Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar VFD na rzadkich radzieckich IW-22

Korko_czong 18 Sty 2010 22:34 20734 24
  • Zegar VFD na rzadkich radzieckich IW-22

Witam
    Chciałbym przedstawić kolejny w swoim dorobku zegar na pięknych turkusowych lampach VFD (Link).
    Stwierdziłem że nie ma co wyważać otwartych drzwi, więc wykorzystałem sprawdzone już rozwiązania. Zasadniczy schemat działania zegara oraz wsad do procka pochodzi z tematów kolegi "pier" o jego zegarach VFD (Link Link). Posiłkując się schematem zaprojektowałem i wykonałem nowe płytki pod radzieckie lampy IW-22. Do zasilania lamp wykorzystałem typowe aplikacje kostki MC34063 - czyli przetwornice DC/DC.
    O zasadzie działania zegara już wszystko zostało powiedziane. Zapraszam do poprzednich tematów. Gwoli przypomnienia całością steruje Amtega8 oraz zegar czasu rzeczywistego DS1307. Proc podtrzymywany jest kondesatorkiem 0,1F/5,5V.
    Lampy VFD do działania potrzebują napięcia żarzenia ok 1,2V. Napiecie siatek i anod jest odpowiednio wyższe i wynosi ok 30V. Do uzyskania takich napięc z pomocą przychodzą kostki MC34063. Schematy przetwornic, odpowiednio w konfiguracjach step up i step down, znalezc mozna w karcie katalogowej.
    Napięcie wyjściowe mozemy obliczyć wg bardzo prostego wzoru: Vout=1,25*(1+R2/R1). Dobierajac wartość R1 i R2, możemy łatwo uzyskać żądane napięcie (dla step-down zalecane R1=1,2k; step-up R1=2,2k)
    Łatwo policzyć że najmniejsze możliwe napięcie wyjściowe to 1,25V, idealne do żarzenia naszych lampek. Niestety prąd żarzenia wynosi ok 100mA, co w przeliczeniu na 6 lamp jest za dużo jak na tą przetwornicę (500mA na wyjsciu). Po podłączeniu równolegle 6-ciu lamp przetwornica po prostu nie dawala rady, piszczała i grzała się. Odpowiedzią na ten problem było połączenie żarzenia lamp szeregowo, niestety nie obyło się bez cięcia ścieżek na gotowych płytkach i dolutowywania kabelków. Połączenie szeregowe ma swoje mankamenty: ze względu na spadki napięcia lampy nie świecą się jednakowo (pierwsza najjaśniej, następne coraz słabiej, na szczęście nie jest to jakaś wielka różnica).
    Napięcie siatek można wyregulować potencjometrem do pożądanej wielkości (ok 30V).
    Przy uruchomieniu było też trochę innych problemów, ale na szczęście zostały dość łatwo wyeliminowane. Na zdjęciach widać że są duchy ale to tylko wina długiego czasu naświetlania, w rzeczywistości są prawie niewidoczne. Co jeszcze? Żałuje że nie mam jakiś kropeczek do oddzielenia minut i sekund. Zielone lub co gorsza niebieskie diody wyglądają żałośnie, szkoda że nie robią turkusowych, idealnie by pasowały.

Chętnym udostępniam schematy płytek, wsad i schemat (autorstwa "pier").
    Pozdrawiam i zapraszam do komentowania.

Zegar VFD na rzadkich radzieckich IW-22 Zegar VFD na rzadkich radzieckich IW-22 Zegar VFD na rzadkich radzieckich IW-22 Zegar VFD na rzadkich radzieckich IW-22
    Zegar VFD na rzadkich radzieckich IW-22 Zegar VFD na rzadkich radzieckich IW-22 Zegar VFD na rzadkich radzieckich IW-22 Zegar VFD na rzadkich radzieckich IW-22

Zegar VFD na rzadkich radzieckich IW-22

z karty katalogowej IW-22:
    wielkość cyfr: 12.4 X 18mm,
    Napięcie żarzenia: 1.0 - 1.32V,
    Prąd żarzenia: 85 - 115mA,
    Napięcie siatki: 23 - 30V,
    Napięcie anod (7segm): 22 - 30V,
    Prąd siatki: 6 to 12mA,
    Prąd anod, (7segm): 2.5 - 6mA,
    żywotność: 10k h,
    Piny:
    1,2,3,4,7,8,10,11 Anody - segmenty,
    5, 12 Żarzenie,
    6 siatka,
    9 n/c;

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 18 Sty 2010 23:36
    joozwa
    Poziom 31  

Witam

Korko_czong napisał:
    Zielone lub co gorsza niebieskie diody wyglądają żałośnie, szkoda że nie robią turkusowych, idealnie by pasowały.

Robią, są produkowane LEDy w kolorze "zielono-niebieskim"- "cyjan" (cyan). Inna sprawa, że niestety chyba ciężko je dostać :( Gdyby zastosować takie jako kropki i zasilać niewielkim prądem, myślę, że wyglądałyby fantastycznie, zresztą tak samo, jak i cały zegarek, którego wykonania szczerze Autorowi gratuluję, bo naprawdę jest śliczny! :D
    Pozdrawiam

• #3 19 Sty 2010 07:27
    seba_x
    Poziom 31  

Dlaczego piny 20,21 i 22 procesora wiszą w powietrzu ?

• #4 19 Sty 2010 09:17
    piotrmak
    Poziom 11  

Przecież można zastosować diodę RGB dopasowując jej kolor do vfd.

• #5 19 Sty 2010 10:35
    Michal_b1
    Poziom 18  

Zegar świetny :D Gratuluję udanego projektu.

Co to za piny których użyłeś jako podstawki do lamp? Gdzie je kupiłeś?

• #6 19 Sty 2010 11:56
    fotomh-s
    Poziom 18  

piotrmak napisał:
    Przecież można zastosować diodę RGB dopasowując jej kolor do vfd.

ale diody RGB są drogie

Cytat:
    Robią, są produkowane LEDy w kolorze "zielono-niebieskim"- "cyjan" (cyan). Inna sprawa, że niestety chyba ciężko je dostać

ja jeszcze nie widziałem takich diód, nawet w tme ich nie ma

• #7 19 Sty 2010 12:27
    skaktus
    Poziom 37  

fotomh-s napisał:

ale diody RGB są drogie

Gdzie to wyczytałeś ? Typowa dioda 5 mm RGB kosztuje ok 1 - 2 zł, nawet na allegro są po 1,7 zł.

Zegar mi się również podoba, jednak różnica w jasności jest widoczna. Jeśli na foto jest tak samo jak w rzeczywistości to trochę to szpeci efekt końcowy.

• #9 19 Sty 2010 15:42
    miernik2
    Poziom 11  

W TME są diody o kolorze "morska zieleń" może Ci się spodobają :D

Swoją drogą ciekawy zegarek. Ile zapłaciłeś za lampki?

• #10 19 Sty 2010 15:59
    _Arecki_
    Poziom 15  

leonow32 napisał:
    Czemu z jednej strony zostawiłeś toner na ścieżkach?
    Z tego co widzę płytki są jednostronne, a toner jest naniesiony na stronie elementów pewnie tylko ze względów wizualno-estetycznych.

• #11 19 Sty 2010 16:31
    doolski
    Poziom 12  

Bardzo fajny zegar, ładnie się prezentuje,
    a co d diod na kropeczki to niektóre niebieskie diody (zazwyczaj te z matową soczewką) zasilone odpowiednio niskim napięciem ok. 2,3-2,4V świecą właśnie w kolorze morskim.

• #12 19 Sty 2010 17:15
    piotrmak
    Poziom 11  

Tak ale niebieska dioda kosztuje tyle samo a rgb daje większe możliwości. Polecam włożyć spiłowaną nieco diodę rgb do szklanej przeźroczystej fiolki po lekarstwach (denkiem od przodu zegara) i świetnie będzie imitowało lampę. Widziałem taki patent, efekt bardzo ładny.

• #13 20 Sty 2010 10:56
    tzok
    Moderator Samochody

Korko_czong napisał:
    Żałuje że nie mam jakiś kropeczek do oddzielenia minut i sekund. Zielone lub co gorsza niebieskie diody wyglądają żałośnie, szkoda że nie robią turkusowych, idealnie by pasowały.
    Przecież każdy z Twoich wyświetlaczy VFD ma swoją kropkę, dlaczego jej nie zaświecisz na co drugim wyświetlaczu? W klasycznych Nixie wykorzystuje się neonówki jako kropki, są takie neonówki świecące na turkusowo (z luminoforem) widziałem je w podświetlanych przyciskach na 230V (zasilane przez rezystor), tylko nie wiem jak z napięciem, bo VFD ma chyba za niskie napięcia żeby zasilić te neonówki.

• #14 21 Sty 2010 20:20
    Coolkk
    Poziom 11  

Według mnie pięknie to wyszło - zwłaszcza gratuluje wykonania płytek. Chciałbym żeby moje tak wychodziły :D Radził bym ci je czymś zabezpieczyć od strony miedzi, żeby nie "zardzewiała", ale pewnie o tym wiesz.

• #15 22 Sty 2010 11:31
    Korko_czong
    Poziom 12  

Witam.
    Odnośnie lampek oddzielających: nie spotkałem się jeszcze z tymi LEDami 'cyan'. Próbowałem diody niebieskie, zmatowione, oszlifowane i pomalowane na zielono lakierem z solder maski, ale i tak wyglądały beznadziejnie. Najlepszy efekt w sumie dało podłączenie niebieskiej diody do dużo wyższego napięcia niż nominalne, ponad 12V. Diody świeciły wtedy ciekawym zielonkowo-turkusowym światłem, jednak bardzo szybko się przepalały.
    Podstawki to nic innego jak piny ze złącza żeńskiego DB25, z dolutowanymi nóżkami.
    Lampki kupione na allegro już jakiś czas temu, ok 35-40 zł chyba dałem za komplet 6szt z modułem.
    Płytki od strony ścieżek są zabezpieczone roztworem kalafonii, a od strony elementów jest naniesiona termotransferem powłoka z elementami oraz ścieżkami, oczywiście w celach estetycznych. Ponieważ płytki nie będą chowane w obudowie, stwierdziłem że tak będą się ładniej prezentowały.
    Zachęcam innych do wykonania sowich zegarów na VFD lub NIXIE, jednak starajcie się nie niszczyć starych, działających urządzeń pomiarowych i nie szabrować ich tylko dla paru lampek!

• #16 22 Sty 2010 18:16
    mkpl
    Poziom 37  

zielonkowo-turkusowym światłem swiecą led białe przy odpowiednio niższym zasilaniu

• #17 27 Sty 2010 18:58
    DareckiD
    Poziom 12  

Witam,
    Mam pytanie do autora projektu, czy była by możliwość udostępnienia schematu przetwornicy zasilającej żarzenie lamp. Miałem z tym pewien problem przy robieniu zegara z lampami VFD IW-12. Przetwornica strasznie się grzała (kiepska wydajność prądowa), i musiałem z niej zrezygnować.
    Widzę, że kolega połączył żarzenie lamp równolegle, jak wyczytałem z noty katalogowej lampy IW-22 prąd wynosi ok. 85 - 115mA dla jednej lampy, tak więc przy 6sztukach to już 0,6A. Czy zastosowana przez kolegę przetwornica daje rade i się nie grzeje?
    Pozdrawiam

• #18 27 Sty 2010 21:41
    Korko_czong
    Poziom 12  

Korko_czong napisał:
    [
    Łatwo policzyć że najmniejsze możliwe napięcie wyjściowe to 1,25V, idealne do żarzenia naszych lampek. Niestety prąd żarzenia wynosi ok 100mA, co w przeliczeniu na 6 lamp jest za dużo jak na tą przetwornicę (500mA na wyjsciu). Po podłączeniu równolegle 6-ciu lamp przetwornica po prostu nie dawala rady, piszczała i grzała się. Odpowiedzią na ten problem było połączenie żarzenia lamp szeregowo, niestety nie obyło się bez cięcia ścieżek na gotowych płytkach i dolutowywania kabelków. Połączenie szeregowe ma swoje mankamenty: ze względu na spadki napięcia lampy nie świecą się jednakowo (pierwsza najjaśniej, następne coraz słabiej, na szczęście nie jest to jakaś wielka różnica).

DareckID prosze czytać uważnie pierwszy post. Schemat przetwornic to typowa aplikacja MC34063, można ja znaleźć w datasheecie.

• #19 15 Mar 2010 16:30
    cristelu2006
    Poziom 2  

Hello I like to do that this clock ATMEGA 8 but can not see diagram.
    Can you help in this regard?
    Sincerely expected cristelu2006

• #20 15 Mar 2010 18:57
    leonow32

Poziom 30  
  • #21 16 Mar 2010 18:26
    cristelu2006
    Poziom 2  

Tak, ale dzięki poprzednie systemy nie są ATmega8 ATMEGA 8515
    Nie mogę otworzyć wykres w tym temacie z Zegar
    Jeśli ktoś ma wysokie rugaminte Kalendarz I po JPG lub PDF.
    Thanks a lot

• #22 17 Mar 2010 22:03
    cristelu2006
    Poziom 2  

Nobody owns this scheme?
    Thanks

• #23 10 Lis 2014 14:21
    broda
    Poziom 11  

Temat dość stary..
    Mam zamiar wykonać zegar, czy posiadasz jeszcze kompletny schemat?
    Z podanych plików pdf nie można rozczytać elementów.

• #25 26 Lut 2017 18:13
    tomek_miszczyk
    Poziom 10  

witam
    1.jest rok 2017,czy jeszcze gdzieś można znaleźć wsad,hex do Atmegi8 aby zegar sterował IW-22,bo hex udostępniony na początku artykułu jest na IW-18
    2.po wgraniu tego hexa zegar niby żyje ale zmieniające się sekundy są na drugim miejscu,wyświetlane segmenty są według mnie pozamieniane,odwrócone miejscami
    3.proszę o pomoc

Szukaj w 5mln produktów