Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt sieci monitoringu miejskiego

infiel 16 Sty 2010 05:26 3250 11
  • #1 16 Sty 2010 05:26
    infiel
    Poziom 9  

Witam!

Mam zaprojektować sieć monitoringu miasta. Czytam i czytam o tym i praktycznie wszystko już wiem, mam tylko jeden problem, którego nie jestem pewien, więc pisze do was aby go w miarę sprawnie i prawidłowo rozwiązać :)

Założenia projektu:
    - miasto ok. 50tys. mieszkańców, zabytkowy rynek i zabudowa centrum, poza tym standard (bloki lub jednorodzinka)
    - monitoring głównie centrum, + dwa parki, i kluczowe punkty w innych rejonach
    - w grę wchodzi tylko system oparty na IP
    - szkielet sieci na światłowodach

Pytanie brzmi, jak to wszystko powinno się prawidłowo połączyć :]

Mam kamery umieszczone, np. na latarniach, wypada że są w odległości 200m od siebie... a więc nie za bardzo chyba skrętkę można ciągnąć... podobnie instalowanie przy każdym takim zestawie przełącznika na światłowód też wydaje się bez sensu? A nie da rady kamer grupować po kilka, aby były wystarczająco blisko siebie (<100m) aby je połączyć w sieci i przerzucić na światłowód. Podobnie nie jestem pewien jak potem połączyć światłowody z kilku takich punktów w jedna magistralę, ale domyślam się ze jakoś się da... czy lepiej ciągnąć oddzielnie kable do centrali monitoringu?

Jak podłączyć kamerki oddalone od całego systemu o znaczną odległość - samotne lub pary kamer, umieszczone z dala od centrum miasta powiedzmy, 2km od reszty systemu? A jak wykonać takie połączenie w parku? Załóżmy też że interesują mnie przede wszystkim rozwiązania kablowe - jak najmniej sieci bezprzewodowej?

Nie wiecie czy można gdzieś znaleźć np. schemat kamery wiszącej na jakimś słupie z zaznaczonym przekrojem, zasilaniem itp. ?

Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.

0 11
  • Napad.pl
  • #2 16 Sty 2010 17:00
    mielcar
    Poziom 21  

Witam
    Są sposoby na wykonanie takiej sieci miejskiej. Bezproblemowo.
    Mam tylko dwa zastrzeżenia: Pierwsze - nie rozumiem czemu IP skoro dużo droższy system, ale zakładam, że taka wola Inwestora.
    Drugie zastrzeżenie jest sporo poważniejsze: piszę tu o tym bez bez ogródek: że taki projekt KOSZTUJE i to sporo.
    Kolega uważa, że będziemy się tu "zmużdżać" dla idei? To forum ma służyć pomocą entuzjastom-amatorom, a nie ludziom, którzy mają zamiar zarobić ciężką kasę wykorzystując czyjąś wiedzę fachową. Jeżeli nie masz doświadczenia w projektowaniu takich systemów, to się do tego nie bierz, sama wiedza teoretyczna ("... dużo czytałem...") nie wystarczy.

0
  • #3 16 Sty 2010 17:15
    infiel
    Poziom 9  

spieszę ze sprostowaniem - to nie jest projekt rzeczywisty :) jest to projekt na studia, chce się po prostu upewnić że dobrze kombinuję. IP dlatego że to przyszłość i łatwiejsza sieć do położenia, łatwiejsza obsługa rozbudowa itd. oraz tak ma być ;)

Niestety nie wygospodarowałem wystarczającej ilości czasu aby tym projektem się wystarczająco mocno zająć, chciałbym jednak aby był poprawny. Wiem że są urządzenia które wzmacniają sygnał tak że można go po skrętce przesłać na 2km (tak pisało na stronie producenta), jednak pośredniczą one pomiędzy złączem BC a RJ-45

Nie widzę sensu w łączeniu kamer po 4-8 switchem i wypuszczanie z tego światłowodu, które gdzieś tam potem łączyłyby się w magistralę, lub szły równolegle do centrum zarządzania.

0
  • Napad.pl
  • #4 16 Sty 2010 17:22
    mielcar
    Poziom 21  

Jeśli tak, to rozejrzyj się kolego za konwerterami skrętka-światłowód i masz po kłopocie...

0
  • #5 16 Sty 2010 17:32
    infiel
    Poziom 9  

No tak, jednak takie konwertery nie są za tanie... więc chciałbym najpierw jakoś połączyć większą ilość kamer skrętką i potem puścić wszystko światłowodem... Mógłbym zastosować rozwiązanie bezprzewodowe i wtedy kilka kamer do jednego AP, powiedzmy z 4 takie AP = tylko 4 konwertery... jednak założenie jest takie żeby ograniczyć sieć bezprzewodową do minimum. A nie mogę ciągnąć skrętki tak po prostu przez pół rynku...?

Ponadto nie wiem jak rozwiązać problem parków gdzie bezprzewodówka raczej się nie nadaje przez drzewa, a kamery są bardziej oddalone niż w wąskich uliczkach starego miasta?

0
  • #6 16 Sty 2010 17:41
    crunky
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

infiel napisał:
    ... Mógłbym zastosować rozwiązanie bezprzewodowe i wtedy kilka kamer do jednego AP, powiedzmy z 4 takie AP [...]

Pobożne życzenie... lepiej od razu zapomnij o takich rozwiązaniach

0
  • #7 16 Sty 2010 17:49
    infiel
    Poziom 9  

no może przesadziłem, choć oczywiście nie miałem tu na myśli WiFi ;) ale zaznaczyłem w poście wyżej że nie chcę korzystać z rozwiązań bezprzewodowych... jednak jeśli mam 50 kamer, i nawet jeśli udałoby mi się je pogrupować po 5 w wystarczającej odległości dla skrętki to i tak musiałbym zastosować 10 konwerterów na światłowód co wydaje mi się dość dużą ilością... zwłaszcza że na pewno nie uda mi się tak pogrupować kamer...

Czym można przedłużyć "zasięg" skrętki?

0
  • #8 16 Sty 2010 18:44
    mielcar
    Poziom 21  

Cena konwertera? Przy cenie kamery (2000 PLN) ceny są od 200 złotych, to 10% - zupełnie do przyjęcia, a nie jesteś ograniczony odległością - są konwertery działające nawet do 80km. Trzeba ino poguglać sobie i na pewno coś dobierzesz. Zarówno do wielo- jak i jednomodów.
    Np. taki model : MOXA IMC-101G.
    I poczytaj sobie załaczonego do posta PDF-a.

A i koniecznie przeszukaj forum elektrody - było i o tym... ;-).
    Pozdrawiam.

0
  • #9 17 Sty 2010 03:59
    infiel
    Poziom 9  

Mam takie pytanie... czy mogę, jak mam w jednym miejscu kilka kamer, połączyć je zwykłym switchem, a potem z drugiej strony podłączyć przez media konwerter do światłowodu? Tak mi to teraz wpadło do głowy ;) ale to tylko takie btw.

Ogólnie znalazłem kilka fajnych, choć nie tanich media konwerterów - switchy posiadających po 2, 4 lub 6 portów LAN firmy Black Box lub Transition Networks (np takie). Jak patrzyłem na ceny to wychodzi taniej niż media konwerter do każdej kamery osobno, choć to też jeszcze zależy jakiej firmy i jak solidny...

0
  • #10 17 Sty 2010 14:43
    mielcar
    Poziom 21  

Można, tylko pamiętaj o żelowanej skrętce...

0
  • #11 18 Sty 2010 23:07
    wpat
    Poziom 22  

Jeśli to ma być projekt na studia to po co kombinujesz dziwne rozwiązania, tniesz koszty nie tam gdzie należy a projekt ma być przyszłościowy. Coś mi tu pachnie...

0
  • #12 19 Sty 2010 11:39
    s6spn6
    Poziom 24  

wpat napisał:
    Jeśli to ma być projekt na studia to po co kombinujesz dziwne rozwiązania, tniesz koszty nie tam gdzie należy a projekt ma być przyszłościowy. Coś mi tu pachnie...

i tez to brzydko pachnie. wiec nie wtrącam sie w dyskusje... bo nie widziałem jeszcze kogokolwiek kto robił projekt na studia i szukał takich "amatorskich rozwiązań"

0