Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik stroboskopu do muzyki

15 Sty 2010 13:55 2500 12
  • Poziom 22  
    Witam, próbuje zrobić sterownik stroboskopu do muzyki, ale nie uzyskuje oczekiwanego efektu.
    Stroboskop Sclat 2000

Najpierw zrobiłem tak, że przerobiłem kolorofon j-50, z emitera do masy dałem leda...

Efekt był taki, że jak było uderzenie basu to stroboskop mrugał kilka razy bardzo szybko a nie raz...
    Teraz zrobiłem ze schemat od kolegi Artura k., dzieje się podobnie ale już mruga mniej razy, bardziej wygląda ma pojedynczy błysk...
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic886019.html

Mam pytanie, czy ten układ teraz reaguje na całe pasmo? Jeśli tak to chciałbym dodać filtr dolnoprzepustowy z częstotliwością graniczną ok. 200Hz (lub nawet niżej).
    Ma ktoś pomysł jak rozwiązać mój problem? To jest niby firmowy sterownik więc może tak ma być, ale czy to nie zaszkodzi palnikowy przy pełnej mocy?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 35  
    Nie budowałem żadnego z nich więc trudno mi coś powiedzieć. Układ zaproponowany przez atlantis2 jest prostszy na pewno. Musisz spytać ludzi z wątku którzy budowali te układy.
  • Poziom 22  
    Robiłem też

ale nie pamiętam jak było z tym dokładnie, ale coś było nie tak, do czego dążę -> na schemacie od kolegi Atlantis2 wyjście jest z 3 nóżki NE555 ? (tak jak na obrazku wyżej) Z resztą tylko 3ciej nie ma napisanej...
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    skoti123 napisał:
    (...) na schemacie od kolegi Atlantis2 wyjście jest z 3 nóżki NE555 ? (tak jak na obrazku wyżej) Z resztą tylko 3ciej nie ma napisanej...
    Tak, wyjście jest na nóżce 3, tą diodę Zenera 3V możesz pominąć, ale zwiększ R8 do 330Ω.
  • Poziom 22  
    No wiem...
    Co do kondensatora równolegle do diody (transoptora) to musi być zaraz przy niej czy mogę go dać na wyjściu sterownika? (po nim będzie wtedy ten 2k2).

Płytke jakoś zaprojektowałem do schematu kolegi Atlantis2, ale najpierw spróbuje z kondensatorem, tylko czy jak dam trche więcej - 10u to prąd jego ładowania mi nie uszkodzi op-ampa? (wiadomo - pusty kondesator to prawie zwarcie)

• Poziom 32  
    skoti123 napisał:
    No wiem...
    Co do kondensatora równolegle do diody (transoptora) to musi być zaraz przy niej czy mogę go dać na wyjściu sterownika? (po nim będzie wtedy ten 2k2).

Płytke jakoś zaprojektowałem do schematu kolegi Atlantis2, ale najpierw spróbuje z kondensatorem, tylko czy jak dam trche więcej - 10u to prąd jego ładowania mi nie uszkodzi op-ampa? (wiadomo - pusty kondesator to prawie zwarcie)
    Mniej więcej tak:
    A zwarcia nie będzie bo prąd jest ograniczany przez R.
  • Poziom 22  
    Dałem 4,7u i nic, dałem 100u i jest trochę lepiej... Chyba dam 220u :S

Czy da się jakoś w prosty sposób przerobić ten układ
    https://obrazki.elektroda.pl/27_1197334919.jpg
    aby reagował tylko na niskie częstotliwości? regulacja czułości za pomocą tego 240k??

P.S Było wszystko dobrze do czasu gdy ostatnio po przerwie z tydzień-dwa właczyłem stroboskop, normalnie na wewnętrznym generatorze i nagle był mocnejszy błysk, ustawiłem minimalną moc - mruga i nagle jeden mocny błysk i dalej mruga z minimalną mocą :/ Teraz właczyłem i nie było tak, ale podczas sterowania do muzyki czasem mrugnie sobie mocnej
    Jak pisałem Sclat 2000
    Schemat tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1152190.html
    Moja wersja:
    Sterownik stroboskopu do muzyki Sterownik stroboskopu do muzyki
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    skoti123 napisał:
    Czy da się jakoś w prosty sposób przerobić ten układ
    https://obrazki.elektroda.pl/27_1197334919.jpg
    aby reagował tylko na niskie częstotliwości? regulacja czułości za pomocą tego 240k??
    Tak, regulacja czułości za pomocą tego 240kΩ. A co do niskiej częstotliwości to zwiększ C3 do 100µF, a C4 do 10µF (lub więcej)

skoti123 napisał:
    P.S Było wszystko dobrze do czasu gdy ostatnio po przerwie z tydzień-dwa właczyłem stroboskop, normalnie na wewnętrznym generatorze i nagle był mocnejszy błysk, ustawiłem minimalną moc - mruga i nagle jeden mocny błysk i dalej mruga z minimalną mocą :/ Teraz właczyłem i nie było tak, ale podczas sterowania do muzyki czasem mrugnie sobie mocnej
    Jak pisałem Sclat 2000
    Schemat tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1152190.html
    Moja wersja:
    Sterownik stroboskopu do muzyki Sterownik stroboskopu do muzyki
    Na początek sprawdź czy napięcie na C4 jest na podobnym poziomie podczas dłuższego działania. Ogólnie to wiele rzeczy może być winne takiemu zachowaniu np. niesprawny kondensator, palnik, układ wyzwalania...
  • Poziom 22  
    Napięcie na C4 utrzymuje się na poziome 280-300V (mam miernik analogowy i patrzałem od boku, na zakresie 600V wskazówka była prawie w połowie więc...) i równo do błysków troche spada i narasta i znów spada do błysku...
    Poprawiłem luty w okolicach tyrystora, transformatora impulsowego i nic, ciekawe czemu przy sterowaniu do muzyki się to zjawisko nasila, pewnie jakiś kondensator ładuje się za bardzo albo coś, a co do wyzwalania to można przy ustawionej mocy na maksimum wyzwolić stroboskop nie pełną mocą? Bo mi się wydaje, że układ wyzwoli albo nie, a nie że wyzwoli słabiej.

C3 zwiększyłem do 100uF i cos nie czuje różnicy, C4 nie ma chyba nic do częstotliwości na jaką reaguje układ...
  • Poziom 32  
    skoti123 napisał:
    Napięcie na C4 utrzymuje się na poziome 280-300V (mam miernik analogowy i patrzałem od boku, na zakresie 600V wskazówka była prawie w połowie więc...) i równo do błysków troche spada i narasta i znów spada do błysku...
    Czyli układ zasilania palnika jest sprawny.
    skoti123 napisał:
    Poprawiłem luty w okolicach tyrystora, transformatora impulsowego i nic, ciekawe czemu przy sterowaniu do muzyki się to zjawisko nasila, pewnie jakiś kondensator ładuje się za bardzo albo coś, a co do wyzwalania to można przy ustawionej mocy na maksimum wyzwolić stroboskop nie pełną mocą? Bo mi się wydaje, że układ wyzwoli albo nie, a nie że wyzwoli słabiej.
    Zależnie w której części sinusoidy zasilania układ jest wyzwalany, dlatego w układzie zastosowano synchronizację...Napięcie na diodzie D2 jest prawidłowe?
    skoti123 napisał:
    C3 zwiększyłem do 100uF i cos nie czuje różnicy, C4 nie ma chyba nic do częstotliwości na jaką reaguje układ...
    C4 musi mieć wpływ na częstotliwość. Ok zrób tak, zostaw tam ten kondensator 2,2µF, a między diodę ten kondensator (C4) wstaw rezystor ok. 470Ω