Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ATMEGA][BASCOM] Czujnik obecności domowników

adambehnke 18 Sty 2010 18:58 2194 9
 • #1 18 Sty 2010 18:58
  adambehnke
  Poziom 24  

  Nie wiem jak do końca nazwać ten temat ale nazwałem go j.w.

  Jestem w trakcie tworzenia dużego systemu do mojego nowo budowanego domu. Chciałbym zrobić coś na wzór kluczyka z nowych Lexusów (samochody :] )
  Chodzi mi o jakiś mini nadajnik(dodam że musi być radiowy) , coś w stylu doczepianego do kluczy i działającego w taki sposób że system alarmowy będzie w stanie rozróżnić który z domowników jest w domu (jeśli oczywiście będzie miał przy sobie owe urządzenie) .Takich urządzeń docelowo było by 5 i każde musi być widziane przez system jako oddzielne (opatrzone jakimś własnym ID) -coś w stylu pastylki IBUTTON ale bezprzewodowej.

  Jakie nadajniki były by najlepsze (najmniejsze i w miarę tanie) do takiej komunikacji.
  Dodam że odbiornik muszę w jakiś sposób podpiąć pod Atmegę (ale to jakoś rozwiążę)  Chodzi mi o pomysły, propozycje jakie nadajniki i odbiornik zastosować.

  0 9
 • Pomocny post
  #2 18 Sty 2010 19:34
  xury
  Poziom 39  

  Jeśli każdy miałby telefon z BT to najlepiej było by to wykorzystać.

  0
 • Pomocny post
  #5 19 Sty 2010 00:45
  Kabuto15
  Poziom 18  

  Z tego co wiem w samochodach przy kluczykach korzysta się z RFIDa (np. transpondery PCF). Oczywiście w Twoim wypadku wykorzystując RFID mógłbyś jedynie wykrywać wejścia/wyjścia przy drzwiach (przyłożenie transpondera do cewki). Najtańsze na pewno będzie 433MHz (lub 868MHz), ale możesz iść w nowoczesność i użyć np. Zigbee.
  Co do samej instalacji - możesz zaszyć dzieciakom w plecakach takie moduły, a żonie toto zamontować w puderniczce ;)

  0
 • Pomocny post
  #6 19 Sty 2010 11:18
  Quaki
  Poziom 20  

  ale z tymi modulami bedzie pewien problem otoz probleme bedzie wysylanie jednoczesnie wszytkich sygnalow (brak kolejkowania ) jedynym wyjsciem na jakie wpadlem (w miare prostym do rozwiazania) dla tego problemu to wykonanie w ukladzie pewnego 24h zegarka i wyslanie sygnalu "obecnosci" co dokladnie jakis okreslony czas dzieki czemu sygnaly nie beda sie nakladaly (przynajmniej w teori)
  pozdrawiam

  0
 • Pomocny post
  #7 19 Sty 2010 13:28
  atom1477
  Poziom 43  

  Można w domu umieścić nadajnik który będzie wysyłał żądania odesłania kodu kolejno do każdego modułu. Jak moduł odpowie to jest jak nie odpowie to go nie ma.
  No i nie będzie kolizji danych. Tyle że teraz to już trzeba dwukierunkowe moduły.
  Tylko chyba wszyscy zapomnieli o poborze prądu.

  0
 • Pomocny post
  #8 19 Sty 2010 14:32
  janusz182
  Poziom 14  

  hmm, a może zrobić detekcję, nie kto jest w domu, ale kto pierwszy przyszedł do domu. Do systemu alarmowego należałoby dokupić piloty radiowe np Satel (np dwuprzyciskowe lub cztero) i dwa odbiorniki czterokanałowe. Oprócz oczekiwanej detekcji, kto pierwszy przyszedł do domu, byłaby możliwość uaktywnienia dodatkowych funkcji z danego pilota.. otwieranie bramy (np rodzice) garażu, itp.

  0
 • Pomocny post
  #9 19 Sty 2010 15:14
  Kabuto15
  Poziom 18  

  Jeszcze zwrócę uwagę na to, że jeśli będziesz chciał ubezpieczyć swój dom to mogą się pojawić problemy jeśli będziesz miał coś w rodzaju swojego własnego systemu alarmowego (przeróbki, piloty etc.).
  Ubezpieczalnie wymagają spełnionej polskiej normy "Systemy Alarmowe" jeśli chodzi o dodatkowe instalacje zabezpieczające.

  0
 • #10 19 Sty 2010 20:59
  adambehnke
  Poziom 24  

  U mnie cały obiekt ( a właściwie cały teren ) jest "chroniony" przez Solid Security. System jaki robię to tylko moje "udziwnienie" .

  Odnośnie tych nadajników to ja myślałem o czym takim jak po prostu pilot (do alarmu samochodowego) i wysyłający co pewien czas sygnał. Fajnie jak by nadawał co minutę (oczywiście można zaprogramować go tak aby w nocy dał na "luz" i nadawał co 1h.
  O zasilaniu także myślałem. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem było by coś w czym wystarczyło by wymieniać baterię co 1 miesiąc. Ale coś czuję że z moich planów niewiele wyjdzie właśnie przez problemy z zasilaniem.


  A może problemu nie będzie jeśli na prawdę zastosuję BT. W końcu to przecież głównie chodzi o sprawdzenie obecności dorosłych. "Leszcze" to już inna sprawa.
  Tylko teraz w jaki moduł zainwestować aby nie dość żeby był cenowo niedrogi a po drugie łatwy do podłączenia pod Atmegę (I2C, lub coś w tym stylu).

  0