Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz gramofonowy - jaki zasilacz?

15 Sty 2010 19:00 5235 9
  • Poziom 2  
    Witam!
    Niedawno zakupiłem sobie przedwzmaczniacz gramofonowy Jabela (j-71) w zestawie DYI, a jako, że jestem raczej zielony jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju prądy, mam problem z zasilaniem - Nie potrafie dobrać/zmontować odpowiedniego zasilacza. Z instrukcji nie potrafie nawet wywnioskować, czy ma być zasilany prądem AC czy DC.
    Poniżej wrzucam skan instrukcji montażu z tym jednym nieszczęsnym zdaniem odnośnie zasilania:
    Przedwzmacniacz gramofonowy - jaki zasilacz? Przedwzmacniacz gramofonowy - jaki zasilacz?

I tutaj moja prośba: może ktoś mógłby podpowiedzieć mi, jakiego zasilacza wogóle szukam (o jakich parametrach), albo nawet pokusi się o wrzucenie jakichś linków z allegro... Nie potrzebuje niczego specjalnego, a wiele rzeczy na upartego potrafie zrobić sam, więc mógłby być nawet jakiś schemat montażowy takiego cosia - (byłbym strasznie wdzięczny jeśli miałby coś w stylu instrukcji 'how to', choć szczerze wątpie czy komuś by się chciało, więc może poprostu coś kupię - tylko żeby mnie cena nie zabiła prosze;].)
    Z góry serdeczne dzięki!

Do moderatorów: Jeśli zadałem zbyt banalne pytanie to przepraszam, poprostu nie mam kogo zapytać. Nie przejmujcie sie, wywalcie posta;]
  • Sklep HeluKabel
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Układ należy zasilać stałym napięciem 24V (dobrze odfiltrowanym). Napięcie nie musi być stabilizowane, pobór prądu jest podany. Myślę, że wzmacniacz będzie poprawnie pracował także przy niższych napięciach zasilania - już od ok.15V, ale to trzeba sprawdzić.
    Pozdrawiam.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 25  
    Jest to przedwzmacniacz wzięty z Praktycznego Elektronika 4/93 (str.17). Niektóre elementy różnią się nieznacznie. Zrobiłem go dawno temu i zamontowałem w gramofonie razem z zasilaczem. Z tyłu zrobiłem wyjście 2 x cinch i można go podłączać do każdego wejścia liniowego wzmacniacza. Uważam, że jest bardzo dobry. Szumy własne ma mniejsze niż wzmacniacz Technicsa (nie pamiętam jaki) na wejściu gramofonowym. Użyłem tranzystorów BC414, ale radziłbym Ci zastosować BC550C (mają znacznie mniejsze szumy niż BC547). Zmierzyłem jego charakterystykę i pokrywała się dokładnie z tą zamieszczoną w artykule PE.
    Zasilacz zrobiłem typowy, na stabilizatorze LM78L24 (lub LM7824). Trafo sieciowe TS2/38 (24V), TS2/022 (24V), TS2/66 (2x22V) itp. Przedwzmacniacz trzeba zaekranować cienką blachą żelazną, najlepiej cynowaną i umieścić go jak najdalej od silnika i styków sieciowych gramofonu, a blisko kabli wychodzących z ramienia. Bardzo dobra jest blacha z cynowanej rynienki do pieczenia ciast. Doskonale się lutuje. Ekran trzeba połączyć z masą układu i z masą gramofonu. Miejsce połączenia z masą gramofonu trzeba dobrać doświadczalnie, żeby nie było słychać przydźwięku sieci. Połączenia z wkładką muszą być wykonane przewodem ekranowanym.
    Proponowałbym jeszcze dorobić filtr antywibracyjny, odcinający częstotliwości poniżej 10Hz. Tłumi on drgania układu napędowego gramofonu oraz infradźwięki występujące na niektórych starych płytach. Ja spotkałem taką płytę dawnego wydawnictwa Muza, że membrany głośników furkotały i chciało je wyrwać. Po zastosowaniu filtra antywibracyjnego objawy zniknęły. Gdybyś był zainteresowany, wyślę Ci schemat i płytkę zasilacza i filtra.
  • Poziom 9  
    Czy mógłbym prosić o schemat takiego zasilacza:)?
  • Poziom 10  
    Myślę, że najlepiej będzie tak, jak napisał kolega kw48:
    Przedwzmacniacz gramofonowy - jaki zasilacz?
    Podstawowy układ aplikacyjny.
    Problemem może być tylko, skąd napięcie około 24-26V~ wziąć.

Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Z małego transformatora. Nie potrzebna będzie wielka moc.
  • Poziom 10  
    witam, jak wyszedł ten wzmacniacz? muszę wybrać pomiędzy przedwzmacniaczem J-71 a NE098.
  • Poziom 2  
    Witam
    Jestem tu nowy także witam wszystkich.
    Temat archiwalny ale być może ktoś mi pomoże chcę zreanimować swój gramofon unitra gs 434
    zakupiłem 2 zestawy jabla j-71 (przedwzmacniacz) oraz zasilacz regulowany j-05 i trafo TSZ 5/010 (2x15V 0,17mA) zmostkowałem pin 6 i 7 na trafo i podłączyłem zasilacz do 5 i 8 (dodam ze elektronik ze mnie żaden) po czym gramofon zaczął ładnie grać przez chwile ponieważ na regulowanym zasilaczu najpierw było napięcie 23,5 V a oi chwili pracy wzrosło do 60 a poźniej 110 V wtedy też wyłączyłem wszystko i najprawdopodobniej rezystor 220 spalił się i szczerze baldego pojęci a nie mam czemu ..... moje pytanie jest jak łatwo uzyskać z takiego trafo napięcie 24 V ..... pomożecie mi z jakimś schematem lub jaką kolwiek pomocą ? ;)
  • Poziom 10  
    Tutaj masz schematy http://audiospa.pl/pliki/fonica, jeśli jesteś słabym elektronikiem to wspomóż się kimś z doświadczeniem. Ten gramofon można "poprawić" na jego oryginalnych "bebechach" i będzie naprawdę dobrze grał.
  • Poziom 2  
    Witam dzieki za podpowiedź niestety temat juz zamknięty ... okazało się że moje trafo przy starcie miało więcej Volt niż trzeba i to powodowało że LM317 w zasilaczu nie wytrzymywał ... obciążyłem go troche i gramofon gra jak potrzeba ;)