Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyposazenie od podstaw 2-3tyś

mj_sup 17 Sty 2010 17:19 3516 22
  • #1 17 Sty 2010 17:19
    mj_sup
    Poziom 16  

witam
    jestem poczatkujacym elektronikiem i chciałbym wyposażyc swój warsztat od podstaw to jest stacja lutownicza ,miernik i oczywiscie kilka innych nazedzi i dobra literature
    co proponujecie (oczywiscie nie chinszczyzna)

• #2 17 Sty 2010 17:56
    Ireneo
    Poziom 39  

Co będziesz robił w tym swoim warsztacie?

• #3 18 Sty 2010 19:03
    mj_sup
    Poziom 16  

naprawa sprzetu agd

• #4 19 Sty 2010 22:34
    bobi13
    Poziom 14  

agd czyli lodówki i pralki też?? Co do mierników to polecam firmę Fluke ale to chyba za drogo będzie ale możesz poszukać i poczytać na ten temat, miernik wystarczy ci zwykły żeby umiał napięcie zmierzyć, rezystancję, diodę i ciągłość przewodu(piszczek, buzer jak kto woli).

Co do stacji lutowniczej to zależy czy chcesz samą lutownicę czy też hot air?? narzędzia to zestaw wkrętaków podstawa to PH1, PH2, PZ1 i PZ2 kilka płaskich takich jak 3,0, 3,5 i jeszcze ze 2 większe jak lodówki i pralki to jakieś kluczyki nasadowe lub płaskie, co do lodówek to nie wiem jak się to fachowo nazywa ale jak mi się spalił agregat w lodówce to przyjechał taki pan założył nowy agregat i podłączył takie coś i tam ciśnieni zrobił odpowiednie( nie wiem co to więc proszę się nie śmiać że napisałem tak a nie inaczej), i jak mikrofalówki to trzeba uważać z tym ustrojstwem bo to już nie jest zwykła zabawka :)

co do literatury to nie pomogę jedynie coś to może jakiś autoryzowany serwis otworzyć ale to chyba będzie ciężko i jedynie od producenta brać jakąś literaturę no i co do literatury to wujek google i elektroda dużo tu jest :)

• #5 20 Sty 2010 19:37
    mj_sup
    Poziom 16  

w pralkach coraz wiecęj jest elektroniki
    moduł sterujacy silnikiem jak padnie to musze miec jakis pozadny sprzet do pomiaru i stacje lutownicza
    szukałem fluke 189 i 187 troszke drogie bo cena dochodzi do 2tyś nie wiem moze jakis inny model ale nie wiem jaki chodzi mi o to zeby mozna mierzyc pojemnosci kondensatorów i inne zeczy

• #6 20 Sty 2010 19:48
    bobi13
    Poziom 14  

co do pojemności to kup 2 różne mierniki 1 uniwersalny taki bez pojemności będzie tańszy a do pojemności kup osobny będzie miał lepsze parametry możesz jeszcze kupić miernik do pomiaru cewek też przydatny od czasu do czasu. Dobrze też jest mieć miernik cęgowy zawsze możesz pomierzyć prąd jaki płynie i nie musisz rozcinać kabelków. Co do stacji to się określ czy sam grotówka czy z hot airem> nie polecam chińszczyzny chociaż dla majsterkowicza wystarczy proponuję rozejrzeć się za takimi formami jak Weller, Pace, Recco zobacz w renex tam profesjonalny sprzęt jeszcze firma JBC w tme oglądnij na neci są filmiki do zobaczenia co to umie, a i jeszcze Hakko, Quick

a co w tym module sterującym jest takiego co byś uniwersalnym miernikiem nie pomierzył?? to jak tam jest tak wysoko rozbudowana elektronika to może jeszcze warto by było rozejrzeć się za oscyloskopem??

• #7 20 Sty 2010 20:59
    mj_sup
    Poziom 16  

miernik własnie zakupiłem fluke87 V niewiem czy dobry wybór troszke drogi ale mam nadzieje ze bedzie dobry
    słyszne bobi13 piszesz zakupie jeszcze zwykły miernik
    teraz szukam jeszcze stacji lutowniczej a jesli nozna o jakis link do sklepów z lutownicami to bym był wdzieczny

• #8 20 Sty 2010 21:02
    bobi13
    Poziom 14  

www.renex.com.pl,, tme.pl, wpisz w goglach stacja lutownicza to będziesz miał linki do sklepów na pewno coś znajdziesz

• #9 20 Sty 2010 21:55
    mj_sup
    Poziom 16  

a co myslicie o stacji salomon sl-30n

• #10 20 Sty 2010 22:59
    bobi13
    Poziom 14  

solomon robi bardzo fajne stację mamy podobną w firmie polecam lekka kolba dobrze wykonanan ale niech też inni się wypowiedzą

• #12 21 Sty 2010 13:33
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

mj_sup Mam fluke 189, przerobiłem kilka mierników w krótkim czasie, bo szukam czegoś na dłużej. Lepszego nie ma. Chyba że 289 :) 87V również rewelacja. Ogólnie fluke to najwyższa klasa. Tylko pamiętaj, aby zakładać oryginalne bezpieczniki.

• #13 21 Sty 2010 21:05
    mj_sup
    Poziom 16  

czy posiada ktos polska instrukcje miernika fluke 87 V
    bede wdzieczny za podesłanie linka
    z góry dziekuje

Dodano po 41 [minuty]:

potrzebuje dobra stacje do napełniania lodówek
    jesli to mozliwe prosze o linki

• #15 23 Sty 2010 00:29
    Jarek68
    Poziom 20  

Ze stacją napełniania lodówek nie jest taka prosta sprawa. O ile do klimatyzacji w samochodach używa się jednego rodzaju czynnika chłodniczego to do lodówek jest ich dość sporo w zależności od firmy i lat produkcji. Profesjonalna stacja do klimatyzacji samochodów to około 10 000zł. Do lodówek że względu na różnorodność czynników używa się trochę uniwersalnego sprzętu. Chyba że jest to serwis fabryczny i może sobie pozwolić na stację z odzyskiem czynnika chłodniczego do danej serii lodówek o takim samym czynniku. Ja od nie dawna się tym bawię to jeszcze wszystkiego nie wiem ale mniej więcej potrzebne jest:
    Pompa próżniowa ponad 1 000zł
    Zestaw manometrów zwykłych 600zł elektroniczne mogą być nawet 10 razy droższe
    Waga elektroniczna w walizce około 500 - 900zł, ja kupiłem taką prostą dość dokładną za niecałe 200zł bez walizki :-)
    Butla z gazem, w moim przypadku 10kG razem (butla + czynnik) 500zł na jeden rodzaj czynnika chłodniczego
    Butle + palnik do spawania, ja już miałem to nie wiem ile kosztuje taki zestaw
    Obcinaki do rurek miedzianych i kapilary, razem 100zł
    Coś do wykrywania nieszczelności w układzie masz wybór płyn do mycia naczyń albo miernik za około 1 000zł :-) Ja wybrałem miskę z wodą gdzie wrzuciłem cały wymontowany parownik i od razu było widać gdzie jest dziura :-)
    Do prób szczelności butla z azotem i reduktorem
    Giętarka do rurek
    Kielicharka do rurek metryczna i calowa 400 - 1 000zł
    I to tak mniej więcej z grubsza :-) Bardziej doświadczeni coś jeszcze dorzucą jak pominąłem :-)

• #16 23 Sty 2010 19:36
    mj_sup
    Poziom 16  

gdzie taką stacje do napełniania lodówek i cały potrzebny sprzet do tego mozna kupić

• #17 23 Sty 2010 20:01
    Jarek68
    Poziom 20  

Ja kupiłem część tu jak napisałem wyżej
    http://www.popularna.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1&Itemid=2

I na allegro, trafiłem okazję gość kupił sprzęt do zamontowania dwóch klimatyzatorów w firmie. I stwierdził że nie jest mu już potrzebny, sprzedał prawie nowy sprzęt za niecałe 50% ceny. Proponował by przeczytać dobrą książkę o chłodnictwie to będziesz wiedział co i jak. Tak jak ja to zrobiłem. Pierwszy raz w życiu naprawiałem chłodnie 700 litrową bo gość zaśpiewał 800zł za naprawę a trzeba było zaspawać jedną dziurkę. Za trochę więcej kupiłem potrzebny sprzęt. Chłodnia chodzi już pół roku bez problemów.

• #18 23 Sty 2010 22:29
    mj_sup
    Poziom 16  

ja tak wogule to jestem po szkole elektromechanik AGD
    praktyki miałem w serwisie sprzetu agd i przez jeden rok przy chłodnictwie robiłem a wiedz troszke musze sobie przypomniec i to wszystko
    juz przy tym ponad 7 lat nie robiłem a wiedz troszke mineło czasu

• #19 23 Sty 2010 23:27
    Jarek68
    Poziom 20  

To będzie łatwiej jak jest kolega w temacie. Ja musiałem się nauczyć w kilka dni bo upały były i nikt nie miał czasu nawet do chłodni zajrzeć. A jeden obejrzał i chciał cały moduł chłodniczy wymieniać :-) A chłodnia kilka miesięcy po gwarancji :-( Więc trzeba było się nauczyć w tempie ekspresowym :-) Naprawa z nauką i zdobycie sprzętu w tydzień :-)

• #20 27 Sty 2010 20:35
    mj_sup
    Poziom 16  

mam jeszcze pytanko odnosnie jakiejs dobrej lupy i czegos do trzymania całej płytki
    tylko nie chinskie dziadostwo
    bede wdzieczny za podesłanie linka

• #21 03 Lut 2010 08:49
    serwisrtvagd1
    Poziom 20  

Posłałem Ci linki na PRV

• #22 21 Lut 2010 20:28
    mj_sup
    Poziom 16  

witam ponownie tym razem chciałbym spytac o walizke narzedziowa mam kilka na oku kilka tylko nie wiem która kupic moze ktos doradzi
    http://www.gift.and.pl/index.php?op=2&gr=5 Walizka serwisowa BW Basic http://www.wutech.eu/grupa/magazynowanie,wyposazenie_warsztatow_torby_i_walizki-215.html Walizka narzędziowa Silverhttp://narzedzia.sklepnarzedziowy.pl/cg...464&ver=high&type=page&spec=index.html-DB.671 Walizka Parat
    prosze o podpowiedz ewentualnie o jakies inne propozycje

• #23 23 Lis 2010 22:25
    mj_sup
    Poziom 16  

witam zakupiłem wszystko co pisałem sprawuje sie bardzo fajnie
    latem kupiłem jeszcze stacje do napełniania lodówek firmy ROK-LIMA 2 troszkę droga ale bardzo fajna jestem zadowolony
    koledzy potrzebuje jeszcze zasilacza laboratoryjnego może ktoś cos poleci był bym bardzo wdzięczny

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME