Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pilnie potrzebuje schemat nadajnik TV

!Yorgus! 02 Jun 2006 20:39 50844 79
Altium Designer Computer Controls
 • #61
  maciej_333
  Level 37  
  Właśnie zrobiłem sobie ten układ: http://www.elektroda.net/cir/28.html
  W zasadzie nawet działa, jednak nie jest zbyt stabilny. Zamiast tego trafa SIF wsadziłem zwykły filtr p.cz. 7x7 typu 205 z kondensatorem 100pF. Do generatora wizjii użyłem cewki oscylatora UKF od odbiornika radiowego z rdzeniem proszkowym i oryginalnym uzwojeniem (kilka zw. srebrzanki). Kondensator do wizjii 3,3pF. Układ uruchomiłem w okolicy 5 kanału. Jako tranzystory dałem BF194. Może trochę zamała graniczna jak na VHF dla generatora nośnej wizjii, ale w generatorze fonii 6,5MHz musi chodzić. Potencjometr od regulacji głębokości modulacji wizjii mam na max (ślizgacz do emitera tego tranzystorka). Mam wrażenie, że sygnał jaki daję na wejście jest za słaby. Może dlatego TV nie chce łapać synchronizacjii ?
 • Altium Designer Computer Controls
 • #62
  miroslaw.stalbowsk
  Level 14  
  Witam wszystkich

  Niestety, życie i mnie zmusiło do wykonania nadajnika TV. W moim przypadku była to walka ze złodziejami. Wprawdzie nie jest to moja konstrukcja, ale zaczerpnięta z jakiejś witryny (brak namiarów), została przetestowana i pracuje od jakiegoś miesiąca bezawaryjnie. Do budowy wykorzystałem modulator „MOD-1” firmy INEL. Ma wbudowany generator testu (szczególnie potrzebny przy strojeniu) i pracuje w szerokim zakresie, bo od 30 – 40go kanału. A tak naprawdę niczym nie różni się od tych modulatorów pochodzących ze starych magnetowidów. Do swoich potrzeb wykorzystałem kanał 38-y, i ten właśnie jest ustawiony fabryczne poprzez producenta. Do niego dorobiłem wzmacniacz jedynie na dwóch tranzystorach. I to właśnie wystarczyło do przesłania bardzo dobrej jakości sygnału na odległość ok. 400m w kolorze przy antenie teleskopowej przy nadajniku i pokojowej po stronie TV. Myślę, że przy wykorzystaniu anten kierunkowych odległość wzrosłaby może nawet dwukrotnie. Sam wzmacniacz testowałem w firmie znakomicie pracował w zakresie 70 – 1250MHz.
  Dało się zauważyć, iż przy wyższych częstotliwościach sygnał wzmocnienia nieco osłabiał się. Przeprowadziłem test również współpracy z komputerem. Niestety efekt był nieco gorszy, ale zadawalający do wykorzystania w konstrukcjach amatorskich i dużo lepszy (bez porównania) z publikacją wcześniejszą tą z modulatorem. A oto schemat:
  Pilnie potrzebuje schemat nadajnik TV

  Dodam tylko iż wszystkie cewki są powietrzne o średnicy 2,5mm, oznaczenie na schemacie cewki „subst” jest to element ścieżki coś w rodzaju przeciwwagi wykonywanym na laminacie o wymiarach 2x12mm, służące do dokładnego dostrajania przy tego rodzaju konstrukcjach. Należy jednak pamiętać o dokładnym ekranowaniu, wiąże się to z efektem końcowym.
  Gorąco polecam i zachęcam do budowy powyższego wzmacniacza. Nie jest on zbyt kosztowny. Najdroższą rzeczą jest modulator, ale są szroty – to chyba też nie problem.
  Jeżeli miałby ktoś jakiś problem, piszcie na maila mirek1(malpa)polbox.com , czy też tu napewno postaram się jakoś pomóc.


  PS. Do „przetwarzania” obrazu karty graficznej komputera z wykorzystaniem wyjścia VIDEO najlepiej nadaje się programik „TVTool”, obraz na TV, taki jak z magnetowidu, kamery.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #63
  miroslaw.stalbowsk
  Level 14  
  Pilnie potrzebuje schemat nadajnik TV

  Ten schemacik, tak w prawdzie mógłby pracować tylko do dziewiętnastego kanału (patrz parametry tranzystorów); tak jak wcześniej wspomniano, Anglik ostro przesadził z zasięgiem. Tranzystory BFY90, przy ich parametrach nigdy nie wysterują 2N3866 (5W). Jeżeli już odniosłem się do aplikacji tranzystorów, to ich zasilanie z 24V i włączonym szeregowo rezystorze 22 Ohm. Doprowadzi je do zniszczenia. W powyższej konstrukcji należy usunąć niniejszy rezystor i doprowadzić dodatkowo zasilanie 12V stabilizowane i dobrze odfiltrowane.

  Sama konstrukcja, prosi o pomstę do „piekła”, a jak to zestroić? W tego rodzaju konstrukcjach, gdzie ma być przesyłanie sygnału TV. W ten sposób można konstruować nadajniczki audio FM a nie TV.

  Poniżej, kilka linków o podobnej tematyce:

  http://www.qsl.net/iw2bc/modav_pll.html z tej witryny odwzorowany wzmacniacz wcz. osobiście sprawdziłem, syntezy i samego modulatora nie sprawdzałem (sam wsad na PICA, wydaje się ok.). Jeżeli ktoś wziąłby się za tą aplikację, to proszę dajcie znać.

  http://www.qsl.net/ik1hgi/atv2.htm a tu do koloru do wyboru
 • #64
  hojrak
  Level 10  
  Witam. czy mógłby mi ktoś co się na tym zna przybliżyć konstrukcje wzmacniacza zamieszczonego przez maciej_333?
  tzn opisać po ile zwojów maja mieć cewki i zobrazować co to są te cewki „subst”
 • #65
  maciej_333
  Level 37  
  Nie zamieszczałem tu raczej żadnego wzmacniacza, tylko modulator TV. Ten link, który podałem powyżej to właśnie taki modulatorek. Po poprawnym ustaleniu punktów pracy tranzystorów i podaniu znacznego sygnału wizjii układ taki pracuje nieźle. Jego działanie jest proste, zresztą podane w tym linku. Jeden tranzystor to generator nośnej wizjii i modulator AM. Drugi to generator nośnej fonii i prosty modulator FM. Generator nośnej wizji to też blok mieszacza. Zauważ, że sygnał fonii o nośnej 6,5MHz podawany jest do obwodu generatora nośnej wizjii. Tam jest mieszany z sygnałem wizjii i podlega tym samym odpowiedniej przemianie częstotliwości. Jednak niestety jest to bardzo prosty układ, modulator fonii jest kiepski, a wzjii dwuwstęgowy...

  Cewki "subst" to coś w rodzaju przeciwwagi. Są to małe miedziane blaszki, które się delikatnie dogina przy ostatecznym zestrajaniu układu.

  Czy coś jeszcze należy przybliżyć ?
 • #66
  miroslaw.stalbowsk
  Level 14  
  Zapytanie; raczej chyba do mnie. Z tym; iż minęło już trochę czasu, a konstrukcja jest już nieco przestarzała. Dokładniej można poczytać w linku zamieszczonym pod tym schematem. Na dzień dzisiejszy wykonałbym to całkiem inaczej a mianowicie zamiast tych tranzystorów zaaplikowałbym dwa wzmacniacze hybrydowe (np. uPC1678) o zysku 25dB. To by w zupełności wystarczyło na wysterowanie tranzystora BFG591. A na końcu oczywiście jakiś dobry filtr. Prosta konstrukcja, niemniej nadawanie na częstotliwościach tego typu; przypominam, iż jest niewskazana, wręcz nielegalna. Toteż proponuję zakupienie fabrycznego zestawu które pracują powyżej 1GHz (są różne); zapewniam że zaoszczędzisz.

  Quote:
  Cewki "subst" to coś w rodzaju przeciwwagi. Są to małe miedziane blaszki, które się delikatnie dogina przy ostatecznym zestrajaniu układu.


  Niekoniecznie; mogą być wykonane jako prostokątna ścieżka miedziana na powierzchni laminatu służąca do dokładnego dostrojenia układu. Dla częstotliwości UHF mogą zawierać trymer (kondensator nastawny) względem masy. Natomiast dla wyższych dostrajanie polega na usuwaniu owego laminatu, ewentualnie naniesienie kropli cyny.
 • #67
  hojrak
  Level 10  
  No fakt kolego miroslaw.stalbowsk to miało byc do ciebie..pomyliłem nicki.. a te cewki po ile zwojów maja miec i jaki drut?na początek chce spróbować z tym nadajnikiem..mam modulator z gry telewizyjnej
 • #68
  miroslaw.stalbowsk
  Level 14  
  Zanim zaczniesz budowę to trzeba trochę poczytać, przeanalizować schemat. Poniżej odnośnik ze zdjęciami. Tam też wyraźnie widać jak są nawinięte cewki i jak ma wyglądać obwód PCB.
  Link

  Musisz także wiedzieć na jakiej częstotliwości pracuje ten modulator i czy też jest wystarczający sygnał wychodzący z niego aby wysterować ten wzmacniacz. Powinien zawierać się gdzieś między 6 a 10mW. Testowałem go na 38 kanale to ok. 600MHz. Wtenczas ścieżki „subst” będą miały 34mm o grubości 2mm. Inaczej nie będzie możliwości zestrojenia. Podczas projektowania tego typu wzmacniaczy w tym momencie trzeba obliczyć ile zużyjemy kabla i jaką zastosujemy antenę. W samym kablu wg. Prod. przy 100m mamy straty sięgające 25db dla 600MHz. I tak dla optymalnego dobrania koncentryku w pełnym oplocie potrzeba 18.2m przewodu. Natomiast, aby sygnał przesłać na tej częstotliwości na odległość 100m nadajnik musi mieć moc ok. 620mW mierząc na sztucznym obciążeniu teoretycznie uwzględniając jakąś dobrą antenę. A one są niestety kosztowne. Z tych skromnych i pobieżnych wyliczeń wynika, iż trzeba użyć tranzystorów o mocy strat powyżej 2W.
  Takie wyjaśnienia powinny trochę rozjaśnić w/w zagadnienie.

  Serdecznie pozdrawiam
 • #69
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Jeśli ktoś chce zrobić nadajnik TV to nie polecam robić tego z modulatora magnetowidu. Ma mały sygnał wyjściowy co wiąże się z zastosowaniem wielu stopni aby dostać odpowiedni poziom do tego jeszcze dochodzi to że wszystkie stopnie muszą pracować w klasie AB dlatego że wzmacniają sygnał już zmodulowany w AM w dodatku muszą być inaczej strojone niż zwykłe wzmacniacze klasy C pracujące w obwodach FM. Prostym, ale skutecznym sposobem jest zrobić albo wykorzystać jakiś nadajnik na odpowiednią częstotliwość np 190MHz i stopień końcowy zmodulować sygnałem wizyjnym. Wtedy unikniemy kłopotliwego strojenia wszystkich stopni. Wystarczy wszystkie stopnie zestroić na max mocy potem tylko do zasilania końcówki wpiąć modulator na trzech tranzystorkach i po sprawie. Podpowiem że bardzo łatwo zrobić taką maszyne z radmora 3011. Wystarczy go przestroić na jakiś początkowy kanał VHF, a do końcówki dorobić modulatorek. Sam sprawdzałem i działa wyśmienicie. Stopień końcowy modulatora zrobiłem na popularnym 2SC2078. Można dać mocniejszy, bo ten się mocno grzeje. Zbyt wielki spadek napięcia, bo jak wiadomo radmor zasilany jest 24V, a żeby modulacja przebiegała liniowo na końcówkę musi być podawana około połowa napięcia co dawało mi około 6W. Przy większym napięciu zrywało synchronizację dlatego że impulsy synchronizujące poddawane były tzw. kompresji. Modulator musi pracować z małą opornością wyjściową dlatego ostatni stopień modulatora musi pracować jako wtórnik emiterowy inaczej obraz będzie zamazany, bo nie będzie przenosić całego pasma wizji. Schemat takiego nadajnika wraz z takim modulatorem można zobaczyć tu na elektrodzie w książce nie tylko fonia i cw. Taki nadajnik z powodzeniem można wykonać z jakiegoś nadajnika FM na 70cm tylko trzeba odłączyć albo i nie modulator fm, bo nie przeszkadza, przestroić np. na 21kanał UHF i dorobić prosty modulatorek.
 • #70
  maciej_333
  Level 37  
  Jest to jakieś rozwiązanie. Jednak modulator musi mieć pasmo przenoszenia ok. 6MHz. W zasadzie może być mniej, jak nie zależy nam na jakości obrazu i kolorze - podnośna fonii 4,43MHz dla PAL. Prawdopodbnie będzie konieczne zastosowanie dławików korekcyjnych w obwodzie modulatora. Konieczne będzie też dodanie wzmacniacza wizjii. Sygnał composite video ma międzyszczytowo ok 1V. Jest to za mało by wysterować taki modulator z odpowiednio dużą głębokością modulacji.
 • #71
  miroslaw.stalbowsk
  Level 14  
  Nie do końca się zgadzam.

  Szanowni przedmówcy. Trudno w tym wypadku komuś pomóc jeżeli … . Dodam tylko: iż, istnieje możliwość wykonanie nadajnika z modulatora. Powtórzę się po raz kolejny, najpierw trzeba posiąść jakąś wiedzę odnośnie powyższego zagadnienia, a później z tym walczyć.

  W efekcie końcowym; jakość obrazu (fonii) zależy od jakości modulatora. Nie spotkałem się z tanimi rozwiązaniami stosowanymi np. w grach TV, nawet w magnetowidach gdzie na pokładzie jest synteza. Prostszym a zarazem kosztownym rozwiązaniem jest zbudowanie samodzielnie takiego układu; czyli modulatora ze stabilizacją częstotliwości. W modulatorach z demontażu nie wiemy na którym kanale on pracuje (regulacja trymerem – odnośnie kanału). W tym wypadku jak mamy wykonać stopień mocy nawet kilku miliwat? Jak wykonać płytkę, a później wszystko zestroić gdzie jest ważny każdy milimetr owego druku.
  Pewnym szkopułem jest same sprzęgnięcie modulatora z pierwszym stopniem mocy. Tu trzeba dopasować symetrię sygnału 75Ohm, ze stopniem przedwzmacniacza, który musi mieć kilka mega omów żeby wysterować pierwszy stopień (same dopasowanie). Modulatory są łączone przewodem koncentrycznym z telewizorem.

  CENNA UWAGA: W modulatorach (tych które posiadam) zaraz na ich wyjściu sygnałowym jest wpięty rezystor równolegle z masą o wartości 75Ohm. Trzeba go usunąć. Wtenczas łatwiej spasować obwody a przy okazji zwiększy się poziom sygnału wyjściowego modulatora. Stosując sprzęg w postaci kondensatora o wartości kilku set piko dobierając doświadczalnie, na dwóch uPC1678 udało się je wysterować.

  Jako antena posłużył odcinek sztywnego miedzianego drutu dołączony poprzez kondensator 1n. W odległości ok. 40m obraz był czysty. Ku mojemu zresztą zdziwieniu gdyż nie stosowałem żadnych filtrów a być powinny gdyż te układy to wzmacniacze szerokopasmowe.
  Sprzężenie z kolejnym stopniem mocy (już na tranzystorze BFG135) do tej pory okazały się ogromnym fiaskiem. Problem z dobraniem odpowiedniego punku pracy dla tych tranzystorów.
 • #72
  digitaltech
  Level 12  
  Witam .

  Odpowiem raczej krótko ponieważ nie lubię dużo pisać ( wolę rozmowę telefoniczną lub w cztery oczy ) ... Jestem w posiadaniu nadajnika o mocy wyjściowej około 4 - 5W na kanał 43 UHF . Opiszę krótko jak to jest zrobione :

  jako źródło sygnału użyty jest zestaw firmy HIRSZMANN LMO126 ( jednowstęgowy modulator oparty o układ TDA5660

  Pilnie potrzebuje schemat nadajnik TV

  Pilnie potrzebuje schemat nadajnik TV

  Pilnie potrzebuje schemat nadajnik TV


  Przemiennik kanałowy LZA264 dający sygnał o poziomie 123dbmikroV na 75 Omach .

  Wzmacniacz pracujący w klasie A i AB ( nie mam aktualnie zdjęć ale mogę zrobić ... )

  pierwszy stopień BFR94 klasa A

  drugi stopień KT983A klasa A

  Pilnie potrzebuje schemat nadajnik TV  trzeci stopień dwa tranzystory pracujące przeciwsobnie KT983B ( każdy niezależnie ma ustawiony prąd spoczynkowy ) klasa AB

  Pilnie potrzebuje schemat nadajnik TV

  Całość oczywiście chłodzona jest wentylatorami i pobiera z sieci elektrycznej około 60Watów ( mała sprawność w klasie A-B )

  Wzmacniacz był strojony na kanał o szerokości około 8MHz przy pomocy początkowo rosyjskiego wobulatora X1-50 potem precyzyjnie na Rohdeschwarcu SWOB4 .

  Nadajnik w tym konkretnym rozwiązaniu pracuje jako całość AM ( wizja ) i FM ( fonia ) wzmacniana jednym wspólnym wzmacniaczem ( rozwiązania spotykane do dziś w profesjonalnych przemiennikach - eng. transposers o mocy do 10Watów )

  Przy zastosowaniu anten DL7KM o zysku około 10db i podłączeniu możliwie krótkim i dobrym przewodem antenowym ( RF10 - H1000 ) użyteczny zasięg wynosił 4 - 8 km ( poprawny nie zakłócony obraz i nie czysty dźwięk ) w zależności od anteny po stronie odbiornika .

  Użyte tranzystory końcowe KT983A i B można zastąpić znacznie lepszymi BLW33 oraz BLW98 można wówczas uzyskać prawie 10W przy czerni .

  Robiłem również próby ze wzmacniaczem na tranzystorze 2T9105AC co dawało moc około 35 - 40W na 50 omach , ale wymagało miski z woda do chłodzenia ...

  Pilnie potrzebuje schemat nadajnik TV


  Pilnie potrzebuje schemat nadajnik TV

  To tyle pozdrawiam amatorów nadawania TV w zakresie UHF .
 • #73
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Całą wiedzę posiadam z układów lampowych i przełożyłem ją tylko na tranzystorki. Owszem można modulować nadajnik w stopniach sterujących, ale to wiąże się ze stratą mocy i większą ilością stopni wzmocnienia oraz odpowiednim zestrojeniem czyli już na tym etapie tłumi się jedną wstegę boczną do 750KHz. To tyle teori i praktyki profesjonalnego sprzętu. Amatorsko można puścić obie wsęgi bez pogorszenia obrazu, ale jest coś takiego jak szerokość kanału i zakłucenia sąsiedniego kanału z tym związane zwłaszcza przy większych mocach czego nie można zarzucić modulatorom np. z magnetowidu, bo sygnału jak na lekarstwo. Fachową sprawą też jest aby zrobić spliter do nadajnika foni(FM) który powinien mieć 0,1 mocy wizji.
 • #74
  digitaltech
  Level 12  
  Nie zupełnie zgodzę się ... Modulacja w stopniu końcowym nadajników TV była popularna tylko na samym początku w historii TV w ukł. lampowych lata 60 - te , obecnie nie stosuje się takich rozwiązań ze względu na produkowane zakłócenia oraz brak utrzymania liniowości w paśmie 5MHz.

  Polecam fachową lekturę : Telewizja dla praktyków Tadeusz Masewicz W.K Ł Warszawa 1982 strona 388 .

  Pozdrawiam
 • #75
  miroslaw.stalbowsk
  Level 14  
  Pilnie potrzebuje schemat nadajnik TV
  Szanowni koledzy to tylko zabawki, tu ciekawiej, bo 320W. Do pełnego wysterowania wystarczy 12dB!!!.

  Poniżej schemacik, w miarę prosty a i sprawdzony przynajmniej na 38 kanale TV. Miałbym tylko jeden mały niuans w stosunku, co do toru audio; a raczej do jego obwodu fonii 5.5MHz. Aż kusi mnie o zaopatrzenie go w syntezę zbudowaną na układzie SAA1057.
  Pilnie potrzebuje schemat nadajnik TV
  Następnym małym dylematem jest nośna wizji a raczej sama synteza (TSA5511). Autor tego projektu zastosował do jej sterowania mikrokontroler z serii PIC, który można nastawić tylko w czterech częstotliwościach i to w zakresie 1250MHz. Stanowi to mały problem przy użyciu rezonatora 4MHz przy owej syntezie, gdyż krok mocno się zmienia i nie jest zsynchronizowany z generatorem wizji w efekcie doprowadza do niestabilnej pracy tegoż układu.

  Nad pomysłem rozwiązania tego problemu wpadłem dopiero wczorajszego wieczora potrzebowałem prawie roku nad jego zrealizowaniem a oto one: Zamiast rezonatora 4MHz (przy TSA) należy zastosować 3.2MHz co da nam krok przestrajania 50KHz.. Dokładniej i bez problemu można dobrać do odpowiedniego kanału TV stosowanego w naszym kraju. W praktyce; w tym paśmie trudno budować urządzenie o szerokim zakresie przestrajania, raczej prościej dla jednego wybranego kanału. Toteż z powodzeniem do sterowania można użyć bardziej taniej pamięci np. 24CXX lub ewentualnie którejś kości z serii PICów programowanych w sposób szeregowy (najlepiej w układzie). Tutaj wybór jest dosyć szeroki.
  Następnym dylematem, nad którym się trzeba głęboko zastanowić jest wyliczenie pętli fazowej ( elementy zaznaczone czerwonym kółkiem na schemacie) w stosunku do zasilania napięcia warikapa. I tutaj wielka prośba, kto wie jak. Kiedyś ktoś to fajnie to opisał niestety nie mogę odnaleźć, więc serdecznie proszę o pomoc.
 • #76
  digitaltech
  Level 12  
  To schemat nadajnika z modulacją WFM a nie AM . Wygląda mi na pasmo 23cm , więc pozostaje odbiór na tunerze analog TVsat . Jakość będzie b. dobra ale dochodzi dodatkowy odbiornik i inne zakres częstotliwości . Jak jesteśmy przy WFM TV a raczej ATV to polecam tą stronę : http://www.ik8uif.it/


  Pozdrawiam
 • #77
  miroslaw.stalbowsk
  Level 14  
  Nie do końca prawda. W prawdzie akurat ten z elementami towarzyszącymi jest na pasmo 1250MHz. Tutaj wystarczy zmienić je i dobrać poziom modulacji. Jeżeli ktoś chciałby wykonać w tej postać (ATV) nic nie sto na przeszkodzie, bowiem na allegro można nabyć i to za drobne pieniądze coś w rodzaju przystawki do odbiornika telewizyjnego.
  Ten link sam zamieściłem oraz do kilku innych, do których można dojść po sznurku.

  W poprzednim poście zadałem pytanie odnośnie wyliczenia pętli fazowej dla układu TSA5511; wtenczas istnieje możliwość napisania uniwersalnego programu sterującego w całym zakresie dla tej syntezy. W prawdzie na Atmegę8 mam już niemal gotowy wsadzik, niemniej napotkałem się z rozbieżnością zadaną a odczytem na wyświetlaczu. Powodem owej sytuacji jest niewłaściwie dobrana wspomniana pętla.

  Po żmudnych testach stwierdziłem, iż ta synteza może współpracować z pamięciami (Atmela, Pic) , co zawęża koszt wykonania uzyskując ten sam efekt.
 • #79
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  miroslaw.stalbowsk wrote:
  Nie do końca się zgadzam.

  Szanowni przedmówcy. Trudno w tym wypadku komuś pomóc jeżeli … . Dodam tylko: iż, istnieje możliwość wykonanie nadajnika z modulatora. Powtórzę się po raz kolejny, najpierw trzeba posiąść jakąś wiedzę odnośnie powyższego zagadnienia, a później z tym walczyć.

  W efekcie końcowym; jakość obrazu (fonii) zależy od jakości modulatora. Nie spotkałem się z tanimi rozwiązaniami stosowanymi np. w grach TV, nawet w magnetowidach gdzie na pokładzie jest synteza. Prostszym a zarazem kosztownym rozwiązaniem jest zbudowanie samodzielnie takiego układu; czyli modulatora ze stabilizacją częstotliwości. W modulatorach z demontażu nie wiemy na którym kanale on pracuje (regulacja trymerem – odnośnie kanału). W tym wypadku jak mamy wykonać stopień mocy nawet kilku miliwat? Jak wykonać płytkę, a później wszystko zestroić gdzie jest ważny każdy milimetr owego druku.
  Pewnym szkopułem jest same sprzęgnięcie modulatora z pierwszym stopniem mocy. Tu trzeba dopasować symetrię sygnału 75Ohm, ze stopniem przedwzmacniacza, który musi mieć kilka mega omów żeby wysterować pierwszy stopień (same dopasowanie). Modulatory są łączone przewodem koncentrycznym z telewizorem.

  CENNA UWAGA: W modulatorach (tych które posiadam) zaraz na ich wyjściu sygnałowym jest wpięty rezystor równolegle z masą o wartości 75Ohm. Trzeba go usunąć. Wtenczas łatwiej spasować obwody a przy okazji zwiększy się poziom sygnału wyjściowego modulatora. Stosując sprzęg w postaci kondensatora o wartości kilku set piko dobierając doświadczalnie, na dwóch uPC1678 udało się je wysterować.

  Jako antena posłużył odcinek sztywnego miedzianego drutu dołączony poprzez kondensator 1n. W odległości ok. 40m obraz był czysty. Ku mojemu zresztą zdziwieniu gdyż nie stosowałem żadnych filtrów a być powinny gdyż te układy to wzmacniacze szerokopasmowe.
  Sprzężenie z kolejnym stopniem mocy (już na tranzystorze BFG135) do tej pory okazały się ogromnym fiaskiem. Problem z dobraniem odpowiedniego punku pracy dla tych tranzystorów.


  Widzę że nie masz pojęcia o takowych maszynach. Nikt nie powiedział że się nie da z modulatora zrobić nadajnika TV zwłaszcza jak chce mieć zasięg kilkadziesiąt metrów to nie problem. Problemem jest jak ktoś chce zrobić nadajnik np. 5W z modulatora. Wszystkie stopnie w klasie AB co wiąże się z małą wydajnością każdego stopnia i w dodatku nie można tego stroić przy pomocy zwykłej sądy jak układy klasy C tylko wobulator pozostaje, oczywiście pozostaje jeszcze utrzymanie każdego stopnia na liniowym odcinku charakterystyki. Wolę już zrobić zwykły nadajnik 10W w klasie C i wymodulować go w stopniu końcowym co da mi około 5W mocy średniej,bo mowa o AM impulsy synchronizujące i tak dochodza do 10W, a i stroić go odpowiednio nie trzeba, bo wystarczy wszystkie stopnie zestroić na full. Głównie chodziło mi o nadajnik dla zwykłego zjadacza chleba który nie ma wobulatora, a jedynie sąde i chce aby go koleżanka zobaczyła parę kilometrów dalej :D:D Ja już to wszystko sam przerobiłem i to ładnych parę lat do tyłu jeszcze nie mając netu. Nawet ze starego telefonu centertela na hybrydzie zrobiłem taką maszyne. Ten hybryd ma 2 napięcia zasilania 12 i 5V modulowałem go na 5 voltach z bardzo ładnym skutkiem.
 • #80
  miroslaw.stalbowsk
  Level 14  
  Rzekłeś, Waść 5W przy modulacji AM. Zaś modulacja w stopniu końcowym (czyli już mocy). A to ciekawe aż przy 5W, nawet przy jednym jak rozwiążesz problem utrzymania odpowiedniej amplitudy. Inny temat to szerokość pasma. Piszesz że w sposób linowy … . ;proszę o jakiś schemacik, ciekawi mnie w jaki sposób utrzymasz równomierną stabilizację modulacji w ten sposób, aby nie była za mała i tak żeby nie przesterowywała samego stopnia mocy. A na koniec najważniejsze – jaki trzeba zbudować zasilacz żeby wyemitować chociaż 1W przy tych założeniach? Proszę o podanie na jakim kanale (ewentualnie częstotliwość) ma pracować ten nadajnik.


  Odnośnie modulatorów; dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie syntezy w układzie generatora nośnej. Moim zdaniem chyba najtańszym i najbardziej efektywnym. Tak jak wcześniej pisałem najtrudniej jest wykonać sam sprzęg do pierwszego stopnia. Dalej już może być nawet hybryd, lub kolejne stopnie wykonane na tranzystorach ewentualnie wzmacniaczach wcz. W tym miejscu jestem w stanie pomóc nad wykonaniem takiej syntezy (na układzie TSA5511) dla jednej dowolnie określonej częstotliwości oczywiście za fryko. W obecnej chwili jest przetestowane sterowanie za pomocą kontrolera PIC16F84, PIC16F628, PIC12F629 i prawie na ukończeniu AT24C64, ten ostatni programowalny bezpośrednio z komputera poprzez RS232. Już do pracy nie ma potrzeby ponownie go przepinać chyba że chcemy zmienić częstotliwość.