Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz laboratoryjny z atx

18 Lip 2004 12:08 4992 2
 • Poziom 10  
  Jak przerobić zasilacz atx 150W na lobolatoryjny?
  Mam ktoś jakieś pomysły lub już wykonał taki projekt?
  Prosze o schemat!!1 8)
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Specjalista techniki cyfrowej
  Zależy, jaki chcesz uzyskać zakres napięć.
  Pierwszym krokiem będzie znalezienie noty katalogowej stosowanego w nim kontrolera (często jest KA7500, przynajmniej ja takie miałem). Następnie musisz znaleźć źródło napięcia odniesienia (KA7500 ma wbudowane).
  Jeżeli chcesz uzyskać zakres regulacji 0-nominalne napięcie zasilacza, wystarczy za wyjściem napięcia odniesienia włączyć dzielnik napięcia na potencjometrze.
  Jeżeli zakres regulacji ma być większy, musisz znaleźć wejście komparatora w kontrolerze (to na które podawane jest napięcie wyjściowe zasilacza) i tam włączyć stały dzielnik napięcia (na rezystorach) o stopniu podziału zależnym od tego, jakie chcesz maksymalne napięcie uzyskać i jaki napięcie podawane jest na komparator. Do źródła napięcia odniesienia podłączasz potencjometr.

  Maksymalne możliwe napięcie zależy od:
  - napięcia sieci, do jakiego przystosowany jest zasilacz (na uniwersalnych zasilanych napięciem 90-260V można uzyskać najwięcej).
  - Konstrukcji zasilacza (niektóre mają spory zapas napięcia)
  - Kondensatorów na wyjściu (większość zasilaczy ma kondensatory elektrolityczne na 16V i 10 V, trzeba będzie wymienić na większe).

  Tak zbudowany zasilacz ma jedną wadę - kręcąc potencjometrem regulujesz wszystkie napięcia naraz, bo zasilacz ma tylko jeden regulator, a pozostałe napięcia otrzymujesz z odczepów na uzwojeniu wtórnym transformatora.

  Też chciałem sobie taki zrobić, ale po przeanalizowaniu układu doszedłem do wniosku, że nie ma sensu i zrobiłem na układzie KA7500 przetwornicę DC-DC regulowaną w zakresie 0-24V 3A (ciągły prąd, chwilowy 10A). W nocie katalogowej jest schemat przetwornicy 5V 1A, trzeba zastosować mocniejszy tranzystor (najlepiej MOSFET), oraz dzielnik i potencjometr j.w.
 • Poziom 26  
  tak prosto to z tym nie jest ja kiedys kombinowalem ale nie uzyskalem zadowalajacych parametrow poszukaj na forum to juz bylo