Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampowy przedwzmacniacz/booster/bufor do gitary - PROJEKT

Stork 17 Jan 2010 18:11 11924 16
Altium Designer Computer Controls
 • Witam. Mam do zaprezentowania projekt układu spełniającego trzy funkcje. Jest to lampowy przedwzmacniacz barwy czystej wzorowany na klasycznych aplikacjach Fendera, booster z potencjometryczną regulacją skoku głośności (tryb załączany przełącznikiem) oraz bufor pozwalający wysyłać sygnał na duże odległości bez utraty jego jakości.

  Na schemacie ideowym nie znajdują się części układu odpowiedzialne za zasilanie lampy, żarzenia oraz dwóch wyjściowych tranzystorów MOSFET. Obydwa zasilacze są stabilizowane. Napięcie anodowe za pomocą diod Zenera (należy złożyć szeregowo 150V + 100V; diod 250V nie ma na rynku), a żarzenia i tranzystorów za pomocą stabilizatora LM7812. Z wykorzystaniem diody 1N4148 załączonej między masą a środkowym wyprowadzeniem stabilizatora na wyjściu zasilacza uzyskuje się napięcie 12,6V czyli wartość, która stanowi optimum dla żarzenia lamp ECC83/ECC82. Wszystkie elementy zasilacza wyszczególnione są na schemacie montażowym.

  Układ posiada wyprowadzenia dla dwóch diod LED. W założeniu jedna to sygnalizator załączonego zasilania [LED1], a druga sygnalizator trybu BOOST [LED2] załączanego dwusekcyjnym bistabilnym przełącznikiem (jedna sekcja wpięta w miejsce oznaczone jako SW, a druga w szereg z diodą LED2).

  Praktycznym sposobem zasilania tego układu jest połączenie dwóch transformatorów sieciowych uzwojeniami wtórnymi [12V]. Dzięki temu na pierwotnym uzwojeniu drugiego transformatora uzyskujemy napięcie około 200V, a z uzwojenia wtórnego pierwszego transformatora uzyskujemy 12V podawane na prostownik zasilacza napięcia żarzenia oraz tranzystorów MOSFET. Pierwszy transformator powinien mieć nie mniej niż 6W, drugi może mieć 4W.

  Polecam zastosować foliowy wyjściowy kondensator 1000nF. Elektrolit 1uF spisuje się tu znacznie gorzej.

  Potencjometr 2,2KΩ służy do płynnego ustawiania progu zmiany głośności przy załączonym trybie BOOST.

  Jeśli funkcja boostera nie jest wymagana w miejsce potencjometru 2,2KΩ można zastosować pionowo umieszczony rezystor 1,5KΩ pozostawiając środkowe wyprowadzenie potencjometru puste oraz zrezygnować z kondensatora 22uF w katodzie pierwszej lampy. Jednocześnie zamiast dzielnika R6 - R9 polecam zastosować potencjometr 1MΩ [miejsca oznaczone jasnozielonymi okręgami to punkty lutownicze dla potencjometru; oczywiście rezystory 220KΩ oraz 1MΩ należy pominąć w aplikacji]. Będzie on w tym miejscu odpowiedzialny za regulacje wzmocnienia (GAIN). Przy użyciu lampy ECC83 odkręcając potencjometr GAIN do oporu możliwe będzie także uzyskanie brzmienia typu crunch.

  W układzie można stosować zarówno lampę ECC83 jak i ECC82. Ta druga ma nieco mniejsze wzmocnienie przez co niemożliwe jest tu do uzyskania lekkie brzmienie przesterowane jak w przypadku ECC83.

  Stabilizator w LM7812 wymaga radiatora.
  Tranzystory SK30A można zastąpić odpowiednikami jednak polecam konkretnie ten model ponieważ mają bardzo dobre parametry jeśli chodzi o przetwarzanie sygnałów akustycznych.
  Aby wyeliminować do maksimum ryzyko wystąpienia przydźwięków przewody sygnałowe łącznie z tymi do potencjometrów powinny być ekranowane.
  Kondensatory przy których na schemacie montażowyn nie ma podanej wartości napięcia są na 25V.
  Lampa instalowana jest w typowym gnieździe NOVAL do druku.
  Czerwone linie na schemacie montażowym symbolizują zwory.
  Płytka jest przygotowana w dwóch wersjach (mirror i normal). Schemat montażowy to widok od strony elementów.
  Obrazy PCB w pliku .doc są zwymiarowane.

  Jeśli chodzi o brzmienie to barwy uzyskiwane przy pomocy tego preampa przy skręconej korekcji góry pasma mogą przybierać nawet jazzowy charakter, a przy korekcji odkręconej dążą do klasycznego brzmienia fenderowskiej "szklanki". Preamp jest bardzo czuły na artykulację oraz oddaje wiernie charakter brzmienia instrumentu. Świetnie też spisuje się w zestawieniu z przesterami typu stompbox dodając brzmieniu selektywności i dynamiki. Lampa naturalnie kompresuje dźwięk dzięki czemu w konfiguracji z przesterem można uzyskać "lejący" się lead często pożądany w grze solo.

  Podziękowania dla użytkowników forum elektroda.pl za pomoc w przygotowaniu schematu ideowego prezentowanego układu.

  pozdrawiam
  Stork
  Lampowy przedwzmacniacz/booster/bufor do gitary - PROJEKT
  Lampowy przedwzmacniacz/booster/bufor do gitary - PROJEKT

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Stork
  Level 17  
  Offline 
  Stork wrote 357 posts with rating 42, helped 0 times. Live in city Kluczbork. Been with us since 2005 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  Woytek130
  Level 16  
  - Brak kondensatora na wejściu (?)
  - Niepotrzebne Mosfety (?) Lampki pięknie brzmią, po co im psuć wyjście.
  -Żarzenie - w środkowej nóżce Stabilizatora dajesz diodę prostowniczą anodą do masy - napięcie stabilizowane jest powiększone o Uf - spadek napięcia na diodzie. Dla diod Si wynosi ok 0,7v więc wychodzi idealne napięcie pod żarzenie.
  - Lampy zamienne do ecc83 (wzm - 100) to raczej ecc 81 - wzm 60.
  ecc82 ma niskie M, około siedemnastu.  Elektrolit 1uF spisuje się tu znacznie gorzej.

  To znaczy ?
 • #3
  Stork
  Level 17  
  - Kondensator na wejściu nie jest bezwzględnie konieczny.

  - Rzekome "psucie" jakości sygnału przez bufor na tranzystorach mosfet to wyłącznie audiofilskie przesądy. Takie zjawisko absolutnie nie występuje w porównaniu do sygnału bezpośrednio wychodzącego z anody lampy.

  - Co do żarzenia to wszystko się zgadza z tym że dioda prostownicza podłączona jest katodą do masy. Załączam przykładowy schemat.

  Lampowy przedwzmacniacz/booster/bufor do gitary - PROJEKT

  - Apropos ECC82 jest dokładnie tak jak napisałem w tytułowym poście. Z ECC81 także można eksperymentować.

  "Elektrolit 1uF spisuje się tu znacznie gorzej. To znaczy ?"

  To znaczy że w porównaniu z zastosowaniem w układzie kondensatora foliowego dźwięk traci na dynamice. Sprawdzone.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #4
  bobo
  Level 29  
  Quote:


  "Elektrolit 1uF spisuje się tu znacznie gorzej. To znaczy ?"

  To znaczy że w porównaniu z zastosowaniem w układzie kondensatora foliowego dźwięk traci na dynamice. Sprawdzone.


  Mozna bardziej ten temat rozszerzyć? cos mi to przerostem formy nad treścia zalatuje. Co to znaczy ze, 1uF zwijany i 1uF elektrolityczny maja rózne opornosci dla sygnału akustycznego?. Jestem ciekaw jak kolega zmierzył tą różnicę w dynamice
  Pozdrówka
 • #5
  Stork
  Level 17  
  Nie napisałem że zostało to zmierzone. To tylko moje subiektywne odczucie metodą "na słuch". Jeśli ktoś ma nieodpartą ochotę zastosowania kondensatora elektrolitycznego to oczywiście nie ma ku temu żadnych przeszkód.
 • #6
  coyot
  Level 17  
  1. Przypuszczam że opisane rozwiązanie nadaje się do nagrywania gitary np. na komputerze, czy kolega znajdzie chwilkę i coś nagra?
  2. Chciałbym wykorzystać to jako wzmacniacz słuchawkowy do nocnego grania, macie sprawdzone propozycje układowe? Chodzi o adaptacje takiego lub podobnego rozwiązania do napędzania słuchawek.
 • #7
  Stork
  Level 17  
  Sygnał z tego preampa powinien być podawany na końcówkę mocy podłączoną do kolumny gitarowej lub wzmacniacz stricte gitarowy. Nagrywanie bezpośrednio w linię jest możliwe, jednak uzyskane brzmienie nie będzie miarodajne. Istotny wpływ ma tu przede wszystkim kolumna gitarowa która narzuca brzmieniu całego toru odpowiedni dla siebie (jeśli chodzi o pasmo przenoszonych częstotliwości) charakter. Bez takiego zestawienia będą zaburzone proporcje w przenoszonym paśmie.

  Jeśli zależy Ci na wykorzystywaniu tego preampa w konfiguracji z słuchawkami proponuję zastosować na wyjściu symulator kolumny gitarowej oraz wzmacniacz słuchawkowy.

  http://www.generalguitargadgets.com/index.php?option=com_content&task=view&id=63&Itemid=26


  http://www.generalguitargadgets.com/index.php?option=com_content&task=view&id=73&Itemid=26
 • #9
  Stork
  Level 17  
  Nic poza tym że zawęża pasmo przedwzmacniacza w sposób charakterystyczny dla głośników gitarowych.
 • #11
  Stork
  Level 17  
  Prezentowany układ to nie przester, a preamp barwy czystej z boosterem. Na symulator kolumny podajesz sygnał z preampa.

  "Tags "A" and "B" show where you could patch in more circuits if you want to add more "dips and "peaks" to this circuit. If you want to build it as-is, just leave pad "A" empty and jumper the "B" pads together. "
 • #12
  LiutenetMaria
  Level 28  
  Ale ja nie mówię o Twoim boosterze ale o moim przesterze ja. Poprostu gitara, mój przester (na opampie) i symulator kolumny i wzmacniacz TOSCA.
  A w sprawie boostera to gdzie można kupić tanie i dobre lampy, żeby pasowały do płytki? Na Alle są 2 z lat 60 za 160zl, a jakies odpowiedniki nawet po 20/szt z innymi wyprowadzeniami...
 • #14
  Exploboy
  Level 15  
  Witam.
  Przez jakiś czas szukałem czegoś podobnego, do zabudowy w obudowę i zamontowania czegoś takiego w stylu 'rack'. Mam pytanie dotyczące tego układu - czy ten układ w trybie boost działa jako taka porządna dopałka do przesteru? Chodzi mi głownie o dopalenie swojego przesteru w headzie Marshalla VS100 do uzyskania typowo rzeźniczego i mięsnego przesteru który można uzyskać dopalając np. tubescreamerem czy czymś podobnym. Dopalam swój przester jakąś dziwną konfiguracją w procesorze efektów przez co brzmi nawet znośnie, ale sam efekt nie posiada true bypassu przez do wrzuca ogromne zakłocenia, nawet w konfiguracji 'bypass'. Czy przełącznik boost puszczony na długim, powiedzmy 3-5m kablu będzie bezpieczne dla toru sygnałowego? Dałoby się to rozszerzyć o wprowadzenie gainu, np. przez dodanie 2 szybkich diod bądź obcinanie na jakiejś lampie?
  Pozdrawiam
 • #15
  Stork
  Level 17  
  Jeśli jesteś zainteresowany pisz do mnie na priv. Mam do sprzedania ten układ oraz preamp z JCM800.
 • #16
  hiermiej232
  Level 10  
  W miejsce 22uF/400V można wstawić 47uF/400V? Czy układ można zasilić transformatorem dającym napięcie 235VAC?
 • #17
  birut
  Level 21  
  Jeśli masz na myśli zasilanie lamp z niskiego żródła to napięcie trafoka AC235V da nam napięcie szczytowe wyprostowane (stałe) około +400V, jest to 2 razy za dużo. Ale jeżeli jego wtórne będzie 2 razy wyższe jak zasilimy to będziemy mieli 2 razy niższe na wyjściu czyli około 200V stałego (trafo 230V/24V zasilane 12V).
  Mam inne pytanie jak zastąpić tranzystor dopasowujący transformatorem, a dalej na typowy wzmacniacz tranzystorowy.