Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Symulacja sterownika PLC + wizualizacja.

kapok_84 18 Sty 2010 17:20 12184 15
  • #1 18 Sty 2010 17:20
    kapok_84
    Poziom 12  

Witam wszystkich

Jak prace inżynierska mam do zrobienia projekt wizualizacji procesu przemysłowego.

Chciałbym jakoś to zasymulawać sterownik w programie i przenieś to jakoś do programu wizualizacyjnego np. Intouch

Czy istnieje wogóle taka możliwość ?
    Jakich programów do symulacji użyc i jak to połączyć ze sobą żeby to działało ?

0 15
  • PLC Fatek
  • #2 18 Sty 2010 19:15
    pinflo
    Poziom 12  

Bez sterownika ciężko będzie Ci w pełni zasymulować działanie programu. Są jednak proste programy mogące w tym pomóc, choć wielu bloków nie posiadają, w miarę nieskomplikowane aplikacje mogą zasymulować.
    Jeden prosty, drugi już bardziej skomplikowany, ale adresowanie działa także można coś zasymulowac. Możesz też w InTouchu popodpinać zmienne nie I/O tylko MEMORY, jak popiszesz skrypty i potworzysz jakieś zadajniki, np w postaci suwaków też zasymulujesz.

3
  • PLC Fatek
  • #3 18 Sty 2010 19:20
    kapok_84
    Poziom 12  

Wlasnie na skryptach nie moge tego zrobic ...

czyli nie za bardzo jest mozliwosc polaczenia symulatora z intouchem

0
  • #4 18 Sty 2010 19:30
    pinflo
    Poziom 12  

Pisze nowy post, bo też mam kilka pytań, jako, że temat identyczny z moim, ja mam utworzyć program w sterowniku oraz symulację stacji wodociągowej, tj. woda ze zbiorników jest pompowana do rurociągu w którym jest utrzymywane stałe ciśnienie. W każdym ze zbiorników są po trzy czujniki, nie bardzo wiem, jak się zabrać do napisania drabinki, żeby było łatwiej jest też czujnik pH oraz pompa dozująca chlor. Pierwsze pytanie, to temat doskonale znany w automatyce, jak napisać drabinkę by pompy pracowały naprzemiennie? może ktoś podeśle jakiś trop i dwa, jak mogę zaadaptować w sterowniku sygnał z przepływomierza, sygnał może być impulsowy bądź prądowy 0,4 - 20mA? tzn. jak uzyskać zliczanie ilości przepompowanej wody? Proszę o pomoc.
    Z góry dziękuję.

Dodano po 5 [minuty]:

kapok_84 napisał:
    Wlasnie na skryptach nie moge tego zrobic ...

czyli nie za bardzo jest mozliwosc polaczenia symulatora z intouchem

Słyszałem o, ponoć bardzo dobrym, symulatorze sterowników SIEMENS, ale o FANUCU nic. No bez sterownika to raczej się nie uda! A dlaczego nie skrypty? to tam przyciśnij promotora co i jak!? Jak On to widzi? To Twoja praca inż? To chyba nie najgorzej, ja miałem dobór regulatorów do układu Leonarda, także liczenia co nie miara.

0
  • #5 18 Sty 2010 19:36
    kapok_84
    Poziom 12  

Rozmawialem z nim i mowi ze wlasnie na skryptach nie moze byc bo jak juz pisac program do sterownika i robic wizualizacje to zeby sie to przydalo

moze byc symulator simensa tylko zeby sie dalo to wszytsko powiazac za pomoca I/O z intouchem

0
  • #6 20 Sty 2010 10:30
    tomek6543
    Poziom 11  

polecam step7 + PLCSIM + WinCC.... szybko, łatwo i przyjemnie

0
  • #7 20 Sty 2010 17:05
    Mariucha

Poziom 11  

Witam
    Przyłączam się i też polecam STEP7 + PLCSim do sterowania oraz WinCC RunTime do wizualizacji. Wszystko można uruchomić jednocześnie na jednym kompie i bawić się bez żadnego sterownika i HMI. A w razie czego, mogę spróbować pomóc.
    Pozdrawiam

1
  • #8 20 Sty 2010 17:08
    kapok_84
    Poziom 12  

Tylko ze ja to muszę jednak zrobić na Versamaxie i Intouch'u ... ma ktos moze GESNP ?

0
  • #9 21 Sty 2010 21:19
    biela007
    Poziom 11  

Czy dzięki WinCC z zestawem Step7 + PLCSIM będę mógł wystawiać stany z wizualizacji graficznej czy tylko odbierać?

0
  • #10 21 Sty 2010 22:44
    slawussj
    Poziom 34  

Witam . [Pinflo] Jeśli jest czujnik PH , to do pompy NAOH . Jeśli masz liczyć ilość przepompowanej wody , to tylko sumujesz impulsy z wodomierza . Musisz znać jego stałą ( np. 10imp/m³) . Czy masz mieć też przepływ chwilowy ? Jeśli chcesz kolejno zmieniać pompy , to najprościej przesuwać bit w rejestrze i liczyć do trzech . Sygnał zliczania , to stop pompy . Bit o wart.1 wskazuje , która pompa uruchomi się następna. [Kapok_84] Czy zamiast FANUCA możesz użyć HORNERA i soft CSCAPE . To ta sama firma , a wiele prościej .

0
  • #11 27 Cze 2010 12:14
    joz777
    Poziom 10  

czy sterowniki VersaMax Nano równiez mają mozliwość komunikowania sie z programami SCADA ??? jeśli tak to czy trzeba w jakiś sposób to zaznaczyc przy konfiguracji programu sterownika PLC ???

0
  • #12 14 Sie 2013 13:56
    wronatlen
    Poziom 2  

Też długo szukałem czegoś pomocnego w testowaniu programów i bardzo dobrym symulatorem dysponuje oprogramowanie do LOGO (LOGO Comfort). Zależy czego szukacie (jak zaawansowane oprogramowanie to ma być) - ale jest tam całkiem sporo, od analogów, przez bramki logiczne po symulację stanów wejść i informację o stanach wyjść. Można też program przechodzić po kroku i oglądać co się dzieje z danymi zmiennymi (bity, bramki itp).

Potem tak zasymulowany program można rozwijać już we właściwym środowisku..

1
  • #13 14 Sie 2013 18:07
    adamac2
    Spec od PLC

Wizualizacje Rockwella Rs View czy też Faktory Talk bez problemu łączą się z emulatorem sterownika Controllogix. Jak by ktoś kiedyś chciał robić wizualizacje wykorzystując emulator (symulator) sterownika :).

0
  • #14 24 Wrz 2013 09:47
    AdamczykPiotr
    Poziom 11  

A nie prościej pożyczyć sterownik od dostawcy? Chyba już wszyscy producenci automatyki oferują już taką możliwość. Symulator jest OK ale automatyka to przede wszystkim sprzęt który trzeba dotknąć żeby się czegoś nauczyć - symulator go nie zastąpi. Wiem co mówię bo widzę po osobach które przychodzą na praktyki/staż, że większym problemem jest podłączenie sygnałów do PLC niż napisanie programu...

0
  • #15 24 Wrz 2013 14:20
    peterrrm
    Poziom 14  

Współpracę pomiędzy PLC a HMI można przyjemnie zasymulować na sterowniku Fateka i panelach Weinteka. Można połączyć obie symulacje na jednym komputerze. Na Weinteku można nawet zasymulować zapis parametrów na dysk USB. Jak coś to pisz, pomogę.

0
  • #16 27 Paź 2013 13:36
    Zgredzio69
    Poziom 14  

Witam,
    polecam sterowniki Bernecker&Reiner, a dokładniej środowisko do programowania AutomationStudio, które ma wbudowany symulator sterownika.
    Zalety :
    1. Po zastosowaniu toolboxa Automation Studio Targer for Simulink można zamodelować dowolny obiekt dynamiczny i wykonywać kod na sterowniku
    2. logikę systemu sterującego można zakodować w jednym z języków : LD, FBD, ST, Ansii C.
    3. Można skonfigurować serwer OPC i wymieniać dane z dowolną scadą, w przypadku Intouch należy skonfigurować FSGateway.
    4. Program napisany pod symulator działa bez zarzutów na sterowniku sprzętowym, który można sobie do testów spróbować wypożyczyć w firmie Bernecker&Reiner.

0