Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

akumulator kwasowy do Daewoo - dziwne zdarzenie

piotrekrem 15 Sty 2010 12:29 3130 13
  • #1 15 Sty 2010 12:29
    piotrekrem
    Poziom 9  

Witam Forumowiczów. Czy możliwe jest naładowanie całkowicie rozładowanego akumulatora kwasowego z samochodu podłączając plus do minusa i minus do plusa prostownik? Znajomy zdemontował koleżance akumulator, który wcześniej działał normalnie w tym samochodzie. Na skutek długiego postoju rozładował się do zera. Znajomy podłączył go do prostownika i naładował(wyjmując go wcześniej z auta). Ja włożyłem aku z powrotem, podłączyłem minusowy zacisk do minusowego słupka i gdy podłączałem plusowy do plusowego robiło się zwarcie. Myślałem, że jest zwarcie w samochodzie. Ale gdy podłączyłem ponownie aku do prostownika plus- plus, minus-minus prostownik warczał i iskrzył jak przy zwarciu. Gdy podłączyłem plus-minus i minus-plus prostownik zachowywał się normalnie doładowując aku 3 amperami prądu.(sprawdziłem 3 prostownikami- taka sama sytuacja). Nie jestem specjalistą od aku więc proszę o pomoc w tej sprawie. Pozdrawiam i dziekuję

0 13
  • #2 15 Sty 2010 12:47
    on117
    Poziom 27  

piotrekrem napisał:
    Czy możliwe jest naładowanie całkowicie rozładowanego akumulatora kwasowego z samochodu podłączając plus do minusa i minus do plusa prostownik?

Po pierwsze nie podłączaj go do samochodu(może być bum, itp.), bo jak pisałeś jest zwarcie i nie wiadomo czy na skutek tego zwarcia rozładował się akumulator, czy tak jak pisałeś jest odwrotnie naładowany. Jak masz miernik to miernikiem sprawdź czy jest dobrze naładowany, jak nie masz pewności to w ogóle nie podłączaj prostownika. Jak już stwierdzisz, że jest odwrotnie naładowany, to musisz całkiem go rozładować powoli np. żarówką, następnie ładować.

0
  • #3 15 Sty 2010 12:53
    Mari@@@n
    Poziom 18  

Witam podobno da się tak zrobić ojciec mi o czymś takim opowiadał jak chcesz mu zmienić polaryzacje z powrotem musisz rozładować go do zera (całkowicie do zera!) i później ładować zgodnie z biegunowością. Po rozładowaniu bardzo ciężko jest ruszyć taki akumulator na początku nie chce się obciążać i zacząć ładować.

0
  • #4 15 Sty 2010 13:26
    markus15021959
    Poziom 16  

Cale zycie człowiek sie uczy , ciekawy jestem dalszych postow na ten temat.

0
  • #5 15 Sty 2010 13:36
    Stary1952
    Poziom 33  

piotrekrem napisał:
    Witam Forumowiczów. Czy możliwe jest naładowanie całkowicie rozładowanego akumulatora kwasowego z samochodu podłączając plus do minusa i minus do plusa prostownik?

Witam .
    Tak jest to możliwe , spotkałem się z takim przypadkiem z tym , że taki akumulator po powtórnym poprawnym naładowaniu nie nadaje się już do normalnej eksploatacji . :cry:
    Pozdrawiam .

0
  • #6 15 Sty 2010 14:02
    dzg4
    Poziom 24  

Witam. Akumulator po całkowitym rozładowaniu i w dodatku po ładowaniu z zamienionymi biegunami nadaje się tylko do utylizacji.

0
  • #7 15 Sty 2010 14:03
    piotrekrem
    Poziom 9  

Dziękuję za informację i idę podłączyć jakąś żarówkę aby go rozładować. Dam znać jak ponownie naładuję. Pozdrawiam

0
  • #8 15 Sty 2010 14:51
    bartek_j
    Poziom 35  

A w miedzy czasie uwaliłeś sobie pewnie diody w alternatorze w aucie -> podłączając aku o złej polaryzacji.
    Też mi się kiedyś zdarzyło naładować akku odwrotnie ;) - ze 20 lat temu he he. Ale o dziwo po ponownym naładowaniu poprawnie było ok.

0
  • #9 15 Sty 2010 15:13
    on117
    Poziom 27  

Stary1952 napisał:
    że taki akumulator po powtórnym poprawnym naładowaniu nie nadaje się już do normalnej eksploatacji.

bartek_j napisał:
    Też mi się kiedyś zdarzyło naładować akku odwrotnie ;) - ze 20 lat temu he he. Ale o dziwo po ponownym nałaowaniu poprawnie było ok.

Może jakieś szczegóły na temat tego akumulatora? Dokładny opis. Ile ma lat? Czy był wcześniej słaby, co przyczyniało się do częstego podłączanie to prostownika i ładowania? (jeżeli tak było to proponuje nie bawić się z stary. tylko zaraz wymienić na nowy).
    A kolega Stary1952 lub dzg4 może wytłumaczy dlaczego taki akumulator by się nie nadawał, poza tym że może nie chcieć się ponownie naładować po całkowitym wyładowaniu jakoś sobie nie mogę tego wytłumaczyć dlaczego by tak było.

0
  • #10 15 Sty 2010 15:19
    niutat
    Poziom 37  

Też spotkałem się nie raz z przebiegunowaniem akumulatora ale jeśli akumulator nie jest eksploatowany w takim stanie zazwyczaj daje się ponownie uruchomić.

0
  • #11 15 Sty 2010 15:33
    carrot
    Moderator Samochody

Wymieniałem kiedyś klientowi klemy w golfie 3, naładował sobie odwrotnie akumulator i tak zostało, jeździł na nim 3 lata, jak w końcu padł i kupił nowy, to musiałem z powrotem przekładać klemy
    Kompletnie pustemu akumulatorowi jest zupełnie obojętnie w którą stronę go będziemy ładować, wszak wszystkie elektrody ma z takiego samego ołowiu

0
  • #12 19 Sty 2010 21:08
    karolx
    Poziom 11  

witam jeśli ktoś zna budowę akumulatora kwasowego to powiedział by że nie da rady tak zamienić biegunowości ponieważ płytki dodatnie połączone z biegunem dodatnim a ujemne z ujemnym. A teraz praktyka pracuje w warsztacie i gdy raz podłączyłem odwrotnie to rzeczywiście naładowałem go odwrotnie ale kiedyś gdy ładowałem odwrotnie to akumulator po trzech godzinach ładowania po prostu wybuchł ! oczywiście mowa o całkowicie rozładowanych akumulatorach.

0
  • #13 19 Sty 2010 22:08
    brofran
    Poziom 38  

carrot napisał:
    wszak wszystkie elektrody ma z takiego samego ołowiu

Nie jest to prawdą. Elektrody dodatnie wykonane sa z dwutlenku ołowiu , a ujemne z ołowiu gąbczastego. Zatem przebiegunowanie na pewno obniży znacznie parametry baterii.

0
  • #14 24 Sty 2010 14:19
    piotrekrem
    Poziom 9  

Witam ponownie. Dziękuję za zainteresowanie. Postanowiłem jednak wypróbowac jak długo popracuje taki akumulator. Diody alternatora na szczęscie wytrzymały próbę odwrotnego połączenia. Przełozyłem zaciski akumulatora. Do pechowego naładowania doszło ponad miesiąc temu. Po przełożeniu zacisków samochód odpalił bez problemu w temp. -16. (aku ma pojemnośc 35Ah samochód to Tico). I tak jest do dzisiaj. Zobaczymy jak długo. Dam znac jak padnie. Dziękuję za szerokie zainteresowanie i pozdrawiam

0