Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

c.o. gazowe + piec kaflowy z podkową

15 Sty 2010 12:57 7740 3
  • Poziom 9  
    Witajcie forumowicze!!
    Miałem fajne centralne gazowe kocioł z zamkniętą komora spalania termet mini term turbo, grzejniki regulusa (cały układ wg wyliczeń niecałe 20 litrów wody. grzało ok. ale czasem koszty wychodziły zbyt duże, więc postanowiłem postawić piec kaflowy z podkową (ok. 22l.) i wpiąć w instalację, założyłem na zasilaniu z podkowy pompę (40) i sterownik temperaturowy. ostatnio napaliłem w piecu, a nie włączyłem pompy żeby się nie tłumiły wzajemnie z c.o. gazowym (zawory wszystkie otwarte) no i wywalił mi wodę zawór bezpieczeństwa w kotle gazowym, na początku odpowietrzyłem instalację i było ok. ale jak wywaliło wodę to po dopełnieniu muszę odpowietrzać, a jest bardzo duuużo powietrza w układzie, głownie w podkowie. PROSZE O POMOC ZAŁACZAM OBRAZKI JAK JEST A CO CHYBA BĘDĘ MUSIAŁ ZROBIĆ, ŻEBY BYŁO OK. TYLKO CZY MUSZĘ M,YMIENNIKI NACZYNIE CZY MOŻE SĄ JAKIEŚ INNE SPOSOBY BEZ WYMIENNIKA
    c.o. gazowe + piec kaflowy z podkową c.o. gazowe + piec kaflowy z podkową

Dodano po 3 [minuty]:

przepraszam puściłem dwa obrazy z opcją zmian (te które ewentualnie bedę musiał zrobić)

Dodano po 1 [minuty]:

czy to rozwiązanie będzie dobre czy dobrze to podłączyłem, poszedłem po najmniejszej linii oporu,a teraz chyba czekają mnie przeróbki

Dodano po 1 [minuty]:

jeszcze jedno między podkową a pompą założyłem sterownik pracy pompy zależny od temperatury wychodzącej cieczy z podkowy
  • Poziom 27  
    pawels78 napisał:
    nie włączyłem pompy

pawels78 napisał:
    no i wywalił mi wodę zawór bezpieczeństwa w kotle gazowym, na początku odpowietrzyłem instalację

Wyobraź sobie co się stanie jak znowu nie włączysz pompy, pewnie, będzie bum.
    Odpowietrz instalację.
    Załącz schemat jak masz i co masz zapowietrzone lub co nie działa, bo z opisu nic nie wynika.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Tylko opcja z wymiennikiem jest dopuszczalna, z tym że po stronie wtórnej wymiennika też musi być pompa ,i dodatkowo zawory zwrotne ,na wyjściu z kotła gazowego i drugi na wyjściu z wymiennika.
  • Poziom 9  
    doszedłem już jak to obsługiwać, kontrolowałem ciśnienie i temperaturę i było ok., pierwsze co zrobiłem, to na podkowie założyłem odpowietrznik automatyczny, to pomogło w szybkim odpowietrzeniu instalacji, wczoraj kocvioł gazowy włączył się tylko jeden raz i później przełączyłem go na tryb ciepłej c.w.u. (lato) oczywiście do celów kontrolnych pokazuje ciśnienie w układzie c.o. i temperaturę. odpaliłem piec kaflowy i ustawiłem sterownik pompy przy piecu żeby ją włączył przy ok. 35st., powoli dokładałem do pieca żeby zobaczyć do jakiej temperatury dojdę żeby było bezpiecznie (kontrola cisnienia) paliłem tylko tyle żeby utrzymywać temperaturę wody w obiegu c.o. na ok. 40 st C plus/minus 5 st. C, w ten sposób utrzymałem przez cały dzień temperaturę ponad 20 st. C którą mam ustawioną na sterowniku do kotła gazowego do ok. 21 st. C, wtedy mam optymalną temperaturę powietrza, w nocy wstałem jak w piecu wygasło i wyłączyłem pompę przy kaflowym, a uruchomiłem kocioł gazowy, ostatecznie zamknąłem zawór na powrocie do podkowy i tak zostało (w końcu nie będę grzał gazem kafla, a poza tym połowa wody w obiegu c.o. to podkowa, a ile wody szybciej złapie ustawioną temperaturę 20l. czy 40l.
    czyli z zapowietrzeniem sobie poradziłem, teraz zostaje pytanie czy tak to może zostać (regularna kontrola temperatury i ciśnienia w układzie i powinno byc ok.)

Dodano po 29 [minuty]:

jeszcze jedno, jeśli zamontuję wymiennik to zostanie w podkowie 20l. wody + woda w rurach i naczyniu wyrównawczym niech będzie ok. 30 - 35l. nawet do 40l., to byłby bardzo mały układ, piec kaflowy pewnie bardzo szybko by rozgrzewał wodę, ciepło by było odbierane przez wymiennik płytowy, teraz odbiera je 8 grzejników