Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zdalne sterowanie na apl062-T naprawa

BB95 17 Jan 2010 13:27 1416 2
    BB95
    Level 14  
    Mam samochód zdalnie sterowany, uszkodzeniu uległ nadajnik, była połamana płytka. Całość opiera się o scalak APL062-T, są dwa kwarce 27,145MHz oraz 500kHz. Płytkę poprawiłem, przejścia są, wymieniłem też kwarc 27,145 na nowy, jednak nadal autko nie reaguje poprawnie, czasem tylko sam z siebie skręci kołami lub nagle zacznie jechać ale bez możliwości kontroli. Czy ktoś może mi podpowiedzieć co mogę sprawdzić żeby spróbować naprawić ten model, bardzo na tym zależy mojemu synowi.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    Madrik
    moderator of Robotics
    Popraw luty. Ale najlepszym pomysłem, jest wymiana nadajnika na taki od innej zabawki.

Natomiast z samoskrętami i samoistnym ruszaniem musisz się liczyć. To zabawka, pracująca na bardzo popularnej i masakrycznie zapchanej częstotliwości, która zahacza też o CB-radio. Wystarczy, że jakiś kierowca w pobliżu ma kiepskie radio, albo tak zwaną "dopałkę" i już sieje po całym spectrum "głośniej" niż twój słabiutki nadajniczek. Odbiornik zaś nie ma praktycznie żadnych filtrów.

Optymalnym rozwiązaniem byłaby wymiana układu sterowania na prawdziwy, od modeli RC. Pracujący na 40MHz lub ostatnio popularny 2,4GHz (ale droższy).
    Potrzebowałbyś nadajnika pistoletowego, dwu kanałowego. Odbiornika do niego, regulatora do silnika szczotkowego i nowego serwa do skrętu.
    Koszt by wyszedł pewnie ok. 350zł.
    Nadajnik ok 160zł.
    Odbiornik ok 60zł
    Regulator ok 50zł
    Serwo ok 30zł.
    BEC - jeśli masz inne (większe) zasilanie niż 6V - ok 40zł.

Gdyby poważnie "poguglać" i popytać na forach tematycznych, pewnie znalazłbyś nieco tańsze rozwiązania, ale nie dużo.

Ale miałbyś normalny model RC, choć o kiepskiej mechanice. Biorąc pod uwagę, że modele możesz już kupić za ok 400zł, nie jest to za bardzo opłacalne.
    BB95
    Level 14  
    Pozostał tylko zakup nowej aparatury.