Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ATMEGA][BASCOM] Czujnik obecności domowników

adambehnke 18 Sty 2010 18:58 2194 9
  • #1 18 Sty 2010 18:58
    adambehnke
    Poziom 24  

Nie wiem jak do końca nazwać ten temat ale nazwałem go j.w.

Jestem w trakcie tworzenia dużego systemu do mojego nowo budowanego domu. Chciałbym zrobić coś na wzór kluczyka z nowych Lexusów (samochody :] )
    Chodzi mi o jakiś mini nadajnik(dodam że musi być radiowy) , coś w stylu doczepianego do kluczy i działającego w taki sposób że system alarmowy będzie w stanie rozróżnić który z domowników jest w domu (jeśli oczywiście będzie miał przy sobie owe urządzenie) .Takich urządzeń docelowo było by 5 i każde musi być widziane przez system jako oddzielne (opatrzone jakimś własnym ID) -coś w stylu pastylki IBUTTON ale bezprzewodowej.

Jakie nadajniki były by najlepsze (najmniejsze i w miarę tanie) do takiej komunikacji.
    Dodam że odbiornik muszę w jakiś sposób podpiąć pod Atmegę (ale to jakoś rozwiążę)

Chodzi mi o pomysły, propozycje jakie nadajniki i odbiornik zastosować.

0 9
  • Pomocny post
    #2 18 Sty 2010 19:34
    xury
    Poziom 39  

Jeśli każdy miałby telefon z BT to najlepiej było by to wykorzystać.

0
  • Pomocny post
    #5 19 Sty 2010 00:45
    Kabuto15
    Poziom 18  

Z tego co wiem w samochodach przy kluczykach korzysta się z RFIDa (np. transpondery PCF). Oczywiście w Twoim wypadku wykorzystując RFID mógłbyś jedynie wykrywać wejścia/wyjścia przy drzwiach (przyłożenie transpondera do cewki). Najtańsze na pewno będzie 433MHz (lub 868MHz), ale możesz iść w nowoczesność i użyć np. Zigbee.
    Co do samej instalacji - możesz zaszyć dzieciakom w plecakach takie moduły, a żonie toto zamontować w puderniczce ;)

0
  • Pomocny post
    #6 19 Sty 2010 11:18
    Quaki
    Poziom 20  

ale z tymi modulami bedzie pewien problem otoz probleme bedzie wysylanie jednoczesnie wszytkich sygnalow (brak kolejkowania ) jedynym wyjsciem na jakie wpadlem (w miare prostym do rozwiazania) dla tego problemu to wykonanie w ukladzie pewnego 24h zegarka i wyslanie sygnalu "obecnosci" co dokladnie jakis okreslony czas dzieki czemu sygnaly nie beda sie nakladaly (przynajmniej w teori)
    pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #7 19 Sty 2010 13:28
    atom1477
    Poziom 43  

Można w domu umieścić nadajnik który będzie wysyłał żądania odesłania kodu kolejno do każdego modułu. Jak moduł odpowie to jest jak nie odpowie to go nie ma.
    No i nie będzie kolizji danych. Tyle że teraz to już trzeba dwukierunkowe moduły.
    Tylko chyba wszyscy zapomnieli o poborze prądu.

0
  • Pomocny post
    #8 19 Sty 2010 14:32
    janusz182
    Poziom 14  

hmm, a może zrobić detekcję, nie kto jest w domu, ale kto pierwszy przyszedł do domu. Do systemu alarmowego należałoby dokupić piloty radiowe np Satel (np dwuprzyciskowe lub cztero) i dwa odbiorniki czterokanałowe. Oprócz oczekiwanej detekcji, kto pierwszy przyszedł do domu, byłaby możliwość uaktywnienia dodatkowych funkcji z danego pilota.. otwieranie bramy (np rodzice) garażu, itp.

0
  • Pomocny post
    #9 19 Sty 2010 15:14
    Kabuto15
    Poziom 18  

Jeszcze zwrócę uwagę na to, że jeśli będziesz chciał ubezpieczyć swój dom to mogą się pojawić problemy jeśli będziesz miał coś w rodzaju swojego własnego systemu alarmowego (przeróbki, piloty etc.).
    Ubezpieczalnie wymagają spełnionej polskiej normy "Systemy Alarmowe" jeśli chodzi o dodatkowe instalacje zabezpieczające.

0
  • #10 19 Sty 2010 20:59
    adambehnke
    Poziom 24  

U mnie cały obiekt ( a właściwie cały teren ) jest "chroniony" przez Solid Security. System jaki robię to tylko moje "udziwnienie" .

Odnośnie tych nadajników to ja myślałem o czym takim jak po prostu pilot (do alarmu samochodowego) i wysyłający co pewien czas sygnał. Fajnie jak by nadawał co minutę (oczywiście można zaprogramować go tak aby w nocy dał na "luz" i nadawał co 1h.
    O zasilaniu także myślałem. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem było by coś w czym wystarczyło by wymieniać baterię co 1 miesiąc. Ale coś czuję że z moich planów niewiele wyjdzie właśnie przez problemy z zasilaniem.

A może problemu nie będzie jeśli na prawdę zastosuję BT. W końcu to przecież głównie chodzi o sprawdzenie obecności dorosłych. "Leszcze" to już inna sprawa.
    Tylko teraz w jaki moduł zainwestować aby nie dość żeby był cenowo niedrogi a po drugie łatwy do podłączenia pod Atmegę (I2C, lub coś w tym stylu).

0