Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przyłącze ziemne- kabel 4 czy 5 żyłowy

17 Sty 2010 22:37 8535 3
 • Poziom 10  
  Witam. Mam kilka pytań. W województwie małopolskim od około roku jest zakaz układania kabli przyłączeniowych 5 żyłowych, jeśli się taki założyło to nie wolno podpinać żyły ochronnej do uziemienia w złączu kablowym. Obowiązuje zakaz wprowadzania obcych kabli czy przewodów do złącza kablowego, więc nie ma możliwości zamontowania swojego uziemienia przy złączu kablowym i wpięcia go do żyły PE. Mam pytanie, dlaczego ZE przeszedł na taki system, oraz czy jest to zarządzenie ogólnopolskie. Teraz wykonawca jest zmuszony wykonać swoje uziemienie, rozdzielić przewód PEN na zewnętrznej ścianie. Ale wtedy należy zamontować wyłącznik P Pożarowy lub skrzynię rozdzielczą, w której można by było rozdzielić przewód PEN na PE i N. Najgorszym rozwiązaniem jest bezpośrednie wjechanie z kablem zasilającym 4 żyłowym do rozdzielni. Mam jeszcze jedno pytanie jakie, jak i gdzie montować ochronniki lub ograniczniki aby instalacja była zabezpieczona prawidłowo. Jeszcze kilka słów o przyłączu, biorąc pod uwagę wykonany przyłącz kablowy przez Zakład E. na słupie i sąsiednich słupach nie zauważyłem ochronników, od złącza kablowego kabel 4 żyłowy, powiedzmy że jest wyłącznik P Pożarowy w nim uziemiony przewód PEN a dalej kabel 5 żyłowy ale tylko 4m. Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi :D
 • HELUPOWER
 • Poziom 42  
  Witam!

  "Elektryku" hebdzik5 nie jest Twoim problemem obecność lub nie ochronników przepięciowych w miejscu przyłączenia kabla do linii nn. Rozwiązanie to leży w gestii właściciela linii napowietrznej i przyłącza. Oczywiście masz prawo wystosować pismo z prośbą o wyjaśnienie tej kwestii do Zakładu Energetycznego.

  Psim obowiązkiem wykonawcy jest połączyć w obiekcie żyły ochronne instalacji odbiorczej z uziemioną GSW do której należy przyłączyć wszystkie części przewodzące obce tego wymagające.
  Uziemienie GSW powinien stanowić sztuczny uziom fundamentowy. Przy czym z punktu widzenia ochrony przeciwporażeniowej nie jest istotna wartość rezystancji tego uziemienia, jednak w przypadku wykorzystania go do również ochrony odgromowej wtedy jego rezystancja nie powinna przekraczać 10Ω.
  I to jest obligatoryjny wymóg do którego bez względu na to czy jest on Ci znany czy nie, to dostosować się musisz.
  Czyli podział PEN w rozdzielni głównej obiektu, a więc rozwiązanie, które uważasz za najgorsze jest jedynym poprawnym rozwiązaniem.
  Jednak musisz pamiętać, że wymusza ono odpowiedni przekrój żyły ochronno-neutralnej PEN.
  Ciekawi mnie czy wiesz jaki?

  Więc odpowiedz sobie na pytanie jaki jest sens dokonywania podziału PEN w złączu kablowym odległym od obiektu?

  Zaś to że Zakłady Energetyczne coraz częściej zakazują układania pięciożyłowych w.l.z. od złącza do rozdzielni głównych budynku oznacza tylko to, że w końcu stawiają tamę "elektryce alternatywnej", której wyznawcy nie mają pojęcia o obligatoryjnym stosowaniu połączeń wyrównawczych a co za tym idzie również o zasadach ochrony przeciwporażeniowej.
  Czego najlepszym dowodem jest ten wątek twego autorstwa.
 • HELUPOWER
 • Poziom 11  
  Zakaz stosowania YKYżo jest logiczny, bo po co żo ma być niewykorzystywane i robić za kondensator, lub co gorsza- za nielegalne przyłącze . kkas1 ma rację- rozdział pen na słupie jest bez sensu . Dopiero na ścianie domu rozdzielasz pen za licznikiem , który też pewnie wymagany jest na zewnątrz i do domu już wprowadzasz 5 żyłowy YDYżo , chociaż to nie jest wymagane bo ZE na pewno nie zmusza Cię do rozdziału pen-a .
 • Specjalista elektryk
  Witam.
  michal5102 napisał:
  ... i do domu już wprowadzasz 5 żyłowy YDYżo , chociaż to nie jest wymagane bo ZE na pewno nie zmusza Cie do rozdziału pen-u .
  Pozwolę sobie nie zgodzić się z Kolegą w tej kwestii. To, że ZE nie zmusza, nie znaczy, że tak można. Gdyby Kolega poczytał WTP wydane przez ZE dla odbiorcy, to by się sporo wyjaśniło.
  Są ustalane pewne zasady, wymuszające wykonawcę instalacji elektrycznej do :
  - instalacja powinna być wykonana zgodnie z Prawem budowlanym, odpowiednim Rozporządzeniem (w sprawie szczegółowych warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie)
  - wieloarkuszową normą 60364

  Czyli ZE wymaga i nie wymaga, ale należy wykonać instalację zgodnie z przepisami, tym bardziej że wykonawca oświadcza, że ją wykonał zgodnie z w/w.