Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Devireg 550 - usterka - nie załącza grzania

18 Sty 2010 11:11 6862 6
 • Poziom 10  
  Wydaje się, że mam to samo co w zamkniętym już wątku "Devi 550 - czujnik ogrzewania podłogowego".

  Wszystko niby działa, ale mata nie grzeje. Widać, że po prostu nie załącza 230 V na matę, choć sterowanie przekaźnika jest.

  Trochę rozgrzebywałem, więc się niniejszym podzielę. Jeśliby moderator uznał, że warto odblokować tamten temat, i przenieść mojego posta tamże, to bardzo chętnie :-).

  Mam 3 takie regulatory, mniej więcej z tego samego okresu. Dwa już siadły, na trzeci czekam.
  Przyczyna jest gdzieś w okolicy przekaźnika wykonawczego - sam przekaźnik jest OK, ale sterowany jest na poziomie 13.5 V (a nominalnie ma 24V). Sterownik mikroprocesorowy działa, wydaje się że jest problem w zasilaniu przekaźnika.

  Wlutowanie nowego przekaźnika nie pomogło.
  Poradziłem sobie przez otwarcie przekaźnika i podgięcie styków na większą czułość, choć to brutalne i niegodne dżentelmena. W pierwszej naprawianej sztuce działa już kilka miesięcy.

  Ciekaw jestem, o co naprawdę chodzi - czy siadło napięcie zasilania, czy coś innego. Zasilanie jest robione z 230 V - przez kondensator (1uF), oporniki zabezpieczające (2*47 ohm), mostek Graetza i jakiś element ograniczający napięcie, który może jest diodą Zenera? Oznaczenie "ST DUR C332". Może ktoś wie o co chodzi? Może ktoś ma schemat regulatora - przynajmniej części wykonawczej?
  Devireg 550 kosztuje koło 400 złotych, razy 3 to trochę dużo :-).
 • Poziom 10  
  Witam, mam ten sam objaw - mata nie grzeje, regulator niby działa. Mam zamiar go rozłożyć, ale część wykonawcza jest mocowana przez zaprasowanie na gorąco "plastikowych pinów" - jak sobie z tym poradziłeś przy ponownym montażu?
  Przeszukałem internet - schematu elektroniki nigdzie nie znalazłem, więc trzeba będzie zgadywać, co miał na myśli projektant. Przypuszczam, że mógł się zepsuć jakiś element sterujący przekaźnikiem, bo sam sterownik jest raczej ok. (podmieniłem z innego regulatora i objaw był ten sam). A może ktoś dysponuje schematem, albo przerabiał ten temat i wie o co chodzi?
 • Poziom 10  
  Plastikowe piny - uciąłem łebki nożykiem, dwie sztuki są w wycięciach tak, że mogłem zostawić. Przy montażu nic nie robiłem - to się trzyma jako tako.


  Moja naprawa jak dotąd polegała na otwarciu przekaźnika (nawet bez wylutowania - jesli wiesz co taki przekaźniczek ma w środku, to nożykiem się dobierzesz), podgięciu styków żeby był czulszy, i zaklejeniu byle jak taśmą przezroczystą.

  Jeśli trzeci siądzie, albo jeśli te naprawione siądą, to przy kolejnym rozbieraniu zamierzam sprawdzić, czy kondensatory nie potraciły pojemności - szeregowy styroflex może dawać za mało prądu, albo równoległy elektrolit za słabo podtrzymywać napięcie na początku działania przekaźnika.

  Przekaźniki badałem - nówka prosto ze sklepu ma taką samą czułość jak staruszek. A zasilacz ukł. wykonawczego daje napięcie na granicy czułości.

  Jeśli dasz radę, rozsądnie byłoby rozrysować schemat i zrozumieć, co to jest ta duża dioda - chyba Zener - obciążająca wyjście mostka.


  P.S. Jakbyś miał nową (sprawną) sztukę, sprawdź jakie napięcie jest na elektrolicie w dobrej, a jakie w walniętej sztuce. Na moje wyczucie, tam powinno być 24, a nie 14 volt, bo elektrolit jest na 35V. Jeśli mam rację, dalsze pytanie jest dlaczego napięcie siadło.
 • Poziom 10  
  mam podobny problem. ma 2 takie regulatory. jeden z nich, ktory byl bardzo maly uzywany padl, drugi dziala bez zarzutu. porownalem napiecia. na cewce przekaznika jest 12,5V i dokladnie tyle samo na kondensatorze. W tym sprawnym napiecia sa dokladnie takie same. skorzystalem z rady jmsiure, podgialem styki i chyba zaskoczyl, nie wiem na ile.
  Pozdrawiam


  Proszę poprawić błędy i pisać poprawnie, zgodnie z zasadami poprawnej polszczyzny
  mod - mirrzo
 • Poziom 10  
  Witam, wreszcie miałem czas się zabrać za regulator, który najpierw nie załączał maty, ale dało się go jeszcze normalnie programować. Z upływem czasu również część mikroprocesorowa przestała funkcjonować, na wyświetlaczu pojawiał się na chwilę napis OFF i wszystko gasło. Wyglądało mi to na zbyt słabe zasilanie.
  Rozebrałem to, tak jak opisał jmisiure, ale nie ruszałem przekaźnika, tylko na dzień dobry wymieniłem kondensatory w części wykonawczej: 1uF/275V X2 oraz 100uF/35V. Po zmontowaniu wszystko pięknie ruszyło i jest OK.
 • Poziom 10  
  Teraz mój devireg doszedł już do takiego stanu, że przy próbie załączenia grzania się resetuje.

  Znalazłem taki wątek:

  ebuild.uk
  i wynika z niego, że to kondensator 1µFx275V_AC; proponują tam żeby w tym samym rozmiarze kupić wersję na wyższe napięcie (305V) - chociaż to może być kwestia sposobu oznaczania......

  Druga opcja - kupić nowy "tyłeczek" termostatu - tę część z kostką połączeniową, kondensatorem i przekaźnikiem plus trochę drobiazgu - (piszą że w UK za 12 funtów). Ciekawe czy u nas się da taki zamówić ( i czy nie ma on kondensatora z tego samego śmietnika).

  Ja idę do sklepu po kondziołki - mam 3 termostaty z tej samej partii....

  Zaraportuję sukces jak wymienię - i zmierzę co zostało ze starego 1uF.
 • Poziom 10  
  Rozwiązane. Po wylutowaniu kondensatora "R.46 MKP X2 SH / 1µF 275Vac" i zastąpieniu go nowym ("K73-17 1µ0K 250B 0495") wszystko działa. Chciałem dać kondensator na wyższe napięcie, ale się nie zmieścił.

  Winny kondensator pracuje szeregowo jako ogranicznik prądu do zasilacza układu sterującego.

  Wynik pomiaru starego kondensatora - 0.24 µF. Nie dziwota, że nie dawał wystarczającego prądu. Pewnie miał napylane elektrody i mu się wypyliły :-).

  Wnikliwy czytelnik zauważy, że kondensator opisywany powyżej jako "nowy" jest z 1995 roku i chyba na eksport na wschód - stąd jednostką napięcia jest "BOΛT". Sprzedawca zaklinał się, że to produkcja polska. Taka jest uroda zakupów w moim pobliskim sklepie z elementami elektronicznymi :-). Na zdrowy rozum jednak styrofleks nie powinien się jeszcze zestarzeć - czego nie można zagwarantować w przypadku nowszej produkcji dalekowschodniej ......

  Dla wzrokowców - stary i nowy na obrazku:
  Devireg 550 - usterka - nie załącza grzania