Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mieszacz podłogówki - podbiera wodę z c.o

golf 515 17 Sty 2010 21:15 14797 19
  • #1 17 Sty 2010 21:15
    golf 515
    Poziom 9  

Witam, mam problem z ogrzewaniem. Pompa zamontowana jst na zasilaniu z kominka z płaszczem wodnym. W momęcie jak pompa główna podaję wodę na dwa rozdzielacze tj. podłgówkę i grzejniki to załącza się pompa mieszająca w rozdzielaczu podłogówki i zabiera całą wodę i w wyniku czego grzejniki są zimne a podłgówka ciepła. Proszę o pomoc jak to rozwiązać aby podłogówka i grzejniki były ciepłe.

załączam obraz

0 19
  • #2 17 Sty 2010 21:27
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 18 Sty 2010 17:15
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 18 Sty 2010 18:00
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 18 Sty 2010 18:14
    golf 515
    Poziom 9  

nie mam zielonego pojęcia jaka to firma pompa jest grundfosa, a jak to można zrobić aby było dobrze? cały układ kupiłem taki jak na pierwszym zdjęciu , jak to prawidłow podłączyć?

0
  • #9 18 Sty 2010 18:16
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 18 Sty 2010 18:31
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 18 Sty 2010 18:46
    golf 515
    Poziom 9  

Nie weim czy dobrze się zrozumieliśmy, ale podłogówka jest cieplutka, tylko ,że grzejniki są zime bo podłogówka podbiera ciepłą wodę. A gdzie powinien być zamontowany ten zawór

0
  • #14 18 Sty 2010 18:57
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 18 Sty 2010 19:03
    dziubek102
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam albo ja jestem nie kumaty albo te strzałki są źle porysowane. Zasilanie i powrót ok (zasilania i powrót obiegów źle, choć dla podłogi nie ma to większego znaczenia :D ) na zasilaniu powinien być chyba jeszcze zawór zwrotny a pompa mieszania powinna pracować z powrotu na zasilanie, jeśli obiegi są poprawianie podłączone a kaloryfery dalej nie grzeją to należy zmniejszyć przepływy, ten układ powinien pracować bez problemu, bez zaworu 3d , jego substytutem jest w tym wypadku sterownik elektroniczny temp na kolektorze powrotu.Pompa powinna być załączana w momencie przekroczenia temperatury zadanej na powrocie i skorelowana z zaworem RTL.

mieszacz podłogówki - podbiera wodę z c.o

krzysio_sr wg mojej opinii schemat który pokazałeś będzie w przypadku kolegi miał 2 pompy szeregowo i będzie pracował źle.Ten mieszacz który kolega ma zakupiony jest mieszaczem z pompą równoległa i działa poprawnie np w przypadku kotłów 2 funkcyjnych.

0
  • #16 18 Sty 2010 19:22
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 18 Sty 2010 19:23
    golf 515
    Poziom 9  

powiedzcie jaką temperaturę najlepiej ustawić na ograniczniku temperatury zasilania ( opis z obrazka) a jaką ustawić na termostacie sterującym pompą aby było dobrze?

0
  • #18 18 Sty 2010 19:47
    dziubek102
    Specjalista - systemy grzewcze

krzysio_sr napisał:
    Zakładając Twój tok myślenia to masz rację.
    Jednak przy kierunku pompy do góry wszystko jest prawidłowo ale tylko na czas zamknięcia termozaworu.
    Termozawór otwierając się wszystko psuje.
    Zresztą przy Twoim rozumowaniu będzie tak samo tylko w drugą stronę (to nie jest mieszacz).

ps. masz rację , tylko że ja myślę tylko o jednej pompie (ta która jest teraz w tym miejscu musi zniknąć)

pompa ta nie może pracować "do góry" będzie po prostu tłoczyła z zasilania na powrót, wszystko kicha w momencie otwartego zaworu RTL. (zgadzamy się ).
    Jeśli będzie pracować "w dół" i będzie zawór zwrotny na zasilaniu to układ zacznie pracować normalnie.
    wg mnie logika jest taka:
    - tryb początkowy otwarty zawór RTL pracuje pompa kotła, pompa mieszająca stoi przepływ przez podłogę.
    - jeśli temperatura osiągnie zadaną włączy się pompa mieszająca i zacznie wyrównywać temp zasilania i powrotu. Pompa kotła w zależności od mocy zostanie odcięta poprzez zawór zwrotny przy RTL
    - przy przekroczeniu temp RTL zawór zacznie zamykać i układ zaczyna wykorzystywanie tylko ciepła powrotu.

do poprawnej pracy cały układ musi być poprawnie kryzowany.

Dodano po 11 [minuty]:

golf 515 napisał:
    powiedzcie jaką temperaturę najlepiej ustawić na ograniczniku temperatury zasilania ( opis z obrazka) a jaką ustawić na termostacie sterującym pompą aby było dobrze?

temperatury(RTL > sterownika pompy) takie jest moje zdanie.

0
  • #19 18 Sty 2010 19:55
    golf 515
    Poziom 9  

0
  • #20 19 Sty 2010 06:37
    golf 515
    Poziom 9  

temat rozwiązany, wystarczyło dobrze ustawić te dwa regulatory. Teraz podłogówka ciepluta i ciepłe grzejniki.

0