Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Combo gitarowe 10W domowej roboty

BisqpAN1x 16 Jan 2010 20:17 8328 22
  • Witam , jest to moja pierwsza konstrukcja pokazana na tym forum.
    Jako że bardzo zainteresowałem się kiedyś budową wzmacniaczy do gitary ,postanowiłem wykonać taki jeden.
    Patrząc od strony elektroniki całość wygląda tak:
    Wejście-Przester (MXR dist+)->preamp->korekcja dwu-punkowa i regulacją głośności->koncówka mocy.
    Mam jeszcze pare problemów z obecną konfiguracją linii sygnału ,ale o tym później.

Przester
    Jest to dość popularna replika przesteru MXR distortion+
    Jako że miałem dwa takie na stanie u siebie postanowiłem zamontować ów distorion w linii sygnału

Preamp
    Taki najzwyczajniejszy przedwzmacniacz na jednym tranzystorze.Zmontowałem go dwa lata temu bodajże , ponieważ potrzebowałem preampu żeby wpiąć gitarę w głośniki komputerowe.Schemat zaczerpnięty został z książki leżącej sobie na półce.

Korektor
    Wykonałem go na podstawie tego:
    Link
    Było trochę zabawy z montażem ,ponieważ na laminacie nie znalazło się odbicie lustrzane ale pozytyw....

Końcówka mocy
    Końcówka miała się opierać na scalaku TDA2030, niestety pękły mi nóżki od tego scalaka i zmuszony byłem użyć TDA 2003
    Z końcówką też było troche zabawy ponieważ nie udało mi się jej uruchomić za pierwszym razem.Zadziałała gdy przylutowałem kondensator w miejsce którego nie pamiętam...

Głośnik
    Pewnie zostane ostro skrytykowany przez forumowiczów za zastosowany głośnik.
    Użyłem głośnika z kolumny Philips'a leżącej przy śmietniku ,kulturalnie wykręciłem głośnik i zabrałem go do domu.Ów głośnik ma moc 10-15W

Zasilanie
    W piecu są wyprowadzone dwa napięcia 12V/1,8 A niestabilizowane dla końcówki oraz 12V stabilizowane (z drugiego transformatora) dla linii sygnałowej.

Obudowa
    Wykonana z płyty wiórowej zakupionej w sklepie Brico******
    Pan był tak miły że dociął mi 2 kawałki 17cm x 90cm za darmo i za całość zapłaciłem 3,98 zł
    W warsztacie pociąłem płyty otrzymując 4 kawałki po 25 x 17 cm każdy.
    Skręciłem je otrzymując pudełko.
    Następnym krokiem było docięcie płyty pod głośnik.Otwór jest nieco krzywo docięty co widać (pierwsze spotkanie z wyrzynarką)
    Płytę czołową wykonałem z blachy aluminiowej o grubości 2mm.Nawierciłem ją i zagiąłem u dziadka w warsztacie,następnie przykleiłem do niej napisy które były wydrukowane na papierze zamoprzylepnym.Na koniec nakleiłem nań folie samoprzylepną.
    Obecnie obudowa jest oklejona czarnym skajem i ma przykręcone narożniki ,brakuje tylko płyty zasłaniającej tył pieca.

Problemy i pytania
    1.Nie wiem jak wyrównać impedancje wzmacniacza do impedancji gitary,przy odkręceniu tonów słychać silny przydźwięk a gdy tony są skręcone na maxa przydźwieku nie ma.
    2.Czy tor sygnału jest dobrze ułożony czy coś trzeba poprawić?
    3.Jak ustawić bypass na przesterze (obecnie zwieram wejście gitary z wejściem na preamp) czy może tak pozostać?
    4.Czy stabilizator napięcia może być przymocowany na tym samym radiatorze co końcówka?

Koszty[b/]
    Płyty MDF - 3,98
    Butapren i kropelka - ok 10 zł
    Skaj - 5 zł
    Narożniki - 16 zł
    Części zamawiane z internetu - 30 zł
    Całość (w zaokrągleniu) - 60zł

[b]Zdjęcia

Narazie wstawiam zdjęcia z budowy.Zdjęcie całości wstawie jak naładują mi sie baterie od aparatu.

Combo gitarowe 10W domowej roboty Combo gitarowe 10W domowej roboty Combo gitarowe 10W domowej roboty Combo gitarowe 10W domowej roboty
    Combo gitarowe 10W domowej roboty Combo gitarowe 10W domowej roboty Combo gitarowe 10W domowej roboty Combo gitarowe 10W domowej roboty

Przyjmę każdą krytykę ;)
    Pozdrawiam

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    BisqpAN1x
    Level 10  
    BisqpAN1x wrote 8 posts with rating 18, helped 0 times. Live in city Kwidzyn. Been with us since 2010 year.
    oskar_dyjas
    Level 25  
    Pewnie gra oryginalnie lub w ogóle, ale brawo za podpisy pod gałkami. Input mogłeś zostawić oryginalnie.
    Z czasem pewnie przekonasz się, że to brzmienie będzie paskudne, ale może nie mam racji.
    Brak rączki na górze.
    MoniTOX
    Level 26  
    Quote:
    Zasilanie
    W piecu są wyprowadzone dwa napięcia...
    :rainbow1:

Efekt końcowy wygląda dosyć przyzwoicie, lecz i tak końcówka mocy i głośnik to jego najsłabsze punkty, warto coś z tym zrobić. Widać, że jeszcze masz jakieś problemy z tym cackiem. Brawo za niski koszt projektu.
    BisqpAN1x
    Level 10  
    Żeby zacząć mówić o wymianie końcówki i głośnika ,wzmacniacz musi zacząć gadać , bez żadnych przydźwięków itp.
    Problemy są ,bo całość powstała w mojej głowie ,nie posiłkowałem sie żadnymi projektami innych wzmacniaczy.
    MoniTOX miałeś na myśli wstawienie końcówki na tranzystorach?
    Urgon
    Editor
    AVE...

Podpisy mnie rozwaliły. Podoba mi się wygląd całości...

Trzy porady:
    1. Zapakuj w obudowę metalową albo zasilacz, albo efekty i preamp. W większości konstrukcji te elementy są w metalowej skrzynce zamontowanej w górnej części pieca. To wyeliminuje przydźwięki. Tobie bym polecił użycie obudowy od spalonego zasilacza ATX. Sam mam zamiar w takiej umieścić wzmacniacz, który dla brata zrobiłem.
    2. Dodaj rączkę. Ułatwi to transport.
    3. Zmień końcówkę na coś ciut lepszego. Może jakiś wzmacniacz tranzystorowy. Inni pewnie polecą Ci coś na lampach, ale moim zdaniem do takiej konstrukcji to za dużo zabawy. Zwłaszcza, że jesteś początkujący. No i koszta spore.
    Bushu591
    Level 16  
    Ladnie to wyglada. Co do obudowy - zrób tak jak pisze kolega Urgon i nie zapomnij zewrzec tejze obudowy do masy - sam kiedys mialem problem z przydzwiekiem ale w lampowcu - zwarcie obudowy do masy czasami czyni cuda :D :D :D.
    Nie wiem jak wyglada Zasilacz - moze wieksze kondensatory pomogą. Sprobuj tez wstawic jakis dlawik. W lini zasilajacej (ze to tak nazwe) pomiedzy kazdy stopniem wstawil bym rezystory. (nie wiem niestety jakiej wartosci byly by najlepsze, sproboj ok 500om - 5kom) no i po kazdym z nich kondensator filtrujacy.
    Nie wiem czy rezystancja wejsciowa nie jest zbyt mala. Popatrz na wejscie tego preampa: Combo gitarowe 10W domowej roboty Tam jest rezystor 1M.
    Przester MXR dist ma nawet fajna dynamike, ale to chyba tylko jeden plus. Koncówka mocy - no coment (wybacz, nie uznaje scalonych gitarowców) glosnik równiez. No ale od czegos trzeba zaczac.
    BisqpAN1x
    Level 10  
    Ja mam zwartą płyte czołową z alu do masy co zlikwidowało przydźwięk.
    A co do zasilania to w układzie prostowania napięcia są wsadzone 2 elektrolity które mają poljemność 5500uF także przydźwięku pochodzącego z sieci nie ma.

Czy to znaczy że jak dodam rezysor 1M w to wskazane miejsce w preampie to moje problemy z impedancją znikną? Bo wzmak gra czyściutko jak podłącze klawisze ,mikser albo mp3.
    Bardzo dziękuje za pomoc i rady ;)
    Bushu591
    Level 16  
    Bardziej chodzilo mi o przerobienie pierwszego stonia na taki jaki jest na schemacie który zamiescilem. Jak chcesz to sprobuj- moze bedzie lepiej. W sumie to nie jestem pewien czy impedancja wejsciowa ma jakis wplyw na przydzwiek. Bardziej prawdopodne bylo by to ze gitara lapie jakies zaklucenia. Tym bardziej ze przy klawiszach wszystko gra czysto.
    BisqpAN1x
    Level 10  
    Spróbuje wstawić ten rezystor do preampu.
    Gitara to Sky-way ,jutro postaram sie sprawdzić piec na Squier'rze.
    Dziwne jest to że jeżeli gitara zostanie wpięta przez efekt który nie jest włączony (w moim przypadku flanger Behringera) to przydźwięku nie ma ,nawet na max tonach.
    Ja gdzieś czytałem że impedancję można dopasować efektem który ma bypass taki jak w kostkach Bossa czy Behringera.
    Dodam że preamp był zbudowany na podstawie schematu toru mikrofonowego ,czyli że pre był przystosowany do mikrofonu.Może w tym leży problem?
    Bushu591
    Level 16  
    Szczerze to nie wiem co to jest bypass. Kumpel mi wlasnie napisal ze impedancja wejsciowa nie ma wplywu na poziom przydzwieku, wiec moze lepiej zostaw preamp taki jaki jest. Co do gitary - w przypadku SkyWaya jest mozliwosc ze elektronika jest slabo zrobiona (zle ekranowanie, wadliwe przetrorniki itp) i pewnie wlasnie to powoduje przydzwiek. Jesli wiesz jak to pomajstroj w gitarce, zalóz przewody ekranowane, moze cos to pomoze.
    BisqpAN1x
    Level 10  
    Zobaczymy jak Squier sobie poradzi z przydźwiękiem...
    Najbardziej interesuje mnie czemu podłączenie gitary do kostki eliminuje ów przydźwięk i wzmak gra czysto.Może faktycznie coś jest z tym stopniem wejściowym.Postaram sie rozrysować to jutro.
    David012
    Level 11  
    A nie za duża paka przypadkiem? Głośnik mały.
    BisqpAN1x
    Level 10  
    Mi sie też tak wydaje ,ale jak wszystko zadziała to głośnik będzie zmieniany.
    Bushu591
    Level 16  
    BisqpAN1x wrote:
    Zobaczymy jak Squier sobie poradzi z przydźwiękiem...
    Najbardziej interesuje mnie czemu podłączenie gitary do kostki eliminuje ów przydźwięk i wzmak gra czysto.Może faktycznie coś jest z tym stopniem wejściowym.Postaram sie rozrysować to jutro.

Kostka - chodzi Ci o efekt podlogowy? Jesli tak to nie wiem dlaczego sie tak dzieje, powinno byc raczej odwrotnie :D
    varrior87
    Level 18  
    A nie posiadasz może zakłóceń z zasilania? Podobny piecyk był opisywany w EP. Jeśli wsadzisz fajny średnio-niskotonowy głośnik to może nawet grać będzie dobrze. Wykonanie obudowy mi się podoba.
    BisqpAN1x
    Level 10  
    Tak chodzi mi o efekt podłogowy.
    Co do zasilacza to jakieś zakłócenia są ,ale małe.
    Czy jak bym na wejściu wsadził kondensator elektrolityczny tak samo jak to sie robi w zasilaczach to może wyeliminowałoby to ten przydźwięk?
    Bushu591
    Level 16  
    Jak wstawisz taki kondensator na wyjsciu to wyuliminujesz nie tylko przydzwiek, ale tez sygnal z gitary. Tak wiec to odpada. Wybacz, nie wiem co jest powodem przydzwieku. Popytam o to znajomych.
    R4f4l
    Level 12  
    Wstaw ekran przy zasilaczu i zwiększ filtrację napięcia.
    Atak ogólnie te napisy mnie rozwaliły. Układu tda 2030 nie ma się co czepiać. Wg mnie gra on bardzo dobrze.
    oskar_dyjas
    Level 25  
    Jeśli myślisz nad przerobieniem swojej konstrukcji wykonanej tak na prawdę z byle czego, zastanów się, czy nie lepiej będzie pomysleć nad nauką przy tym egzemplarzu, aby stworzyć nowy projekt.
    Zastosowany układ scalony "gra dobrze", bo takie ma zadanie ten popularny podzespół, we wzmacniaczach gitarowych nie jest ważne, by liniowo przenosiły pasmo, lecz wprowadzały pewne zniekształcenia, ale ważne jest, by były miłe dla ucha, a nie niepożądane.
    Gdzie Ty chcesz dać ten kondensator? Nie wyczajam.
    Nad wyborem głośnika do gitary, a różnią się one od zwykłych niskotonowych zamulaczy, można zapytać podając wcześniej jego upragnioną średnicę i wiadomo cenę...
    Na razie jednak wsłuchaj się przez dłuższy czas w swój wzmacniacz, zauważ, co Ci w nim nie pasuje, i co chciałbyś zmienić...
    Bushu591
    Level 16  
    BisqpAN1x wrote:

Najbardziej interesuje mnie czemu podłączenie gitary do kostki eliminuje ów przydźwięk i wzmak gra czysto.Może faktycznie coś jest z tym stopniem wejściowym.

Napisz konkretnie co to za kostka. Tak sobie mysle ze moze masz w niej wbudowana bramke szumów i to dzieki nie nie ma przydzwieków?
    BisqpAN1x
    Level 10  
    To jest Behringer Ultra Flanger UF100.W instrukcji jest napisane że wejście kostki ma 500kOhm a wyjście 1kOhm.Może jak dam jakiś bufor na jednym tranzystorze na wejściu to coś pomoże? Impedancja wejściowa musi być stała i nie może być zmieniana przez gitare.
    Bushu591
    Level 16  
    Kolega mi mówil ze impedancja wejsciowa wzmaka nie ma wplywu na przydzwiek. Mozesz spróbowac z tym buforem.
    Tremolo
    Level 43  
    Głosnik: polecam tonsile stare owalne lub głośniki z TV rubin - świetnie grają. Szkoda, że musiałem wyrzucić.

Co do przedwzmacniacza - to ten mi wygląda na preamp do zwykłego wejścia magnetofonowego - więc niegitarowy.

Końcówka na 2030- nie jest wysokich lotów ale jest stosowana m.in. w Marshallach czy Laneyach.

By pass zrób najlepiej mechaniczny. Po prostu kup przełącznik DPDT. Jedną droge puść przez efekt, drugą omijająco dookoła efektu z wyłączeniem go.

Impedancja wyjściowa ma znaczenie. Po prostu wzmacniaczowi może zacząć wydawać się, ze sygnał 50Hz z sieci jest bardziej przystosowany do niego niz sam sygnał z przedwzmacniacza. Jeżeli masz bałagan w masie - również moze zajsć efekt przydźwięku. Podwójna masa - zasilająca i sygnałowa powoduje przydźwięk. Podobnie brak podpięcia w jednym miejscu masy płytki z masą obudowy powoduje, że blacha staje się generatorem fal z elektrowni.