Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie stanowiska elektronika

18 Sty 2010 17:43 2205 4
 • Poziom 9  
  Witam !

  Mam taki problem. Interesuje się elektroniką i czasami zdarza mi się zrobić zwarcie podczas pracy przy układzie. Wywala wtedy wszystkie wyłączniki nadprądowe, czyli 16A w domu i 20 w głównej rozdzielni (charakterystyka B). Postanowiłem zamontować w swoim pokoju wyłącznik nadprądowy 6A + RCD + lampka sygnalizująca obecność napięcia w sieci. Podłączenie wykonałem wg schematu poniżej.  Instalacja typu: TN-C.
  WYLACZNIK ROZNICOWOPRADOWY 25A 30mA
  Zależy mi głównie na tym, aby zwarcie które zrobię u siebie w pokoju nie wpływało na resztę instalacji w domu. Chodzi o to, aby zabezpieczenia zadziałały tylko w moim pokoju. Rozdzielenie przewodu na L i PE dokonałem na wejściowym zasisku różnicówki
  Zabezpieczenie stanowiska elektronika

  Gdy zrobię zwarcie nadal wywala wszystkie Eski (20,16,6) co jest dla mnie zrozumiałe. RCD natomiast w ogóle nie wybija podczas zwarcia. Przy naciśnięciu przycisku test prawidłowo rozłącza obwód.

  Czy jest jakaś możliwość, aby założenie o którym pisałem powyżej zostało spełnione? Dodam, że wymiana wyłączników nadmiarowo prądowych na selektywne nie wchodzi w grę :)

  Pozdrawiam Serdecznie !
 • Poziom 16  
  Różnicówka prawidłowo działa. Ona nie zabezpiecza obwodu przed zwarciem. A jest dodatkowym urządzeniem chroniącym przed porażeniem. Wyłącznik różnicowo-prądowy zadziała gdy zewrzesz PE z N.
 • Poziom 41  
  Pewnie zaraz zostane zwymyslany przez zwolennikow rcd :-)
  ale po co ci ona ? moim zdanie o wiele bardziej praktyczne bedzie zamontowanie w szereg z odbiornikiem zarowki powiedzmy 60 W uchroni ona tez badany uklad w razie zwarcia cale napiecie odlozy sie na zarowce - ja mam dodatkowo zamontowany nozny przelacznik zwiarajacy zarowke sprawdza sie od lat :-)
 • Poziom 32  
  Po pierwsze
  Transformator separacyjny 230V / 230V
  po drugie
  żarówka 230V/150W wpięta w szereg zasilania po stronie wtórnej transformatora.
  RCD możesz sobie darować.
 • Poziom 18  
  Niestety trudno jest zachować selektywnie działającą instalację opartą tylko o wyłączniki o charakterystyce B. A co do wyłącznika różnicowo-prądowego to nie reaguje on na prądy zwarciowe między przewodem fazowym L a neutralnym N, a więc u Ciebie działa dobrze. Proponuję pierwsze rozruchy urządzeń dokonywać np. przez żarówkę. A z czego możesz się cieszyć, że masz na pewno małą impedancję pętli zwarcia i w razie(odpukać) jakiegoś uszkodzenia w instalacji ochrona przeciwporażeniowa zadziała.


  Temat wyczerpany - jednak najlepszym rozwiązaniem jest zdrowy rozsądek polegający na eliminowaniu źródeł zwarcia. Proponuję skorzystać z wyszukiwarki.
  [Akrzy]