Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana sterownika w starym urządzeniu - dokumentacja itp?

16 Sty 2010 10:36 1107 3
  • Poziom 17  
    Witam!

Planuję w tym roku zrobić podmianę sterownika Omron Sysmac C20 - na coś innego. Chcę zrobić to z uwagi na to, że nie mam żadnych części zamiennych oraz żadnej komunikacji z PLC. Podmiana będzie zapewne na S7-200 albo coś innego, dostępnego. Program jest przejrzysty, mam całość na papierze. Jest to do zrobienia w kilka dni. Ale nurtuje mnie co innego. Jak się taka rzecz ma w papierach? Maszyna jest stara, sprzed 10-15 lat, ale chyba CE ma (przynajmniej tak mi się wydaje). Dokumentacja do niej jest, ale skąpa. Pragnę zapytać się szanownych kolegów - jak się papierologicznie powinna odbyć taka zamiana sterowania? Jest to modernizacja urządzenia, ale żadne funkcje się nie zmieniają. Maszyna spełnia wymagania minimalne. Ma stopy awaryjne itp.

Jeśli ktoś miał do czynienia z taką operacją - proszę dać znać. Pracuję w Utrzymaniu Ruchu, więc kilka razy w roku wymieniamy jakieś sterowniki lub falowniki - ale raczej 1:1. Nigdy się nie zastanawiałem jak to się wszystko ma od strony kwitów. Bardzo was proszę o jakieś podpowiedzi i porady.

Pozdrowienia

M
  • SterControl
  • Poziom 19  
    Też nigdy się nad tym nie zastanawiałem. W pracy mam jakiś spis norm dotyczący pracy , obsługi i naprawy maszyn ale tak szczerze powiedziawszy to nigdy ich nie czytałem. Postaram się w poniedziałek odszukać jakiś przepis który by to określał. Rozpatrując to tez pod innym katem to wymieniając np. sterownik wymieniamy jakąś część tej maszyny, która np. mogła ulec uszkodzeniu. Dlaczego mam użyć podzespołu akurat jakiegoś konkretnego producenta. Powiedzmy że uszkodził mi się sterownik VIPA to dlaczego nie mogę zastosować Omrona jeżeli potrafię wprowadzić ten program i maszyna będzie działała tak jak poprzednio . Przynajmniej tak to widzę, ale też jestem ciekaw czy jakieś przepisy okreslają taką sytuację.

Pozdrawiam
  • SterControl
  • Poziom 12  
    Jeśli nie zmieniasz funkcji maszyny, to wystarczy uaktualnienie dokumentacji technicznej no i oczywiście zastosowanie aparatury i wszystkich komponentów ze znakiem CE. W moim zakładzie robimy jeszcze audyt bezpieczeństwa dla modernizowanej maszyny. Jeśli nie ingerujesz w system bezpieczeństwa a spełnia wymagania minimalne to po takiej operacji też będzie je spełniać. Jeśli natomiast chcesz mieć certyfikat CE zgodnie z dyrektywą bezpieczeństwa, to niestety trzeba liczyć się dużym wydatkiem na opracowanie i wykonanie przez specjalistyczne firmy takowego sterowania. I wykonawca takowej modernizacji podpisze się pod tym i wystawi certyfikat CE. Od 1 stycznia 2010 obowiązuje nowa dyrektywa bezpieczeństwa, która jeszcze bardziej kładzie nacisk na zastosowaną aparaturę bezpieczeństwa (trzeba liczyć żywotność itp.) i projektant jak i wykonawca podpisuję się pod takim projektem i odpowiadają za niego głową. Dotyczy to producentów nowych maszyn, i jeśli otrzymamy takowe urządzenie to właściciel ma obowiązek stosować się do zaleceń producenta. Są to oczywiście Normy, a jak wiemy stosowanie norm nie jest obowiązkowe. Problem natomiast jest, jeśli zdarzy się wypadek. To tylko tak krótko, temat jest bardzo obszerny i zachęcam do odwiedzania stron Siemensa Paragraf34 i PILZ. Można tam coś znaleźć, ale to wszystko oczywiście z rozwagą.
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Dziękuję za odpowiedzi, dowiedziałem się w międzyczasie również od kolegi z firmy projektowej, że gdy zmieniam sterownik na inny - dzieje się to właśnie tak, jakby tamten się zepsuł, więc wymiana jakby części zamiennej. Nie zmieniam funkcji maszyny, program jest przepisany 1:1. Wszystko zgodnie ze "sztuką". Serdecznie dziękuję Wam za odpowiedzi, były wyczerpujące.

Pozdrawiam

M