Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezprzewodowe zabezpieczenie przed pożarem i czadem

17 Sty 2010 21:21 3585 12
  • Poziom 18  
    Witam

Mam następujący problem. Chciałbym zabezpieczyć dom i garaż na wypadek pożaru i zagrożenia czadem. Chciałbym, wszystkie czujniki pracowały bezprzewodowo. Centralka byłaby umiejscowiona w domu, czujki w garażu w odległości ok 30m w linii prostej, ale sygnał musiałby się przebić przez kilka ścian. Chciałbym, zamontować 3 czujki czadu w domu i 1 w garażu, dodatkowo czujkę dymu w garażu i kilka czujek dymu w domu. Dodatkowo chciałbym otrzymywać informację za pomocą GSM o aktywacji alarmów.

Jaką centralkę moglibyście polecić? Najbardziej interesowała by mnie taka, którą można rozbudowywać, tzn. dodawać kolejne czujniki.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex
  • Poziom 41  
    A MUSI być bezprzewodowa? Bo o ile czujki dymu, ruchu itp. nie są problemem, o tyle będzie wic ze zdobyciem dedykowanych, bezprzewodowych czujek tlenku węgla.
    Alternatywą jest autonomiczna czujka CO (Gazex na ten przykład) sterująca jakimś sterownikiem radiowym (pilotem) - i tu już do wyboru: Jablotron, Abax, Elmes...
  • Poziom 18  
    Chciałbym, żeby to działało bezprzewodowo, nie chce ciągnąć kabli po całym domu. Komunikacja na 433MHz czy 2,4GHz była by lepsza?
  • OptexOptex
  • Poziom 16  
    Czujnik Czadu to ciekawe zagadnienie

Skąd ich aż tyle? po co Ci w garażu? masz tam piec?
  • Poziom 19  
    nie wiem czy w Polsce ale są takie czujniki CO bezprzewodowe, sam dzisiaj montowałem dwa takie:

http://www.riscogroup.com/Products.aspx?proid=528

Współpracują one z takim odbiornikiem:

http://www.riscogroup.com/Products.aspx?proid=72

Odbiornik ma 4 wyjścia programowalne NC lub NO. W sumie do tego odbiornika można zaprogramować do 16 czujników z tym, że na jedno wyjście wtedy będą 4 czujniki.
    Oczywiście odbiornik ten można podłączyć do dowolnej centralki alarmowej.

Pozdrawiam.
  • Poziom 29  
    Pytanie czy czujki w garażu możesz poprowadzić przewodowo do wspólnego nadajnika?

Jeżeli tak to zastosuj zestaw RP501 i do niego doprowadź wszystkie czujki przewodowo.
  • Poziom 18  
    Co do czujników czadu to zakupiłem bezprzewodowe autonomiczne czujniki gazu, które jednak można podłączyć do centralki. Co do centralki alarmowej to się jeszcze nie zdecydowałem, ale co powiecie na coś takiego: ACTIO AC2090 albo http://www.allegro.pl/item894880244_zestaw_alarmowy_elmes.html
    http://www.allegro.pl/item890007837_najnowszyprofesionalny_bezprzewodowy_alarm_gsm_w13.html
    http://www.allegro.pl/item884461868_alarm_bezprzewodowy_napco.html

Wyraźcie proszę swoje opinie.
  • Poziom 41  
    A jakie czujki kupiłeś?
    Wywal linki do Allegro, bo będziesz miał wywalony post.
  • Poziom 18  
    Nie widzę tu modelu więc podaje linka, do czujników które kupiłem.

Link usunięty

Jak rozumiem, nie wolno dawać linków z Allegro? Usunę je jak tylko będę miał opinie, chyba że najpierw post zostanie usunięty.
  • Poziom 41  
    Co w tej czujce takiego "bezprzewodowego"? Wymaga ona zewnętrznego zasilania i ma możliwość wpięcia do przewodowej centrali - jak zdecydowana większość tego typu rozwiązań. To samo dotyczy pracy autonomicznej.
  • Poziom 29  
    Opinia juz jest więc prosze o usuniecie linków. Daje czas do wieczora.
  • Poziom 18  
    Co do czujników czadu, to się zgadza. Dostałem czujniki i okazało się, że się pomyliłem, bo czujniki te faktycznie są przewodowe i wymagają zewnętrznego zasilania.

Proszę jeszcze o opinie ws. centralek zanim usunę linki.
  • Poziom 1  
    Witam,

Bardzo proszę autora wątku o opisanie swojego rozwiązania (typy czujek, centralka, jeżeli jest) i jak to się sprawuje. Linki albo są nieaktualne albo zostały usunięte. Kolegów z forum proszę o dobre rady.

Moje potrzeby:
    - 4x czujka dymu + 2xmetan + 1xczad - wszystko w jednym domu jednorodzinnym
    - czujki powinny mieć autonomiczny głośnik
    - sygnał alarmowy w jednym detektorze powoduje sygnalizację akustyczną wszystkich czujek
    - sieć bezprzewodowa
    - awaria czujki, słaba bateria lub brak łączności jest sygnalizowana jakoś (choć przy tym się nie upieram)

Myślę o elmes-ie CH8HR - jako mini-centralka, czujki dymu elmes GNS (ale wolał bym czujki ADR20 produkcji polon-alfa) i zupełnie nie wiem co na czad (może być zasilana sieciowo) i co z metanem (czujkę jestem w stanie zrobić sam, a pilot podłączyć). Piloty oczywiście Elmes MTX (Miniaturowy nadajnik dwukanałowy).

Jak widać silnie uzależniam się od Elmesa, a opinii o nim nie znam. Może chciałbym użyć innych czujek (czujka plus nadajnik), może trochę dołożył bym do centralki.

Z innej beczki - w domu jest nieużywana centralka (na oczy jej nie widziałem, ale jest klawiatura i działa zasilanie buforowe), PIR-y, sygnalizator zewnętrzny i jakiś głośnik paraliżujący wewnątrz (tak to określił poprzedni właściciel domu). Jak pojadę do domu sprawdzę co to jest, ale nie ma mowy o kuciu, czy kablach.

Z góry dziękuję za pomoc,
    Paweł