Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić regulator obrotów dmuchawy?

Łukaszek157 17 Sty 2010 12:46 4030 6
  • #1 17 Sty 2010 12:46
    Łukaszek157
    Poziom 19  

Chciałem zadać takie szybkie ale ważne dla mnie pytanie.
    Jeśli mam silnik (z dmuchawy od malucha) to jak mogę regulować jego obroty?
    Moge wpiąć na kablu potencjometr po prostu i nim kręcić?
    Czy są inne rozwiązania?

0 6
  • #2 17 Sty 2010 12:53
    vorlog
    Poziom 32  

Nie.
    Możesz go regulować przez zmianę napięcia zasilania (zasilacz regulowany), weź pod uwagę, że ten silniczek potrzebuje kilku amperów.
    Możesz też za pomocą regulatora PWM (kupa schematów na forum).
    Ja wykorzystuję tą dmuchawę do nawiewu w piecu CO, pracuje na 7V, obroty oczywiście niższe.
    V.

0
  • #3 17 Sty 2010 12:56
    Łukaszek157
    Poziom 19  

Tak w piecach sa montowane prawie identyczne :) ale zasilasz normalnym zasilaczem z sieci? czy jakies kombinacje

0
  • #4 17 Sty 2010 13:09
    vorlog
    Poziom 32  

Ten mój "zasilacz" to transformator (dość przypadkowej mocy w tym przypadku 63VA, bo taki miałem pod ręką) z odczepami plus mostek 10A i tyle.
    "Regulacja" też przypadkowa- dobierałem napięcie zasilania takie, by wentylator nie wywalał popiołu w komin :D
    Akurat na którymś odczepie uzyskałem obroty, które mi spasowały, napięcie na silniku podczas pracy to 7V.
    Podobnie zasilam silniczki od wycieraczek tylnej szyby od Golfa, które robią jeden za siłownik zaworu kulowego obwodu grzania boilera CWU, drugi od klapy wylotu spalin z pieca- tutaj zasilanie 12V dawałoby zbyt szybki manewr, trudny do spozycjonowania bez zastosowania skomplikowanego układu elektronicznego, a przy powolnym ruchu problemu nie ma.
    V.

0
  • #5 17 Sty 2010 13:18
    Łukaszek157
    Poziom 19  

Hm hm hm to musze cos mocniejszego skombinowac bo na moim regulowanym jak mam 12V to tylko poruszy dmuchawa a nie obroci nawet :( tam mam 12v 500mA

0
  • #6 17 Sty 2010 13:26
    vorlog
    Poziom 32  

Za mało...
    Nie mierzyłem prądu silniczka od malucha, za to mierzyłem prąd silnika dmuchawy od Mitsubishi Pajero (od klimatyzacji) przy zasilaniu 12V- wyszło 11A.
    Silniczki od wycieraczki tylnej szyby Golfa potrzebują przy 12V ok. 2,5A (bez obciążenia na przekładni ślimakowej).
    Przypuszczam, że ten od dmuchawy od malucha potrzebuje koło 5A...
    V.

0
  • #7 17 Sty 2010 18:54
    Łukaszek157
    Poziom 19  

dobra poszukam czegos takiego

Dodano po 2 [godziny] 45 [minuty]:

Działa tak jak chciałem :) zasilacz 14.8V 0.35A 5.2VA i chodzi elegancko

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME