Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator z latarki i samochód na radio:))

17 Lip 2004 09:35 2445 7
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Mialem chinska latarke za 10 zl z duuzym akumulatorem. Niestety (albo na szczescie) znajoma ja upuscila i zostal zam akumulator. Podlaczylem go do samochodzika na radio (6V) i smigal super lecz sie w koncu rozladowal. Pytanie jago go teraz naladowac? Mam do dyspozycji zasilacz regulowany (napiecie) 1,2-27V /2A. Rozumiem ze aby go naladowac napiecie ladowania musi byc wieksze od napiecia akumulatora. Aku ma 6V wiec ja daje mu 8V. Amperomierz pokazuje wtedy ponad 1.5A. Czy to troche nie za duzy prad ladowania?? Jesli dam rezystor to to jesli dobrze mysle napiecie sie chyba na nim i nie bedzie sie ladowal. Od razu zaznaczam ze pogrzebalem troche na forum i nieznalazlem konkretnych info na ten temat. Orginalna ładowarka rozsypala sie w drzazgi ale byl tam jakis malutki trafo.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 21  
    Hej, też kiedyś miałem ten problem, w sumie nikt tak do końca niewie coto są za akumulatory , ale ten podobny jest do naszych żelowych ma pojemnosć ok. 4Ah , wiec powinienes go ładować prądem ok. 400mA , i napieciem ok. 8V , zreszta obserwuj "go", najwazniejsze żeby się nie zagotował , ja osobiście od razu się go pozbyłem i wstawiłem jeden z "naszych" żelowych są znacznie pewniejsze, zwłaszcza przy niskich temperaturach. Pozdrawiam.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 25  
    Witka.
    Taki aku możesz ładować do 0.4C.
    Napięcie końcowe 2,45V na ogniwo razy trzy to daje 7.35V.
    Ale podstawowe pytanie jaka jest jego pojemność?
    Proponuję wykorzystać twój zasilacz i dodać stabilizator prądu w postaci żaróweczki(stara dobra metoda).
    Znajdź jakaś która ma prąd np. 0,5A.
    Połacz szeregowo z aku.i podaj napięcie tak regulując aby żaróweczka świeciła swoim normalnym światłem.To będzie ozanaczać, że w obwodzie płynie prąd 0,5A.Dodaj woltomierz na aku i mierz napięcie.Jak osiągnie 7,35V aku jest naładowane.
    Czas ładowania razy prąd w przybliżeniu da Ci pojemność aku.
    HeJ.
  • Poziom 39  
    Jeśli to taka sama latarka jak szczątki mojej ( też spadła kanciata, świeci przód z lustrem tył sam halogen) to w szczątkach latarki jest nieduzy transformator i układ ładowania.Poszukaj. Pozdr. J.
  • Poziom 25  
    Witka!
    2,25 <>2,3V na celę-- tak, ale przy ładowaniu buforowym
    w ładowaniu okresowym dopuszcza się 2,45V, naturalnie w określonych warunkach:
    nie przekraczania dozwolonej temp.(25 stopni C)
    nie przekraczania czasu ładowania.
    Dlatego zaleciłem obserwowanie nap.aku.

HeJ.
  • Specjalista elektronik
    A ja bym zalecał ostrożność, by nie przeładować: akumulatory otwarte pozwalają na
    ucieczkę gazów i dolewanie elektrolitu, żelowe mają mechanizm rekombinacji gazów,
    i dlatego oba te typy wytrzymują naładowanie do napięcia 2.45V/ogniwo;
    ale nie mamy pewności, czy tamten akumulator też ma odpowiednie zabezpieczenia.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    moj ma korki gumowe ktore da sie wyjac:))