Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brum na modulacji - stacja bazowa, pomocy

autsajder 17 Jan 2010 10:58 1850 5
Wago
    autsajder
    Level 12  
    Witam serdecznie.
    Potrzebuję pomocy w wyeliminowaniu brumu sieciowego przy nadawaniu.
    Już opisuję problem...

Moja stacja bazowa zainstalowana jest w bloku.TRX Jackson I, antena - Black Pirate znajduje się na 6m maszcie na dachu bloku. Przewód antenowy - RF7 - odcinek około 25m, zasilacz 12A produkcji PAN - transformatorowy. Maszt uziemiony, do tego przewód antenowy także jest uziemiony - beczka łącząca RF7 i krótki odcinek H155 przykręcona jest obejmą do rury CO, ktróa także jest uziemiona.
    W momencie nadawania na modulacji pojawia się brum zasilacza - oczywiście zasilacz także jest uziemiony. Brum mogę wyeliminować dotykając dłonią do jakiegokolwiek elementu uziemionego bądź do minusa zasilania. Ludzie z któymi rozmawiałem, mówili, że posiom brumu to około 50% mojej modulacji, więc problem nie jest mały.
    Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu, bo ciągłe trzymanie w ręku np. wtyczki mikrofonu bądź obudowy zasilacza czy też np. grzejnika, jest dość uciążliwe, zwłaszcza gdy przy łącznościach DXowych muszę zapisywać raporty i inne informacje...

Z góry dziękuję
  • Wago
    gregorio27
    Level 31  
    Jak po dotknięciu zanika brum to jednak coś lub ktoś:) jest nie uziemione, lub jest za dużo pętli. Zostaw na początek uziemiony tylko maszt + zasilacz. Mam pewne wątpliwości co do jakości ekranu w orginalnym kablu mikrofonowym.
  • Wago
    Moskit
    Level 20  
    Jeśli masz możliwość podłącz inny mikrofon. (ewentualnie odlutuj jeden kabelek od mikrofonu) Czasem uszkodzona jest wkładka mikrofonowa lub też jest zimy lut, ewentualnie uszkodzony kabel od mikrofonu. Jeśli to nie pomoże, spróbuj podłączyć akumulator samochodowy lub inny, zamiast zasilacza sieciowego.
    autsajder
    Level 12  
    Witam ponownie

Problem rozwiązany. W zasilaczu na wyjściu dostawiona została bateria kondensatorów 4x4700u. Dodatkowo do tego 2x100n ceramiczne. Problem rozwiązałem wycinająć te dwa małe kondensatorki.
    Prawdopodobnie straciły swoje parametry.
    Dziękuję za zainteresowanie tematem i za odpowiedzi.
    pietach
    Level 22  
    Nie znam konstrukcji tego zasilacza ale bateria kondensatorów o dużej pojemności na wyjściu nie jest zbyt rozsądnym pomysłem - powoduje to dużą bezwładność układu na zmiany napięcia pod obciążeniem i układ stabilizacji może mieć kłopoty z kompensacją tych zmian.
    Już lepiej pasują te dwa małe po 100nF - lepiej odfiltrowują w.cz - poszukaj nowych i wstaw.
    A te 4x4700uF do przełóż na wejście.
    I zmierz też jak zachowuje się napięcie na wyjściu na luzie i obciążeniu - może stabilizator padł ...
    sp5wcx
    Level 33  
    Przypuszczam że te dwa kondensatory po 100 nF były z jednej strony połączone z obudową zasilacza a z drugiej z biegunem "+" oraz "-". Zakłądając że ten łączący obudowę z biegunem "-" dostał zwarcia, to pomiędzy przewodem PEN instalacji elektrycznej do której podłączony jest zasilacz a instalacją odgromową popłynął prąd wyrównawczy o częstotliwości "przemysłowej", który to objawiał się tym przydźwiękiem w radiu.

A może było zupełnie inaczej, a mianowicie wycięcie kondensatorów nie miało nic wspólnego z ustaniem przydźwięku. Po prostu podczas tych czynności zdjąłeś radio które stało na zasilaczu lub w inny sposób odizolowałeś radio od obudowy zasilacza. Przez to przerwałeś drogę przepływu prądów wyrównawczych jak wyżej.

Swoją drogą to ciekawy sposób naprawy - wycinać wszystko po kolei aż brum ustanie.

PS
    Dziękuję za cenne uwagi. Post poprawiłem.