Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt projektora laserowero RGY

17 Sty 2010 19:23 2123 3
  • Poziom 23  
    Witam.Chciałbym zbudować taki właśnie laser RGY.Poszperałem już na forum elektrody i innych.Mam dwa podstawowe pytania.Większość nowych komputerów nie ma gniazda lpt do sterowania popelscan.Jak rozwiązać ten problem sterowania przez usb lub inny port?Druga sprawa to budowa galvo.Widziałem już różne rysunki i opisy.Wiele osób używa karkasów gdzie trzeba frezować lub użyć tokarki.Jakie materiały mogę użyć by móc je wykonać w domu?
    Wpadłem na pomysł by kupić uszkodzone scannery dmx.
    Czy galva z takich skanerów lub innych są szybkie i się nadadzą?

Constella Astra Scans DMX Disco Light
    Mojo Geni Spinmaster 1 Light DMX
  • Poziom 36  
    1. Z LPT jest problem. Przejściówki USB-LPT się w tym zastosowaniu nie sprawdzają. Chyba jedynym interfejsem na USB, który jest udokumentowany do samodzielnej budowy jest bILDA: http://www.linux-laser.org/bilda/bilda-hw.php Są oczywiście inne interfejsy, ja znam np. EasyLase, ale to raczej trzeba kupić gotowe. Jeśli chcesz użyć popelscana to pozostaje skołowanie kompa z LPT.

2. W takich skanerach co podałeś nie ma galv. Tam jest jedno zwierciadło zamontowane na silnikach krokowych, porusza się ono względnie wolno. W tańszych laserach dyskotekowych też nie ma galv tylko silniki krokowe. Do wyświetlania projekcji na ekranie to się praktycznie nie nadaje. Galva są dopiero w droższych projektorach, chyba wszystkie projektory które mają galva mają wejście ILDA (złącze DB25 jak LPT) - po tym możesz je rozpoznać. Ciężko będzie znaleźć uszkodzony projektor tego typu, zwłaszcza w odpowiedniej cenie.

Powiedz jakie lasery planujesz zastosować :D
  • Poziom 23  
    Witam.Nie mam pojęcia jakie lasery i galvo zakupię.Czekam na coś taniego by zaoszczędzić na najdroższych modułach.
    Mam jeszcze znajomości w starej szkole elektronicznej którą ukończyłem.Pamiętam ,ze mają tam różne dziwne rzeczy na zapleczu.Może uda mi się coś wydobyć po kosztach.
    Tak na marginesie to korespondujemy na ten same temat również mailowo ostatnio.
    Pozdrawiam
  • Poziom 36  
    wowerman napisał:
    Tak na marginesie to korespondujemy na ten same temat również mailowo ostatnio.
    Wiem, zorientowałem się po skanerach które podałeś ;)