Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ultradźwiękowy system dla osób niewidomych

inventco.eu 17 Sty 2010 16:52 5861 5
 • Ultradźwiękowy system dla osób niewidomych

  Ultradźwiękowy system "widzenia czuciowego" umożliwia osobie niewidomej, swobodne przejście przez korytarze lub pomieszczenia umożliwia także omijanie przeszkód bez konieczności używania niezbyt wygodnej białej laski. Urządzenie wykorzystuje dalmierz ultradźwiękowy. Komunikuje się z użytkownikiem poprzez małe silniki wibracyjne zamontowane w kasku umieszczonym na głowie. Ideą tego przedsięwzięcia było stworzenie tzw. szóstego zmysłu, który współdziała z organizmem w intuicyjny i przyjazny sposób. Urządzenie ma za zadanie umożliwić użytkownikowi poruszanie się bez uzycia wzroku. Dodatkowo wbudowany jest interfejs RF do komunikacji z komputerem w celu przekazywania informacji zwrotnych służących do analizy danych z sensora. Pozwala to między innymi na zapis i stworzenie mapy pomieszczenia na komputerze.

  Dalmierz ultradźwiękowy zamontowano na odwróconym silniczku krokowym. A gotowy mechanizm został zamontowany na kasku ochronnym. Całość urządzenia zasilana jest z baterii dzięki czemu jest całkowicie mobilna. W prototypie wykorzystano silnik krokowy służący do obracania czujnika sonarowego.36 kroków silniczka zapewniło pokrycie około 270 stopni (7,5 stopnia/krok). Jako, że skaner wykonuje ruch skanujący polegający na cyklicznym powtarzaniu obrotu lewo/prawo/lewo jest to wystarczające dla tego typu "radaru" (prawdziwy radar najczęściej wykonuje obrót 360 stopni). Komunikację z użytkownikiem uzyskano dzięki 5-ciu silniczkom wibracyjnym sterowanym z ULN2803 . Silniczki wibracyjne sterowane są wykorzystując PWM . Zaczynają wibrować w okolicach 5 stóp (około 1,5m) od przeszkody a maksimum wibracji osiągają gdy przeszkoda jest w odległości 1 stopy (około 30cm) . Analizę "obrazu" z sonaru autorzy wykonują w Matlab'ie.
  Moduł komunikacji z komputerem wykorzystuje moduły RF pracujące na częstotliwościach około 433 MHz (pasmo 70cm).

  Wygląd urządzenia prezentuję na zdjęciach poniżej.

  Ultradźwiękowy system dla osób niewidomych

  Ultradźwiękowy system dla osób niewidomych

  Ultradźwiękowy system dla osób niewidomych

  Schemat blokowy prototypu:

  Ultradźwiękowy system dla osób niewidomych

  W akcji:

  Ultradźwiękowy system dla osób niewidomych

  Po resztę (czyli schematy, pliki wsadowe, itd.) zapraszam na stronę źródłową projektu:

  http://courses.cit.cornell.edu/ee476/FinalPro...b89/rs423_jsb89_Ultrasonic_Haptic_Vision.html

  Marek

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  inventco.eu

  Poziom 28  
  Offline 
  Naprawiam Komputery, Laptopy, Sprzęt radiołączności(np.CB), Elektronikę samochodową, Sterowniki, Konsole do gier i Różne urządzenia nietypowe a niewymienione wcześniej. Projektuję urządzenia elektroniczne na zamówienie.Staram się połączyć niską cenę z szybką usługą i profesjonalną obsługą Klienta.Kontakt poprzez e-mail, tel.534534469 lub www.esvblog.com
  Specjalizuje się w: elektronika ogólna, elektronika przemysłowa, elektronika
  inventco.eu napisał 1732 postów o ocenie 208, pomógł 94 razy. Mieszka w mieście KIELCE. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  Urgon
  Poziom 36  
  AVE...

  Koncept ciekawy, ale wygląd cokolwiek obciachowy. Nie znam żadnej osoby niewidomej gotowej chodzić na codzień w kasku. A znam wielu niewidomych. Lepszym rozwiązaniem byłoby użycie 4-12 dalmierzy, każdy z własnym układem pomiarowym i jakiegoś dużego mikrokontrolera do przetwarzania danych. Same dalmierze możnaby wszyć w opaskę na głowę. Wyglądałoby to dużo lepiej, zaś stały pomiar ze wszystkich kierunków zwiększyłby bezpieczeństwo...
 • #3
  sobieraj_100
  Poziom 12  
  Bardzo ciekawy i użyteczny projekt. Jak na prototyp i wykonanie amatorskie to nie jest źle. Całość byłaby bardzo użyteczna w przypadku miniaturyzacji elektroniki i bardziej komfortowego zaprojektowania "kasku". W tej roli moim zdaniem lepszym rozwiązaniem byłby pas wibracyjny zakładany na wysokości klatki piersiowej. Nie byłby widoczny.

  P.S. Nie znam wielu niewidomych ale moim zdaniem takie rozwiązanie byłoby zaakceptowane przez wielu z nich.
 • #4
  gemiel
  Poziom 21  
  Lepsze rozdzielczości dystansu mają zwykłe czujniki parkowania. Niestety teoria zawsze przedstawia się różowo. Później nadchodzi rzeczywistość i autorzy wzniosłych projektów dają sobie spokój. Otaczający nas świat ma trzy wymiary i naprawdę bardzo trudno poradzić sobie z elektronicznym rozpoznawaniem przedmiotów dookoła. Jakiekolwiek sensory inaczej widzą ścianę, krawężnik, stojący wieszak a nie wspomnę o leżących grabiach. Na początek polecam spacer z zamkniętymi oczami. Później z jakimś wynalazkiem typu sonar. można jedynie wyjść z siebie jak odkryjemy niedoskonałość projektów zwłaszcza amatorskich. Chwała za to, że ktoś chce coś zrobić ale niektóre tematy nie są do przeskoczenia w warunkach amatorskich.
 • #5
  varrior87
  Poziom 18  
  Zastanawia mnie jedno, czy te urządzenie działa tylko, że tak powiem "pod nogi" czy ogólnie, jaka jest tego czułość? Jeśli będzie jakaś przeszkoda, np nisko postawiony znak a urządzenie ustawione jest na podłoże to... wtedy faktycznie kask może się przydać. Może niebawem to zminiaturyzują i wiele osób dzięki temu będzie mogło się poruszać.
 • #6
  Urgon
  Poziom 36  
  AVE...

  Produkowane są białe laski z ultradźwiękowym dalmierzem lub/i sygnalizacją zbliżeniową. To ostatnie przydaje się do informowania o nadjeżdżających pojazdach. Niewidomi nie zrezygnują jednak z białej laski na rzecz kasku z "radarem". Laska jest dużo dokładniejsza. Skąd wiem? Ano mając 8-10 lat trenowałem chodzenie z laską z zasłoniętymi oczami...
  Lepiej użyć więcej nieruchomych czujników, niż jeden ruchomy na czubku głowy. Choćby ze względu na dokładność pomiaru. Albo kamera stereoskopowa i program przetwarzający obraz.