Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dobrać rezystor do silnika (taki mały z zabawki 9V)?

17 Sty 2010 09:46 2381 5
  • Poziom 8  
    Wiem jak obliczyć rezystor dla didy LED, a jak dla silnika nie. Może dla diody i silnika tak samo oblicza się? :turn-l:
    Dziękuję za każdą odp. :bye:
  • Poziom 8  
    lekto napisał:
    dla diody:
    (volty-przewodzenie diody)/ile chcesz amperów
    np dla zasilania 5V, diody zielonej(2V), i 10mA:
    (5-2)/0.01=300ohm

Przecież powiedziałem, że wiem jak obliczyć rezystor dla diody LED.
  • Poziom 27  
    Z silnikiem to raczej bedzie problem w ten sposob. Co prawda np wentylatory w samochodach sa(byly) sterowane przez rezystory, ale pracowaly w scisle okreslonych warynkach. Moze prosty regulator PWM, lub chociaz na stabilizatorze napiecia?
    Co chcesz osiagnac, stale obroty, czy plynna regulacje w jakims zakresie. Jaki prad pobiera nominalnie ten silniczek.
  • Poziom 8  
    karola44-81 napisał:
    Z silnikiem to raczej bedzie problem w ten sposob. Co prawda np wentylatory w samochodach sa(byly) sterowane przez rezystory, ale pracowaly w scisle okreslonych warynkach. Moze prosty regulator PWM, lub chociaz na stabilizatorze napiecia?
    Co chcesz osiagnac, stale obroty, czy plynna regulacje w jakims zakresie. Jaki prad pobiera nominalnie ten silniczek.

Płynną regulację w jakimś zakresie.
  • Poziom 32  
    parkour1995 napisał:
    karola44-81 napisał:

Płynną regulację w jakimś zakresie.
    Czyli rezystor raczej odpada. Znakomicie nadaje się do tego celu ten układ.