Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja Windows XP na medal

djbolo 18 Jul 2004 15:47 33616 69
    djbolo
    Level 31  
    Celem tego tematu jest zaprezentowanie mozliwie najlepszego sposobu instalacji Okienek XP, tak aby zyskac jak najwieksza wydajnosc i komfort uzytkowania oraz by nie sprawialo to juz problemow poczatkujacym . Troche bedzie to dlugie, ale chce to mozliwie szczegolowo opisac. Chcialbym rowniez, by ten temat byl wspolnie szlifowany przez forumowiczow, wskazujac rozne ciekawe sztuczki.

Najpierw moze zaczniemy od przygotowania dysku pod instalacje. Najlepiej to zrobic np. w Partition Magicu, z uwagi na mozliwosc regulacji klastra, o czym pozniej. Proponuje zalozenie 2 podstawowych partycji oraz 1 rozszerzonej. Pierwsza podstawowa (a jednoczesnie aktywna) zawiera tylko system i sterowniki. Ma ona wielkosc od 4 do 5GB, system plikow NTFS. Druga podstawowa partycja bedzie przeznaczona specjalnie pod plik wymiany, folder TEMP, orad Tem. Int. Files. Przypisujemy jej wielkosc 2GB, system plikow koniecznie FAT16 z najwiekszym klastrem. W partycji rozszerzonej zakladamy dysk/i logiczny/e wedle uznania. System plikow raczej NTFS.

OK, przechodzimy do momentu po instalacji. Zaczynamy od usuniecia konta na ktorym obecnie jestesmy zalogowani i przejscia na "Administrator". Teraz w Narzedzia adm./Zarzadzanie komp. zmieniamy litery dyskow, ja zawsze wspomnianemu dyskowi 2GB przypisuje T:, a pozostale schodza o jeden w dol. Dalej w Panel St./System/Zaawansowane wchodzimy do ustawien wydajnosci. Musimy tam przeniesc plik wymiany (pamiec wirtualna) na owy dysk T:, najlepiej dac mu stala wartosc 1024MB. W ustawieniach uruchamiania i odzyskiwania wyłączamy dwa ostatnie "kwadraciki". Dalej zmienne srodowiskowe: obydwie wartosci zmieniamy na T:\TEMP, to samo robimy w Panel St./Opcje internetowe/Ogolne/Tymczasowe pliki internetowe/ustawienia/przenies folder rowniez do T:\TEMP. Sposrod uslug Windowsa XP mozemy spokojnie wylaczyc:
    - Aktualizacje automatyczne
    - Menedzer autopolaczenia dostepu zdalnego
    - Menedzer polaczen uslugi Dostep Zdalny
    - Menedzer sesji pomocy dostepu zdalnego
    - Poslaniec (czasami się to przydaje, jednak by uniknac nieprzyjemnych incydentow, wylaczamy)
    - QoS RSVP
    - Rejestr Zdalny
    - Routing i dostep zdalny
    - Usluga indeksowania (wyszukuje pliki szybciej, ale czesto niedokladnie)
    - Zasilacz awaryjny (UPS)

Teraz dopiero przychodzi czas na instalacje sterownikow i oprogramowania. Moj harmonogram zazwyczaj wyglada tak:
    - Service Pack do Windows
    - DirectX najnowszy
    - wykorzystanie uslugi Windows Update do pozostalych łat
    - sterowniki w kolejnosci: plyta glowna, karta graficzna, karta sieciowa (nastepnie ustawienia sieci, chyba ze ktos korzysta z modemu), karta dzwiekowa i inne karty peryferyjne.
    - instalacja TweakUI w celu doszlifowania roznych osobistych detali
    - instalacja pozostalych programow czy gier

Tak wyglada moja wizja instalacji Okienek XP, jak i rowniez 2000. Czekam na wasze spostrzezenia na ten temat.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie!
    spec
    Level 28  
    w sumie to mam 3 spostrzezenia:

1) ServicePack lepiej chyba jest zintegrowac z instalka przed zainstalowaniem systemu (mniej smieci zostaje)
    2) sterowniki do niektorych urzadzen sa juz wbudowane i czesto w takim przypadku lepiej jest zostawic to co jest niz niewiadomo po co instalowac te dolaczone go sprzetu, np standardowa karta sieciowa (unikamy kolejnych smieci w systemie)
    3) zakladanie dwoch podstawowych partycji aktywnych?! Raczej nie wszystkim programom narzedziowym to sie spodoba
    djbolo
    Level 31  
    spec wrote:
    w sumie to mam 3 spostrzezenia:

1) ServicePack lepiej chyba jest zintegrowac z instalka przed zainstalowaniem systemu (mniej smieci zostaje)
    2) sterowniki do niektorych urzadzen sa juz wbudowane i czesto w takim przypadku lepiej jest zostawic to co jest niz niewiadomo po co instalowac te dolaczone go sprzetu, np standardowa karta sieciowa (unikamy kolejnych smieci w systemie)
    3) zakladanie dwoch podstawowych partycji aktywnych?! Raczej nie wszystkim programom narzedziowym to się spodoba

Ad. 1. jest to oczywiscie bardzo dobre rozwiazanie, albo nalezy zdobyc taka plyte, albo zrobic samemu, jednak nie wszyscy to potrafia, a to ma byc skierowane wlasnie do wszystkich...

Ad. 2. zgodze sie, jednak pamietam sytuacje typu Windows 2000 vs. Zoltrix Spirit, a po za tym instalacja najnowszych sterownikow czesto znacznie podnosi funkcjonalnosc urzadzen.

Ad. 3. nie powiedzialem o zakladaniu dwoch partycji podstawowych aktywnych tylko po prostu dwoch podstawowych. jedna z nich - ta z systemem aktywna, a druga z plikiem wymiany i folderami typu TEMP.

Pozdrawiam
    spec
    Level 28  
    djbolo wrote:
    ad. 1. jest to oczywiscie bardzo dobre rozwiazanie, albo nalezy zdobyc taka plyte, albo zrobic samemu, jednak nie wszyscy to potrafia, a to ma byc skierowane wlasnie do wszystkich...

http://cdrinfo.pl/cdr/artykuly/xp-sp1-nero/1.php

pod tym linkiem jest calkiem niezly artykul o integracji XP z SP + tworzenie bootowalnej plyty. Jesli chodzi o robienie czegos takiego pod katem prawa to mozna miec tzw "kopie bezpieczenstwa", wiec wszystko jest raczej OK
    djbolo
    Level 31  
    plyta wykonana, sprawdzona, dziala idealnie. trzeba by bylo jeszcze dorzucic tam podmieniony plik uxtheme.dll oraz zestaw kompozycji, by nie bylo potrzeba pozniej z tym sie meczyc...

moze ktos ma jeszcze jakies ciekawe sugestie?

pozdrawiam!
    spec
    Level 28  
    djbolo wrote:
    plyta wykonana, sprawdzona, dziala idealnie. trzeba by bylo jeszcze dorzucic tam podmieniony plik uxtheme.dll oraz zestaw kompozycji, by nie bylo potrzeba pozniej z tym się meczyc...

A czy moglbys opisac proces dorzucania tych dodatkow?! i po co zamieniales "uxtheme.dll" ?!

Dodam jeszcze ze jesli juz sie bawimy w taka ingerencja w plyte to przeciez od azu mozna sobie utworzyc katalog "sterowniki" i powrzucac tam wszystkie instalki jakie potrzebujemy.... przynajmniej nie potrzeba pozniej sterty plyt!
    djbolo
    Level 31  
    podmiana uxtheme.dll jest konieczna by bylo mozna dogrywac swoje kompozycje XP. jeszcze tego nie "wpakowalem" na plyte ale chyba tak za niedlugo zrobie
    Wujek Dobra Rada
    Level 17  
    ja tu wtrące parę groszy:
    djbolo wrote:

Pierwsza podstawowa (a jednoczesnie aktywna) zawiera tylko system i sterowniki. Ma ona wielkosc od 4 do 5GB, system plikow NTFS. Druga podstawowa partycja bedzie przeznaczona specjalnie pod plik wymiany, folder TEMP, orad Tem. Int. Files. Przypisujemy jej wielkosc 2GB, system plikow koniecznie FAT16 z najwiekszym klastrem.

ta operacja ma sens jezeli posiadamy 2 oddzielne dyski , w przypadku jednego fizycznego dysku, ta operacja w niczym nie przesypiesza dzialania systemu

cały sp do xp zasnieca go nielilosiernie, nalezy powybierac tylko najwazniejsze jego czesci
    KJ
    Level 31  
    Od dawna nurtuje mnie pytanie o instalację windowsa XP pomyślałem że zadam je tutaj. Mianowicie zauważyłem u siebie że instalka zrobiona w kolejności najpierw 98 potem na to zainstalowany win XP (nie 2 systemy tylko usunięcie 98 instalacja XP) chodzi zdecydowanie bardziej stabilnie niż instalka poprzez botowanie z płyty. Zauważyłem to zjawisko na dwóch komputerach u siebie w domu. Za każdym razem instalowałem nie dość że z tej samej płytki to nawet z użyciem tego samego napędu CD-ROM i za każdym razem instalka przeprowadzona przez botowanie z płyty padała po około miesiącu i od samego początku była bardzo niestabilna ciągłe błędy zwisy itp. a ta przeprowadzona z użyciem win 98 i dyskietki startowej stabilna. Oczywiście przed instalką XP zawsze formatuje dysk pod dosem, wszystkie partycje FAT32 nie uznaję NTFSa bo często biegam z HDD i potem są problemy na kompach z 98.
    punisher999
    Level 16  
    KJ wrote:
    Od dawna nurtuje mnie pytanie o instalację windowsa XP pomyślałem że zadam je tutaj. Mianowicie zauważyłem u siebie że instalka zrobiona w kolejności najpierw 98 potem na to zainstalowany win XP (nie 2 systemy tylko usunięcie 98 instalacja XP) chodzi zdecydowanie bardziej stabilnie niż instalka poprzez botowanie z płyty. Zauważyłem to zjawisko na dwóch komputerach u siebie w domu. Za każdym razem instalowałem nie dość że z tej samej płytki to nawet z użyciem tego samego napędu CD-ROM i za każdym razem instalka przeprowadzona przez botowanie z płyty padała po około miesiącu i od samego początku była bardzo niestabilna ciągłe błędy zwisy itp. a ta przeprowadzona z użyciem win 98 i dyskietki startowej stabilna. Oczywiście przed instalką XP zawsze formatuje dysk pod dosem, wszystkie partycje FAT32 nie uznaję NTFSa bo często biegam z HDD i potem są problemy na kompach z 98.

A u mnie było dokładnie odwrotnie. Jak nainstalowałem XP na 98 to mi się chaczył, zwisał i ogólnie zawsze były jakieś problemy. Działo się tak dla tego, że po nainstalowaniu zostawały śmieci i bugs (pluskwy) z 98. Instalowanie poprzez bootowanie jest bardziej zalecane (nawet przez twórców z microsoftu). Jeżeli po takiej instalacji masz problemy ze stabilnością to problem tkwi w oprogramowaniu a nie samym sposobie instalacji. Uważam że najprawdopodobniej przy instalacji sterowników wybiera nie najlepsze. spróbuj ściągnąć same najnowsze sterowniki do wszystkiego ("via pak 4in1" przede wszystkim) i przy następnej zmianie systemu zainstalować je na system zainstalowany z bootowalnej CD.
    opelr
    Level 29  
    Mogę tylko potwierdzić sposób KJ ,"nakładka " XP na 98 lub ME przynosi dobre rezultaty jeśli jeśli oczekujemy dobrego działania programów wcześniej zainstalowanych lub od dawna uzywanych ,po tak prostym zabiegu mamy środowisko takie jak wiele osób radzi "włacz zgodnośc z systemami ..." co w zasadzie kompletnie nie działa .To tyle nie wnikając w szczegóły.

Co do podstawowego tematu ,u mnie podobnie to przebiega z jedną uwagą aktualizacje robie na samym końcu ,bo żeby miała sens to musi się dać sprawdzić wszystko co mamy zainstalowane i tak np. sterowniki do karty graficznej i do modemu . Co do usług to nie miałem trzech z wymienionych wyłączonych ,własnie testuje, a inne sprawy to zawsze wyłaczam przywracanie systemu i zmiejszam rozmiar kosza do 1% pojemności dysku ,w informacjach o debugowaniu ustawiam na brak (chroni mnie to przed nieprzyjemnymi komunikatami itp) tak samo z resztą jak wszelkie inne raportowania o błędach itp.(ale wczesniejsze usługi juz większość wyłącza).
    djbolo
    Level 31  
    opelr wrote:
    ...u mnie podobnie to przebiega z jedną uwagą aktualizacje robie na samym końcu ,bo żeby miała sens to musi się dać sprawdzić wszystko co mamy zainstalowane i tak np. sterowniki do karty graficznej i do modemu...

Z tym, ze nie zaznaczylem, ze Windows Update uzywam do łat dla wszytkiego co w nazwie ma "Microsoft". Dla kart rozszerzen i urzadzen peryferyjnych, sterowniki zawsze instaluje najnowsze od producenta.
    gader
    Level 26  
    hmm wylaczenie uslugi : - Menedzer polaczen uslugi Dostep Zdalny
    uniemozliwia dostep dialup modemowcom a pewnie tez uzytkownikom neo
    z modemem usb

a co tam jeszcze dorzuce to :
    sterowniki typu WDM z cert. WHQL
    bios nowy do plyty glownej
    to moze pomodz xp byc stabilnym
    tzok
    Moderator of Cars
    Dwie partycje podstawowe to poważny błąd, który może w przyszłości zaowocować problemami. Teoretycznie na dysku mogą być 4 partycje i mogą być albo podstawowe albo rozszerzone, jednak Microsoft nie zaleca tworzenia więcej niż jednej partycji każdego typu (FDisk na to nie pozwala), można natomiast tworzyć wiele dysków logicznych w obrębie jednej partycji rozszerzonej..
    Tworzenie oddzielnej partycji na swap na tym samym dysku mija się z celem, lepiej pozostawić swap na partycji systemowej, ew. ustawić na stałe jego wielkość.
    Partycja systemowa - teoretycznie lepiej i bezpieczniej na NTFS, ale z FAT32 łatwiej odzyskać dane w razie awarii.
    Partycja na dane - jeśli zamierzamy pracować z materiałem DV lub mamy nagrywarkę DVD - NTFS w przeciwnym wypadku FAT32.
    Na partycji systemowej instalujemy system oraz duże programy, które najczęściej używamy, np. Office, Visual Studio, Delphi, 3D Studio MAX, AutoCAD i t.p., na partycji na dane, trzymamy pliki pobrane z Internetu i instalujemy tam programy niewindowsowe, wszelkie gry oraz mniejsze programy, które wykorzystujemy okazyjnie lub chcemy tylko przetestować.
    djbolo
    Level 31  
    ta druga kontrowersyjna partycja podstawowa moze byc utworzona jako logiczna w rozszezonej. nie ma musu. w tym calym zamieszaniu chodzi o wyraznym oddzieleniu smieci (temp, temp. int. files.) oraz swap'u od zasadniczej czesci Windowsa. u mnie minimalnie podnioslo komfort i stabilnosc. mozna poprobowac.

pozdrawiam
    gader
    Level 26  
    @ te partycje
    mam osobiscie 4 podstawowe
    2 z nich sa uzywane jako dyski systemowe
    uzywam tego od 3 latek bez problemow
    djbolo
    Level 31  
    tzok wrote:
    Dwie partycje podstawowe to poważny błąd, który może w przyszłości zaowocować problemami. Teoretycznie na dysku mogą być 4 partycje i mogą być albo podstawowe albo rozszerzone, jednak Microsoft nie zaleca tworzenia więcej niż jednej partycji każdego typu (FDisk na to nie pozwala), można natomiast tworzyć wiele dysków logicznych w obrębie jednej partycji rozszerzonej..

gader wrote:
    @ te partycje
    mam osobiscie 4 podstawowe
    2 z nich sa uzywane jako dyski systemowe
    uzywam tego od 3 latek bez problemow

:arrow: tzok - w ktorym momencie korzystania z 2 partycji podstawowych stwierdziles ze to jest powazny blad? u mnie rowniez spisuje sie to znakomicie...
    tzok
    Moderator of Cars
    Nie twierdzę, że to nie będzie działać, piszę tylko że Microsoft nie zaleca takiego ustawienia partycji a wręcz jego narzędzia uniemożliwiają coś takiego.
    Można z takiego ustawienia korzystać latami i nic się nie stanie ale ryzyko utraty danych jest jtednak większe. BootMagic (boot manager PowerQuest'a, współpracujący z Partition Magic'kiem) w podobnej sytuacji - kilka systemów, każdy na osobnej partycji podstawowej, domyślnie ukrywa pozostałe partycje podstawowe, tak że w danej sesji widoczna jest tylko ta, na której znajduje się system wybrany podczas startu komputera w Boot Magic'u.
    gader
    Level 26  
    @ part
    blad nie blad nieraz instalki np longhorna myla partycje ze sobą
    y20
    Level 14  
    Wujek Dobra Rada wrote:
    ja tu wtrące parę groszy:
    djbolo wrote:

Pierwsza podstawowa (a jednoczesnie aktywna) zawiera tylko system i sterowniki. Ma ona wielkosc od 4 do 5GB, system plikow NTFS. Druga podstawowa partycja bedzie przeznaczona specjalnie pod plik wymiany, folder TEMP, orad Tem. Int. Files. Przypisujemy jej wielkosc 2GB, system plikow koniecznie FAT16 z najwiekszym klastrem.

ta operacja ma sens jezeli posiadamy 2 oddzielne dyski , w przypadku jednego fizycznego dysku, ta operacja w niczym nie przesypiesza dzialania systemu

cały sp do xp zasnieca go nielilosiernie, nalezy powybierac tylko najwazniejsze jego czesci

co do partycji ... powiedzmy na plik wymiany .. na jednednym dysku to sens jest taki, ze jesli bedzie to partycja fat16 i z duzymi klastrami to napewno plik wymiany bedzie lepiej na niej chodzil ... tak jak napisal kolega djbolo

gader wrote:
    @ part
    blad nie blad nieraz instalki np longhorna myla partycje ze sobą

hmmm ... jeszcze nie zdarzylo mi sie zeby Longhorn pomylil partycje .... choc instalowalem go juz conajmiej 15 razy
    olo.d
    Level 15  
    co do partycj mam 2 podstawowe jedna FAT32 pod win98 a druga NTFS pod xp urzywam GAGa43 do wyboru dysku z ktorego ma startowac system. dla poprawienia stabilnosci zeby cos w win98 sie nie pokielbasilo wszystkie inne dyski sa na NTFS ktorych poprostu partycji nie dostrzeba a posrod nich drogiej podstawowej. no i jeszcze czlkiem zboku na rozszezonym logicznym umiescilem plik wymiany oczywiscie pod FAT16. niewiem czy to dobra konfigoracja i wydajna ale narazie nie mialem zadnych z tym problemow.
    Quote:
    Nie twierdzę, że to nie będzie działać, piszę tylko że Microsoft nie zaleca takiego ustawienia partycji a wręcz jego narzędzia uniemożliwiają coś takiego.

tzok to chyba jest ich dosc dawne stwierdzenie ale moge sie mylic.
    I jeszcze Wujek Dobra Rada
    Quote:

Czemu tak mowisz??
    gader
    Level 26  
    proponuje moderatorowi zmiane tego posta na:
    "wszystko o partycjach podstawowych"

@ Y20
    wyobraz sobie taka sytuacje:
    1 dysk 4 partycje podstawowe

1 fiz 4 log ntfs
    2 fiz 2 log fat 32
    3 fiz 3 log ntfs
    4 fiz 1 log fat32

longhorn mimo ze partycje maja inne numery logiczne i fizyczne
    pokazuje przy formatowaniu numery logiczne a formatuje weglug
    numeracj fizycznej
    (bycmoze byl to blad instalki honghorn bo xp i 2000 formatuja ok)
    SACZI
    Level 16  
    Quote:
    Najlepiej to zrobic np. w Partition Magicu, z uwagi na mozliwosc regulacji klastra, o czym pozniej.

Czy najlepiej to nie wiem, na pewno najprościej. Standardowy program do tworzenia partycji dostarczany z Windowem XP i nowszymi, umożliwia tworzenie partycji oraz manipulowanie rozmiarem klastra.
    Dlaczego nie najlepiej ?? Doczytałem się, że Windows nie lubi się z PM. Mnie osobiście znikały partycje z 4 dysków WD800JB własnie, gdy partycje tworzyłem pod PM 7. Kontaktowałem sie z pewnym serwisatnem, który również zauważył tą dziwną zależność (a może to tylko pzypadek).

Instalacja oprogramowania.
    Ja w chwili obecnej uzywam dwóch syetemów: W 2k i W2k3 Serwer. Obecnie z programami mam balzel, wszysko instaluje gdzie popadnie, ale mam pewna koncepcję.

Otóż, chcę stworrzyć/przeznaczyć na programy osobną partycję i WSZYSTKO instalowac na niej.
    Pojawia sie kolejny problem, nazwijmy go instalacja zależną programów.
    Są programy, które działają bez konieczności instalacji w syetemie, np Total Commander czy nawet Matlab. Wystarczy zrobić skrót. Są jednak proghramy, które trzeba instalowac w każdym systemie, bo nie będą pracować, np M$ Office.
    W jaki sposób je instalować ?? Czy stworzyć na partycji dwa foldery Program Files dla każdego z systemów, czy instalować jeden program dwa razy w jednym miejscu.
    Jeżeli nainstalujemy program na samego siebie (instalacja zależna) zyskujemy na miejscu, ale w przypadku odinstalowania go spod jednego systemu, na drugim mamy "krazki".

System plików: NTFS
    Moim zdaniem jedynie NTFS jest na tyle "stabilny", że można mu powierzyć przechowywania dokumentów i systemu (brak skanowania po twardym resecie, a przynajmniej znacznie rzadziej).
    Inne partycje wg uznania.
    qnx
    Level 14  
    O co tyle zamieszania ja XP instalowałem jakieś 6 miesiecy temu i nie mam potrzeby pomownego instalowania. Jeśli wam sie XP wysypuje to może zła konfiguracja sprzętowa komputera?
    Robson1979
    Level 13  
    Odnośnie spostrzeżeń i instalacji XP.
    1:nie instalować w domyślnym katalogu!!!!! (c:\windows)
    zainstalowac na partycji powiedzmy D:\systemik
    (mamy wtedy zmniejszone prawdopodobieństwo uruchomienia np.trojana,który ingeruje w domyślną instalację Windows(C:\windows),

2.System plików koniecznie NTFS
    3.Po instalacji należy włączyć wbudowanego firewalla
    4.Kolejny krok w Opcjach Folderów należy wyłączyć PROSTE UDOSTĘPNIANIE PLIKÓW,w ten sposób otrzymamy możliwość sterowania uprawnieniami do zasobów lokalnych oraz do udostępnionych udziałów sieciowych
    5.Po instalacji WIN XP tworzy domyślne konto z uprawnieniami pełnymi do administracji komputera ,które powinno służyć do konffiguracji i ustawien a nie do codziennej pracy.Luki w zabezpieczeniach są wykorzystywane w środowisku gdzie pracuje user,czyli wykorzystuje uprawnienia danego użytkownika.Zalecam utworzenie konta z ograniczeniami,zawarte w systemie.

Pozdrawiam i życzę udanych testów....
    djbolo
    Level 31  
    nie wiem czy w dobrym kierunku idzie moj tok myslenia, ale gdyby dzisiejsze procesory by mialy nie 512kB, 1MB a 2GB chache'u to nie musielibysmy korzystac z RAMu i ze swapu. jednak pamiec typu SRAM (w prockach) jest najdrozszym istniejacym typem pamieci, widac to chociaz po cenie Pentium 4 3,4GHz EE...
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Robson1979 wrote:
    Odnośnie spostrzeżeń i instalacji XP.
    1:nie instalować w domyślnym katalogu!!!!! (c:\windows)
    zainstalowac na partycji powiedzmy D:\systemik
    (mamy wtedy zmniejszone prawdopodobieństwo uruchomienia np.trojana,który ingeruje w domyślną instalację Windows(C:\windows),

wedlug mnie trojan nie zaladuje sie od razu do np. c:\windows\system32, tylko do ktoregos z tych dwoch:

%systemroot%\system32
    %windir%\system32

jedno i drugie prowadzi do folderu system32, niezaleznie od tego gdzie zainstalujemy windowsa...

Scalono 2 posty
    j.
    :arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php
    mmm777
    Level 30  
    Dawno, dawno temu bardzo lubiłem modyfikować konfigurację systemu, dzielić dyski, itd. Były to piękne dni: wyłączałem miganie kursora w Wordzie, bo jego mignięcie powodowało zauważalny skok obciążenia procesora, a gdzieś w czasopiśmie ludzie opisywali, jak zmienić długość kolejki komunikatów dla okna w Windows (czy tak jakoś).

Podczas instalacji NT 4 koniecznie trzeba było korygować decyzje podejmowane przez instaler.

I kiedy nadeszło Win2K okazało się, że jest inaczej: jak instalowałem system `po dawnemu' to wychodził jakiś taki `nie bardzo' - a jeżeli robiłem tak, jak chciał instaler, to wychodziła konfiguracja `jak trzeba'. Dla mnie zostawało już tylko trochę kosmetycznych zmian.

No i tak to już teraz jest: przeciętna gospodyni domowa wkładając instalacyjne CD do napędu i zgadzajc się z instalerem uzyska prawdopodobnie lepszą konfigurację niż `stary fachowiec', pragnący się wykazać...
    I zdaje się, że jest to teraz uniwersalne: u mnie w robocie facetowi administrującemu UNIXami (znakomity fachowiec; lubi wybierać patche, ustawiać konfiguracje *nie defaultowo*) systemy sypią się jakby częściej, niż tym `mniej fachowym', co obsługują je `zgodnie z instrukcją' :) .

Moje modyfikacje:
    - ustawienie prompta konsolowego na [$P] :)
    - ustawienie kolorów konsoli na żółto/niebieski
    - sztywny i duży rozmiar swapa, dyski są teraz spore
    - mała (kilkadziesiąt mega) partycja FAT: wygodna przy flashowaniu biosów, nie trzeba upychać na dyskietce
    - defragmentacja (od czasu do czasu), wbudowany defrag wystarcza
    - zrobienie linków: to ułatwia życie w Total Commander
    c:\Home --> C:\Documents and Settings\*\Moje dokumenty
    c:\Temp --> c:\Documents and Settings\*\Ustawienia lokalne\Temp

Trzeba koniecznie zaznaczyć, mówię o sensownej konfiguracji sprzetowej: jak ktoś ma 128MB pamięci to żadne przekładanie swapa mu nie pomoże!

Kłopoty z systemem miałem tylko wtedy, gdy sprzet się sypał...
    djlexus
    Level 22  
    Ja mam dwa pytanka.
    1. czy lepiej jest robić nową instalację z płyty od początku czy wrzycić prędzej zrobione update ?

2. jakie sterowniki są lepsze, windowsowskie, czy lepiej zainstać oryginalne ? bo są rózne zdania na ten temat.
    djbolo
    Level 31  
    nowa instalacja = czysty system, a co do sterownikow to ja wole instalowac zawsze najnowsze, pobrane ze strony producenta.