Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz

gReaT 17 Jul 2004 23:00 2727 18
 • #1
  gReaT
  Level 17  
  Mam zasilacz ANTENOWY 12V
  zmierzylem miernikiem jego napiecie jakie daje i pokazało mi 1 V z groszami co moze być spalone kondensator czy transformator ???
 • #2
  JACHO
  Level 22  
  STABILIZATOR!!! Takie coś z trzema nózkami wyglądajace jak tranzystor przeważnie pada po zwarciu we wtyczce antenowej lub kiedy ktoś ci wciśnie szpilkę w kabel antenowy po złości bądż kabelek się przetrze i zetknie np z rynną na dachu.Kondzior jak pada to masz pprzeważnie ciemne poziome pasy na obrazie i trzaski w głosniku ale też może zwierać i powodować spadki napięcia.
 • #3
  adi-niunio
  Level 23  
  gReaT wrote:
  Mam zasilacz ANTENOWY 12V
  zmierzylem miernikiem jego napiecie jakie daje i pokazało mi 1 V z groszami co moze być spalone kondensator czy transformator ???  A nie masz czasem zasilacza regulowanego ???? czasem potencjometr jest tylko taki malutki z boku, i ledwo co go widać. Te regulowane zasilacze mają 1,25 - 12V z groszami.

  sprawdź to, jeśli nie patrzałeś wcześniej.
 • #4
  gReaT
  Level 17  
  Nie ma tam potenciometru :)
  To jest zasilacz antenowy który daje tylko 12V 100mA i jak mierzylem to daje mi 1 V z groszami i dioda przy okazji nie świeci albo swieci ale tak słąbo ze nieda sie tego zauwarzyć :(
 • #5
  ekaand
  Level 22  
  Zasadnicza sprawa-ten 1V to mierzysz pod obciążeniem ,czy bez obciążenia?
 • #6
  adi-niunio
  Level 23  
  zakładam zę siedzi tam 7812 tak mi sie wydaje, chociaż nierozbierałem tych zasilaczy. ,zmierz wiec napięcie na wejściu tego stabilizatora ( nóżka 1, po lewej jak się patrzy na napis)

  1. wejście
  2. masa.
  3. wyjście 12V

  jak napięcie na wejściu będzie poniżej 12V to wyciągnij kondziorki i sprawdż omomierzem który walnięty. Zwarcie to zepsuty, tylko najpierw rozłąduj je po wyciągnięciu poprzez zwarcie nóżek śróbokrętem.

  !!!!!!!!!!!!! zakłądam że mierzyłeś to napiecie względem masy układu!!!!!!!!!!!!


  http://katalog.elektroda.net/index.php?d_start=0 wpisz 7812 i ściągni se note katalogową stabilizatora.
  jeśli kondensatory są ok, to wymień stabilizator i wtedy zobacz :)

  napięcie na kondensatorze filtrujacym powinno być

  Usk * pierwsiastek z 2 minus 1,4V

  Usk to napiecie jakie zmierzysz na uzwojeniu wtórnym transformatora (napęcie zmienne)
 • #7
  JACHO
  Level 22  
  ekaand wrote:
  Zasadnicza sprawa-ten 1V to mierzysz pod obciążeniem ,czy bez obciążenia?
  Dobre pytanie .Może to też być zwarcie w antenie (płytka wzmacniacza)po skutkach burzy.Ale jeśli nie jest niczym obciążony to pozostaje pomierzyć napięcia
  1) na trafie
  2) za mostkiem prostowniczym
  3) na wejściu stabilizatora (może to też być tranzystor z diodą zenera w starszym modelu)
  4) za stabilizatorem.
  Najprościej wylutować stabilizator i sprawdzić napięcia od trafa do tego punktu.Jeżeli dochodzi ok13-18 V to zapewne stabilizator ewentualnie kondzior za nim bądż zwarcie we wtyczce ant.
 • #8
  gReaT
  Level 17  
  Qrde juz wszystko wiem ale niemam omomierza ale mam miernik DT890G i mam na nim napisane takie skale mierzenia kondensatorów 2000pF, 20nF, 200nF, 2uF, 20uF i jak ja mam zmierzyć kondensator 220 uF ??? Da sie zlutowac jakąś przystawke do miernika czy lepi sobie samemu zrobic omomierz czy jeszcze lepiej kupić go ???
 • #9
  JACHO
  Level 22  
  podstaw drugikondzior o podobnych parametrach
 • #10
  adi-niunio
  Level 23  
  gReaT wrote:
  czy jeszcze lepiej kupić go ???


  miernik cyfrowy u "ruskich" na targu kosztuje do 20 zł, jest tam omomierz, amperomierz, generatorek, sprawdzanie tranzystorów, i woltomierze: stałego i zmiennego. Nie opłaca sie robić

  Miernik to 830 (taki model)
 • #11
  szogun
  Level 23  
  Te zasilacze w zasadzie się nie psują
  bo mają zabespieczenie.
  W przypadku zwarcia prąd spada do kilku
  miliamperów i może tak być aż do usunięcia
  zwarcia [nawet miesiąc].
  Odłącz jeden kabelek wyjściowy i sprawdź.
  Ten jeden Volt na to wskazuje bo
  padnięty zasilacz nie dawałby nic albo
  pełne napięcie z mostka.
  Jeśli mam rację to uszkodzenia szukaj
  we wzmacniaczu, kablu ant. albo
  we wtyczce do tV.

  Szogun
 • #12
  aceton
  Level 26  
  a ja bym ci kolego polecil zakup nowego bo widze ze ciezko u ciebie z elektronika koszt takiego to cos kolo 9 zl
 • #13
  gReaT
  Level 17  
  No to to wiem ale ten zasilacz nie jest podlaczony pod TV od zasilacza tylko leci kabelek
  i wnim bedzie spalony chyba konden. 220uF/25V bo coś on taki ciemny jest od dołu (dziwny) i to nie jest zadne zwarcie na kablu czy co tam gadacie
 • #14
  JACHO
  Level 22  
  Szogun - ile rozebrałeś takich zasilaczy? Bo ja kilka różnych modeli ale poza zenerką w jednych tych na tranzystorze ,która ustala napięcie i zabezpiecza jednocześnie oraz tych ze stabilizatorkiem i paroma kondziorami nie soptkałem żadnych z jakimś szczególnym zabezpieczeniem.Jak stabilizator pada od zwarcia to przeważnie na wyjściu podaje ok 1V.To prawda te zasilacze nie siadają tak od krótkotrwałego zwarcia ,ale jak stabilizatorek się zagotuje lub zener i tranzystor(w innym modelu)to wreszcie padnie na amen.Za dawnych czasów nie było tego tyle w sklepach jak obecnie i trzeba było sobie naprawić a najczęstszą usterką był stabilizatorek lub przebity kondensator.
 • #15
  adi-niunio
  Level 23  
  gReaT wrote:
  le niemam omomierza ale mam miernik DT890G i mam na nim napisane takie skale mierzenia kondensatorów 2000pF, 20nF, 200nF, 2uF, 20uF


  a jaką wartość masz do mierzenia na prawo od kondensatorów ???? Dzisiaj widziałem ten miernik i na moje oko był to omomierz ;)
 • #16
  gReaT
  Level 17  
  adi-niunio wrote:
  gReaT wrote:
  le niemam omomierza ale mam miernik DT890G i mam na nim napisane takie skale mierzenia kondensatorów 2000pF, 20nF, 200nF, 2uF, 20uF


  a jaką wartość masz do mierzenia na prawo od kondensatorów ???? Dzisiaj widziałem ten miernik i na moje oko był to omomierz ;)

  NO takie jak podałem max. jest 20uF (chyba) no i jak zmierzyć se taki co ma 200 uF ??? :/
 • #17
  JACHO
  Level 22  
  gReaT - Ja widzę ,że teraz masz problem z pomiarem pojemności , a pomierzyłes napiecia w czterech punktach podanych przeze mnie wcześniej to wyjaśniłoby nam pewne niejasności i moze naprowadziło na istotę problemu bądż dalsze diagnozowanie.
 • #18
  adi-niunio
  Level 23  
  no widzisz, teraz sie skapłem. My mówimy o dwóch różnych rzeczach.
  Popatrz:

  jak napisałem tobie wyżej żebyś sprawdził kondensator omomierzem to zakładałem że nie masz miernika pojemności (a okazało sie że masz), dlatego też napisałem że omomierzem masz wykryć jedynie czy kondensator ma zwarcie. Gdy do rozładowanego kondensatora podepniemy omomierz to jeśli kondensator jest dobry to ma przerwe, a gdy zwarty to omomierz pokarze 0.

  A ty nie pisałeś o omomierzu, lecz o mierniku pojemności, który w tym multimetrze masz zawarty. No niestety musze cie zmartwić, bo nie znam metody z jaką można by ominąć zakres miernika. Jedynie pomiar w mostku (ale do tego miernik ci sie nie przyda) puszczenie przez niego stałej częstotliwości, pomiar impedancji, przeliczenia, wyliczenia itp.
 • #19
  pgp
  Level 19  
  Porzycz od kogoś taki zasilacz na 10 min i wtedy się przekonasz czy to wina zasilacza czy reszty zestawu antenowego.Może płytka w antenie siadła albo kabel.