Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nierównomierne zużywanie się tarczy ściernej do szlifowania

15 Sty 2010 22:52 2914 8
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Witam,
    Wydaje mi się że wał szlifierki ma minimalne bicia poprzeczne powtarzające się okresowo podczas obrotu i na powierzchnię tarczy działa nierównomierna siła, która jest największa właśnie w miejscu, które jest wytarte.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Żadna z kupionych przez mnie tarcz nie była idealnie prosta i wyważona- te same firmy co w Twoim poście, zjawisko to oczywiście występowało...
    Może nie zawsze, ale często. Zauważyłem, że częściej to się objawia, gdy szlifujemy elementy/materiały, które podczas obróbki wpadają w drgania- zwłaszcza blachy. Inna sprawa to pewny chwyt szlifierki i odpowiedni docisk tarczy do materiału, unikanie dłuższego szlifowania w w jednym punkcie bez poruszania tarczą po materiale, ale Tobie tego tłumaczyć nie potrzeba :)
    Zrób sobie doświadczenie- załóż nową tarczę i popracuj nad jakimś masywnym stalowym materiałem- kawał kątownika 150mm, szyna kolejowa (tylko nie żeliwo)- tu tarcza będzie się ścierać równomiernie.
    V.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Pracując tarczą do cięcia stosujesz delikatny nacisk, tarcza ma również małą powierzchnię styku z materiałem- podczas szlifowania odwrotnie, tu musisz nieco docisnąć tarczę do materiału, to zaś "uspokaja" wibracje.
    Jeżeli tarcza nadmiernie "bije", można ją nieco wyrównać na np. betonie.
    Kolejna sprawa- szlifując blachy, pręty, cienkie rury, nie prowadź tarczy po jej promieniu lecz po cięciwie jej okręgu, w ten sposób zwiększasz pole styku.
    Zresztą, inaczej trudno wyprowadzić prostą linię krawędzi szlifowanej blachy.
    I podstawa- nie szlifuj tarczą całkowicie "na płask"- staraj się trzymać szlifierkę tak, by pracować jak najwęższą powierzchnią blisko obwodu tarczy.
    V.
  • Poziom 11  
    Według mnie mogą być trzy przyczyny takiego stanu rzeczy
    1-krzywa tarcza - (wyeliminowałeś)-stosowałeś różne tarcze
    2- krzywy wałek - raczej niemożliwe
    3- wyrobione ściski mocujące - najbardziej prawdopodobne
  • Poziom 21  
    Witam.Proponuję zasilić szlifierkę np: z autotransformatora.Obniżając napięcie zasilanie,zmniejszysz obroty i będziesz mógł zlokalizować powód bicia tarczy.Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Ja szlifuje bardzo dużo i takie zużycie tarczy jest normalne z mojego doświadczenia :-) Ja biorę tarczę 230 jak się zużyje do 125 zakładam na mniejszą szlifierkę aż zostaje mi najczęściej tylko to co jest w aluminiowych podkładkach :-) Nazywam to obrączką na palec :-)