Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki miernik do sporządzania pomiarów instalacji.

johnson255 18 Jan 2010 15:48 8206 14
 • #1
  johnson255
  Level 17  
  Witam

  Chcę kupić miernik, lub nazwijmy to inaczej sprzęt do sporządzania pomiarów instalacji elektrycznej. Na ten cel przeznaczam około 2 tysiące złotych. Cel to robienie pomiarów na obiektach typu domki jednorodzinne, bloki, firmy itd. Słyszałem że są urządzenia gdzie za pomocą ich sond dokonujemy pomiaru i później jest tworzony protokół gotowy do wydrukowania. Jeżeli ktoś zapyta czy posiadam kat. D lub E to odpowiadam, że tak.
  Dziękuje i pozdrawiam !!
 • #2
  79Jarek
  Level 16  
  Witam.
  Są mierniki w których można wyniki pomiarów zapisać w pamięci przyrządu i przesłać sobie do programu komputerowego. Za 2 tys. ciężko będzie kupić miernik wielofunkcyjny. Polski producent przyrządów pomiarowych to firma Sonel. Zobacz sobie miernik MPI 508 i MPI 520 lub MIE 500 + MIC (1000 a lepiej 2500). Teraz jest chyba zestaw MIE 500 i MIC 2500 w wersji limitowanej w walizce.
 • #3
  Miwhoo
  Electric installations specialist
  MIE 500 i MIC2500 w zestawie kosztują ok 4350PLN - zestaw WME-2.
  MIE 500 i MIC 3 w zestawie 2880PLN - zestaw WME-1

  więc 2000PLN troszkę mało...
  mowa oczywiście o nowym sprzęcie z gwarancją i fakturą...

  chyba, że bawić się w używki
 • #4
  waldekel
  Level 28  
  Jeszcze potrzebny przyrząd do pomiaru rezystancji uziemienia.
  Np. KEW4105A
 • #5
  edberg
  Level 30  
  MPI-511 posiada również możliwość pomiaru rezystancji gruntu ale z dodatkowym zasilaniem ;( dobrym miernikiem jest MRU-105 (nowa generacja mierników firmy Sonel)
  Osobiście polecam sprzęt pomiarowy naszego producenta, po za dobrymi urządzeniami jest też sprzyjające wsparcie techniczne ze strony firmy.

  Kolego johnson255 fajnie że posiadasz E i D ale czy masz tam zapis "Zakres uprawnień pomiarowych: pomiary ochronne " ?
 • #6
  pavulon
  Level 21  
  edberg wrote:
  MPI-511 posiada również możliwość pomiaru rezystancji gruntu ale z dodatkowym zasilaniem ;( dobrym miernikiem jest MRU-105 (nowa generacja mierników firmy Sonel)
  Osobiście polecam sprzęt pomiarowy naszego producenta, po za dobrymi urządzeniami jest też sprzyjające wsparcie techniczne ze strony firmy.


  Jak otwierałem działalność to kupiłem MPI511 m. Sonel, fajny, tylko duży i niestety czasami pomiary są uciążliwe a w szczególności pomiaru rezystancji uziemień bo jak kolega wspomniał trzeba zasilanie - czyli czasami gigantyczny przedłużacz podłączony do obwodu bez RCD. Warto dokupić do niego akumulatory i ładowarkę bo szybko "zrzera". Zaletą jego jest wbudowany rejestrator. Każdy pomiar można zaisać w pamięci a później odczytać na komputerze i ew. eksportować do programu sporządzającego protokoły tego samego producenta.

  Z racji ograniczonych kosztów też szukałem miernika, który możliwie dużo potrafi i wydał mi się najlepszym rozwiązaniem, ale teraz wiem, że gdybym miał więcej pieniędzy kupił bym kilka mierników przeznaczonych do różnych pomiarów.
 • #7
  jagokogo
  Level 1  
  Jeśli chodzi o pomiary uziemienia, to warto się zastanowić, czy płacić więcej za miernik wielofunkcyjny mający pomiar rezystancji uziemienia (przeważnie w "kombajnie" jest tylko metoda techniczna dobra do pomiarów uziemień pojedynczych), czy radzić sobie miernikiem bez funkcji uziemień, na zasadzie pomiaru pętli zwarciowej. Jeśli potrzebujemy miernika do pomiarów w instalacjach można założyć, ze pomiarów uziemień będzie niewiele, ew. będą to sytuacje, gdzie będzie pod ręką 230V i będzie można zastosować pomiar uziemienia za pomocą funkcji pętli zwarciowej. Miernik taki będzie tańszy, zaś (jeśli docelowo myślimy poważnie o pomiarach uziemień) później będzie można pomyśleć o mierniku uziemień, którym można mierzyć w każdych warunkach, dobierając odpowiednią metodę (MRU-200 produkcji Sonela ma wszystkie znane metody pomiaru uziemień - techniczną 3 i 4 przewodową, techniczną z cęgami, dwucęgową, 3 rodzaje metody udarowej) - możliwe będą pomiary uziemień wielokrotnych, obiektów, gdzie nie można niczego rozłączyć, będących pod napięciem itp.

  Co do pomiarów pozostałych parametrów to warto zwrócić uwagę na pomiar pętli zwarciowej - w przyrządach Sonela tylko mierniki wielofunkcyjne (aktualnie produkowane - MPI-508, -520, -525) mają funkcję umożliwiająca dokładny (rozdzielczość 0,01) pomiar impedancji pętli zwarciowej prądem <15mA, czyli w obwodach L-PE z zastosowanymi wyłącznikami RCD.

  Zwracam tu jeszcze uwagę na MPI-525 - chyba jedyny miernik wielofunkcyjny na rynku który ma maksymalne napięcie pomiaru rezystancji izolacji 2,5kV.
 • #8
  m_m_m
  Level 2  
  Witam,
  chciałbym podpiąć sie pod temat, tylko zwiększyć kwotę do 4 tys, a może zamiast wielofunkcyjnego kilka, dobrze byłoby gdyby w tej kwocie znalazł sie pomiar rezystancji gruntu?
  Pozdrawiam
 • #9
  ronwald
  Level 27  
  Polecam KEW6016, dobra japońska robota :)
 • #10
  m_m_m
  Level 2  
  A może coś z SONEL-a, wolałbym wspierać nasz rodzinny przemysł ;]
  A dodatkowo jakiś miernik do lokalizacji uszkodzeń przewodów w nn i sn?
 • #11
  johnson255
  Level 17  
  Witam

  Jednak po tak długim czasie nie można powiedzieć o próżnowaniu ;] Kwotę jaką chcę przeznaczyć na ten cel to nie 2tyś a max 8. Teraz tylko trzeba się będzie zastanowić co tak naprawdę będzie mi potrzebne i naprawdę nie przesadzać z wydawaniem pieniędzy ;]
  A tak ogólnie to dziękuje wszystkim jeszcze raz za pomoc i pozdrawiam ;]
 • #12
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Jak max 8 to myślę że 8000zł jak tak to może coś z fluke zobacz sobie w TME sprzęt naprawdę z wysokiej pułki. Mnie to nie stać na takie cuda :cry:
 • #13
  m_m_m
  Level 2  
  FLUKE to jak kubańskie cygara ... a może jakaś podpowiedź kogoś doświadczonego na temat Marlboro (Sonel) bądź L&M (Kyoritsu),
  nie chcę zakładać nowego tematu.
 • #15
  adidj
  Level 2  
  Witam, polecam MEGGER 1553 który ma wbudowany bluetooth za pomocą którego bezprzewodowo łączysz się z komputerem. Tym instrumentem wykonasz wszystkie niezbędne pomiary, koszt nowego to ok 3000zł