Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica pełny mostek i wstępne obciązenie

18 Sty 2010 17:43 4091 8
  • Poziom 22  
    Witam

Projektuję przetwornice w konfiguracji pełnego mostka Sterownik to tl494. Problem polega na tym że na przebiegach (badane na uzwojeniu pierwotnym) w ogóle nie widać czasu martwego. Reakcja na PWM jest jedynie zaokrąglanie zboczy prostokąta Jego szerokość się nie zmienia. Doszedłem do wniosku ze tak dzieje się bez żadnego obciążenia. Na razie pracuje pod napięciem 24V i po włożeniu rezystora rzędu kilku dziesięciu omów miedzy uzwojenie pierwotne wszytko jest ok Zastanawiam się jak załatwić sprawę przy napięciu 320V? Tranzystory w mostku to irfp450 sterowane przez transformator sterujący
  • Poziom 39  
    Wszystko jest w normie, ale na wszelki wypadek pokaż do oceny schemat albo jego fragment od wyjść TL494 do bramek mosfetów.
  • Poziom 33  
    To nie jest tak że w czasie martwym napięcie na uzwojeniu pierwotnym spada do zera. Transformator to też cewka indukcyjna i po naładowaniu (namagnesowaniu rdzenia) podtrzymuje napięcie do czasu jego całkowitego rozmagnesowania (prąd samoindukcji z powrotem ładuje kondensatory wejściowe). Wtedy widzisz te zaokrąglone brzegi, które 'symbolizują' ustanie prądu samoindukcji transformatora. Jeśli prąd magnesowania nie ustanie do otwarcia drugiego tranzystora (-ów), wtedy nie widzisz na wykresie żadnego 'haczyka' i są tylko idealne kwadraty. Gdy podłączasz rezystor o odpowiednio niskiej rezystancji, trafo rozładowuje się przez niego i wtedy wartość napięcia w czasie martwym szybko osiąga zero.
  • Poziom 22  
    Sterowanie żadna nowość :) Czyli wszytko ok ? Trafo jałowo pobiera 70mA na 320V ETD49 46 zw pierwotnego

Przetwornica pełny mostek i wstępne obciązenie
  • Poziom 39  
    Te BC-ki to cienizna do wysterowania 4 mosfetów, lepsze byłyby jakieś małe mosfety N+P. Oglądałeś już może przebiegi bramkowe?
    Z częstotliwością też trochę szalajesz, przynajmniej zmniejsz R29 i R30 do 1k. Zasilasz sterownik stosunkowo dużym napięciem 24V, trafo sterujące mam nadzieję ma przekładnię 2:1. REFOUT (5V) powinno być odsprzęgnięte kondensatorem 100n do masy.

Zobacz jak wyglądają przebiegi na pierwotnym transformatora przy trochę większych mocach, też pełny mostek oczywiście:
    -> http://www.youtube.com/watch?v=8k3EZjX73Kw
  • Poziom 22  
    Nie no bcki idą juz dawno do wymiany bo się za bardzo grzały :) Przebiegi na bramkach można powiedzieć że idealny prostokąt. Tylko teraz mnie niespodzianka spotkała bo rozruch sterownika robiłem na bez transformatorowym zasilaczu i kij wie dlaczego puściły 2 diody w mostku gretza (wyparowała mi ścieżka) Na szczęście nic się nie uszkodziło oprócz tych diod Chyba wstępny rozruch zrobię na małej przetwornicy :)
  • Poziom 33  
    Zasilacz beztransformatorowy nie ma izolacji galwanicznej od sieci! :(
    Jeśli przy tym zasilałeś kondensatory wejściowe z sieci to nic dziwnego że spaliło ścieżki, bo po prostu zrobiłeś zwarcie przez diody.
  • Poziom 22  
    Qwet o jakich kondensatorach wejściowych mówisz? Ja mam pełny mostek. Ścieżki poszły jak podłączyłem regulowany zasilacz w celu regulacji PWM Masa zasilacza jest podłączona do 0 sieci Wiec pewnie dlatego ;/
  • Poziom 42  
    1. Wejdź poprzez "Zmień" do każdego swojego postu i użyj przycisku "Pisownia".
    2. Nie używaj słów typu "kondy".
    3. Zanim naciśnij "Wyślij" czy "Odpowiedź" - sprawdź pisownię, bo masz z tym drobne problemy.

Regulamin i jego punkty: 10.9 i 15