Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy taka instalacja poradzi sobie z DVB-T?

wachcio 18 Jan 2010 18:48 3735 5
 • #1
  wachcio
  Level 24  
  Witam

  Posiadam dość rozbudowaną instalację RTV.
  W jej skład wchodzą.
  Antena satelitarna 90 Triax, dwa konwertery, multiswich Multiswitch TMS 9x8p TRIAX (http://tels.pl/multiswitchtms9x8ptriax-p-42.html?osCsid=766fc49305cef4193f6e59be747b18dd)
  Od strony naziemnej antena radiowa Dipol 1RUZ PM B (http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1ruz_pm_b_A0221.htm), telewizyjna UHF Dipol 37/21-69 Tri Eco Digital (http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_dipol_37-21-69_tri_eco_digital_A2682.htm). Z nich sygnał zsumowany za pomocą zwrotnicy antenowej ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75 (http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_za_4m_1-5-6-12-21-69-75_C0340.htm) i wzmocniny wzmacniaczem CA-215 szerokopasmowym Alcad (http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ca-215_szerokopasmowy_alcad_R90461.htm). Dalej sygnał naziemny i satelitarny wchodzą do multiswicha i na pokoje.
  Mieszkam w miejcowości Rypin. W tej chwili naziemną TV odbieram z nadajnika w Trzeciewcu który jest oddalony około 90 km ale mam możliwość odbierać również programy z RTCN Rachocin w odległości ok 25 km.

  Pytanie jest takie czy w kwietniu będę mógł bez przeróbek instalacji bez problemu odbierać DVB-T z Trzeciewca lub ewentualnie z rachocina jeśli ten w ogóle będzie nadawał cyfrowo?
 • #2
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  wachcio wrote:
  W tej chwili naziemną TV odbieram z nadajnika w Trzeciewcu który jest oddalony około 90 km ale mam możliwość odbierać również programy z RTCN Rachocin w odległości ok 25 km.


  Quote:
  Pytanie jest takie czy w kwietniu będę mógł bez przeróbek instalacji bez problemu odbierać DVB-T z Trzeciewca lub ewentualnie z rachocina jeśli ten w ogóle będzie nadawał cyfrowo?

  Jeżeli poprawnie odbierasz sygnały analogowe to i sygnał DVB-T także będziesz odbierał.
  Musisz pamiętać o zainstalowaniu dekodera DVB-T .


  Pozdrawiam.
 • #3
  irekr
  Moderator
  Nie powinno byc problemu pod warunkiem ze odlączysz od instalacji wzmacniacz szerokopasmowy przed multiswichem.
  Jeżlei jestes w Rypinie z którego widac gołym okiem w pogodne dni RTCN Rachocin, to sygnały nadawane z tego obiektu musza ten twój wzmnacniacz przesterować. Dwa nadajniki po 1 MW na kanałach 29 i 39 robia swoje i w zasadzie do anteny nalezy dołączyc tłumik około 10 dB.
  No i bacznie obserwowac co sie dzieje na kanale 25, od końca marca powinno tam byc 100 kw DVB. Trzeciwiec i Rachocin beda odpalane prawdopodobnie tego samego dnia a do Rachocina bedziez miał bliżej.
  Zawartośc pakietów bedzie prawie taka sama, jedyna różnica to TVP3 gdzie z Trzeciwca poleci wersja z Bydgoszczy a z Rachocina poleci wersja z Warszawy.
 • #4
  wachcio
  Level 24  
  Dekoder DVB-T mam w laptopie i LCD Samsunga. Jak przeczytałem na forum Emitela Trzeciewiec już testuje z poniedziałku na wtorek cyfrówkę ale jakoś nie odbierałem dzisiaj w nocy nic...

  irekr jesteś pewny, że różnica powinna być tylko w TVP Info? Na razie na Rachocinie nie nadają ani Polsatu ani TVN (którego nie odbieram również z Trzeciewca bo za daleko)
 • #5
  irekr
  Moderator
  Na temat TVp3 była informacja na stronach UKE w zakresie zezwoleń i warunków technicznych dla przekazu sygnalów TVP, która jak wiadomo nie musi miec koncesji na nadawanie. W MUXie nadawanym w Wielkopolsce jest tak ze w skład niego wchodzi TVP Poznań. Może cos się zmieniło ale nie sądze.
  Rachocin będzie prawdopodobnie uruchamiany niebawem skoro testuja Trzeciwiec. Polsatu i TVN-u w Rachocinie nigdy nie było gdyz brakowało na tym obszarze kanałów do przekazu. Nadajnik w Płocku jest małej mocy i na kanałach kolizyjnych z sąsiednimi obiektami.
  Pozostaje spokojnie czekać. Emitel wsadzil w uruchomienie sieci rozsiewczej DVB zbyt ciezki szmal by sie wycofywac.
  Jak zwykle jest całe stado hmulcowych ale nie nalezy sie tym przejmowac. Cyfryzacja i tak oznaczac będzie spadek dochodów nadawców i tak być musi.
  Upewnij sie tylko czy ten Twój "telewizor' na pewno odbiera MPEG4 H264..
 • #6
  wachcio
  Level 24  
  Z tymi testami na Trzeciewcu to do końca nie wiem ktoś tak powiedział a czy to prawda nie wiem.
  Telewizor kupiłem 1,5 miesiąca temu i jak byk pisze, że odbiera MPEG4 a na pewno odbiera w takim standardzie mój laptop gdyż już oglądałem Norweską naziemną.