Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

cb radio stabo xf9082 profesional -znika wyświetlanie po tx

16 Sty 2010 01:38 1850 6
  • Poziom 9  
    Witam.Posiadam cb-radio bazowe stabo xf9082 profesional.Radio działało bez zarzutu do dnia dzisiejszego.Usterka polega na tym iż , po wciśnięciu mikrofonu wszystko na wyświetlaczu znika , słychać że przekażnik się załącza ,radio nie nadaje.Nie wychodzi moc. Po puszczeniu nośnej na wyświetlaczu pojawia się napis powitalny heloo oraz po paru sekundach wszystko z powrotem się pojawia na wyświetlaczu.Odbiornik oraz inne funkcje w radiu są sprawne.Bardzo proszę o pomoc , jak to naprawić?
    Radio posiada moc nadajnika 11W (am,fm) , 34W (usb,lsb).
    Tranzystory stopnia końcowego to :
    c1969 , c1969 , c2166
  • Moderator
    Bardzo proszę o pomoc , jak to naprawić?

Pomierzyłeś coś? Sprawdź te tranzystory w końcówce mocy, sprawdź zasilacz czy napięcie nie siada w czasie nadawania.
  • Poziom 23  
    Witam!
    Kolego z Twojego opisu wynika, że naciśnięcie PTT powoduje jakieś zwarcie. Tak jak napisał kolego powyżej najprawdopodobniej masz zwarcie na końcówce mocy. Miernik do ręki i sprawdzaj, ewentualnie odłącz zasilanie kolektora tego tranzystora i sprawdź, czy dalej zwiera.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 9  
    Wtam ponownie.
    zasilacz jest sprawny, nie ma żadnego spadku napięcia.
    Po odłączeniu wszystkich końcówek mocy jest to samo.
    Przebadałem druk wzrokowo-dotykowo i namierzyłem uszkodzony kwarc 4.000 Mhz.
    Nószki tego kwarca wychodzą z obudowy kwarcu (ruszają się).
    Po wylutowaniu go i włączeniu radia na wyświetlaczu nic się nie wyświetla, po przyłożeniu kwarcu w punkty lutownicze wyświetlacz reaguje (wszystkie wyświetlane funkcje się wyświetlają) , lecz po naciśnięciu nośnej jest ten sam problem który opisałem w pierwszym poście.
    Zamawiam dzisiaj taki kwarc i zobaczymy ? Podejrzewam , że powinno ruszyć.Kwarc ten jest na płycie drukowanej przy układzie (podaje symbole):
    9931EAI
    TMP87PPZTDF
    JAPAN
    F0132ZAB
    Jest to jakiś układ scalony (kwadracik o wymiarach 20x20mm ) przy każdym z boków scalaka 20 nóżek.
    Czy to może być to ? (chodzi mi o ten kwarc 4.000)

Proszę poprawić (regulamin punkt 15) /c2h5oh/
  • Poziom 23  
    Kolego opisany układ to jest procesor. I mało prawdopodobne, żeby on był uszkodzony (biorąc po uwagę opisane efekty). Bez tego kwarcu oczywiście radio nie ruszy jak również na wyświetlaczu niczego nie będzie.
    Gdzieś mas zwarcie w torze nadawczym, może to być tranzystor może to być układ m.cz - musisz szukać.
  • Poziom 16  
    Na kwarc zbędny wydatek, jak koledzy piszą przy nadawaniu wzrasta pobór pradu przez układy, pobór na tyle duży że układ się resetuje i zaczyna się od nowa, poszukaj powodu zwiekszonego poboru przez z któryś z układów w torze nadajnika.
  • Poziom 9  
    RADIO URUCHOMIONE 100% DZIĘKI !!!

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin punkt 10.9.
    Upominam po raz ostatni. Za kolejny post napisany w ten sposób otrzymasz ostrzeżenie.