Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jakie rury do nowej instalacji co

TomOzga 14 Lut 2010 21:36 36823 37
 • #31
  szymonjasiu
  Poziom 19  
  Specjalnie dla Ciebie podam pare danych technicznych przykładowego Buforu 1000l

  "Dane techniczne: ZA 1000
  Pojemność L 1000
  Średnica:
  Z izolacją
  mm
  1000
  Bez izolacji mm 790
  Wysokość mm 2175
  Grubość izolacji mm 100
  ..."
  Jeżeli uczyliśmy się tej samej matematyki to według mnie daleko temu buforowi do 2m2.
  Resztę automatyki można powiesić na ścianie.Bufor nie musi stać w pomieszczeniu kotłowni.Pomieszczenie przewidziane na kotłownię dla kotła stałopalnego musi mieć odpowiednią kubaturę.Zabrany metr kwadratowy podłogi w stosunku do możliwych do uzyskania korzyści nie powinien stanowić dla inwestora żadnej przeszkody.
  Bufor inaczej zbiornik akumulacji ciepła pozwala zaoszczedzic 30% paliwa dla kotłów na paliwo stale - kocioł chodzi caly czas z pelna moca a temp. na instalacji steruje zawór 3 drogowy na wyjściu z bufora.Ale lepiej przyczepić się o metr podłogi niż dobrze podpowiedzieć zainteresowanemu.
  krzysio_sr napisał:
  szymonjasiu napisał:
  Zakładam że grzejniki też kupujesz nowe więc układ otwart odpada. Żaden liczący się producent nie da Ci gwarancji na swoje grzejniki pracujące w układzie otwartym

  Domki jednorodzinne to nie jest taki mały rynek i raczej każdy producent da gwarancję na grzejniki stalowe płytowe.
  jakie rury do nowej instalacji co
  Czy wszyscy inni poza Tobą piszą bzdury ?
  Czy tylko Twoja interpretacja jest słuszna ?
  Już przechodziliśmy kiedyś coś podobnego , był to "socjalizm" (jedynie słuszny). :-)


  do krzysio_sr
  A teraz to co przypadkiem zostało pominiete w Twoim opisie:
  " Koszty eksploatacyjne wzrosną ze względu na przyspieszone zużycie kotła i grzejników, pracujących w instalacji otwartej. Instalacja otwarta umożliwia penetrację tlenu z otoczenia do wody grzewczej i wymaga uzupełniania wody grzewczej, a wraz z nią następuje dostarczenie do układu dodatkowych porcji tlenu i m.in. wapniowych soli mineralnych."...
  "Szczególnie narażone na szybkie zużycie będą stalowe grzejniki płytowe, ale również i inne, ponieważ znajdą się w środowisku sprzyjającym korozji. W dalszej części więcej uwagi zostanie zwrócone na stalowe grzejniki płytowe, które występują w przeważającej ilości w instalacjach grzewczych, a ich stosowanie w układach otwartych nie w pełni jest akceptowane przez producentów"...

  "Wydaje się więc, że możemy w prosty i dość tani sposób przejść na ogrzewanie kotłem stałopalnym w instalacji otwartej i bezpiecznie eksploatowaç stalowe grzejniki płytowe. Nie wszyscy producenci kotłów dopuszczają stosowanie dodatków typu inhibitory korozji czy środki przeciw-zamrożeniowe do wody grzewczej. Nawet jeśli kocioł jest po okresie gwarancji fabrycznej, ryzykowne może okazaç się stosowanie inhibitorów korozji, ze względu na zastosowane w kotle materiały konstrukcyjne, które mogą niekorzystnie reagowaç z inhibitorami. Konieczne będzie więc upewnienie się, jakie są zalecenia producentów kotłów w tym zakresie."
  Czy grzejnik CONVECTOR może pracować w układzie otwartym z kotłem na paliwa stałe?
  "A nawiasem mówiąc, wszystkie grzejniki stalowe (panelowo-konwekcyjne) w gwarancji mają zastrzeżenie, iż obowiązuje ona tylko wówczas, jeśli grzejnik pracuje w układzie zamkniętym."...
  Podsumowując w układzie otwartym nie polecam grzejników płytowych stalowych ze względu na zwiększoną korozje.

  Gratuluje .Znalazłeś jedno zdanie wyrwane z kontekstu i rzeczowo napisanej odpowiedzi odnośnie doboru i materiału do instalacji-nie tylko samych grzejników .
  Swoim stwierdzeniem dajesz do zrozumienia że założyciel wątku powinien założyć układ otwarty i w tym systemie wykonać instalacje-bo można.Nie straci przecież gwarancji (inaczej wygląda to u producentów liczących się na rynku).
  Proszę zarzuć mi co żle merytorycznie napisałem do założyciela wątku.Popraw moje błędy wykazując się wiedzą lub innym spojrzeniem na temat.Chetnie coś sie od Ciebie naucze, i przyznam się do błędów które uwidocznisz.
  Co według Ciebie jest w mojej wypowiedzi bzdurą?Napisz poprawie , i przyznam się do błędu.Moja interpretacja jest rzeczowa, a zdaje sobie sprawę że jest jedną z wielu(nic nikomu nie narzucam).
  Usunąłem "pianę"
  mod - mirrzo
 • #32
  mirrzo

  Moderator na urlopie...
  szymonjasiu napisał:

  Jeżeli uczyliśmy się tej samej matematyki to według mnie daleko temu buforowi do 2m2.
  Reszte automatyki mozna powiesić na ścianie.Pomieszczenie przewidziane na kotłownię dla kotła stałopalnego musi mieć odpowiednią kubaturę.


  Matematyka ta sama, jak się wydaje, ale:
  - średnica 1000 mm, to 1 m2
  - "reszta automatyki na ścianie" plus podłączenia rur do wszystkich mediów
  To właśnie jest następny 1m2, więc razem 2m2

  Jaka jest odpowiednia kubatura dla kotła stałopalnego o mocy pow 10 kW?

  Dodano po 7 [minuty]:

  np. tak jak tu
  jakie rury do nowej instalacji co
 • #33
  Jarek-Piastów
  Poziom 2  
  może ktoś mi powie czy takie rozwiązanie jest dobre: jeśli mam podejście do rozdzielaczy zrobione miedzią fi28 a dalej już pex-em 18 do grzejnika to wszystko powinno być ok??? a przed zanikiem prądu zabezpieczyłem się agregatem prądotwórczym to już nic nie powinno się dziać gdy zabraknie prądu??
  proszę o podpowiedz

  Proszę poprawić błędy pisowni
  mod - mirrzo
 • #34
  mirrzo

  Moderator na urlopie...
  Jarek-Piastów napisał:
  ...zabezpieczyłem się agregatem prądotwórczym to już nic nie powinno się dziać...

  Zależy jaki to agregat. Czy ma pełna sinusoidę?
  Poza tym, czy masz opłacone rachunki za gaz. Usterki też wchodzą w rachubę. I jeszcze....
 • #35
  Jarek-Piastów
  Poziom 2  
  agregat to 2.5 kw a co maja rachunki do tego ??gazu nie namy
  Moderowany przez mirrzo:

  Pisanie z błędami - OSTRZEŻENIE

 • #37
  andrzej lukaszewicz
  Poziom 39  
  Jarek-Piastów napisał:
  a przed zanikiem prądu zabezpieczyłem się agregatem prądotwórczym to już nic nie powinno się dziać gdy zabraknie prądu??

  A ten agregat ma samostart po zaniku napięcia w sieci? Bo jeśli nie to niczym sie nie zabezpieczyłeś- tak jak by go w ogóle nie było. Wystarczy, że wyjdziesz na chwilę z domu i nie będzie komu załączyć agregatu po zaniku.
 • #38
  miro54
  Poziom 10  
  leggol napisał:
  Czytając różne wypowiedzi postanowiłem jeszcze raz zabrać głos. Co do rur PEXa czy też innych plastikach mam jedno zdanie, do zimnej wody mogą być, natomiast przy ciepłej jest z nimi więcej problemów ( choć by wspomniane rozszczelnienie przy defekcie termostatu , rozszerzalność, mniejsza odporność.
  -Co do różnic między grawitacyjnym a wymuszonym, grawitacyjny obieg jest przestarzałą technologią, bo wymaga zastosowania większych średnic rur i otulin (kiedyś panowało takie przeświadczenie że rury dodatkowo ogrzewają, dziś jest to nie dopuszczalne szczególnie przy nowoczesnych grzejnikach nawiewnych) , oraz niepotrzebnym grzaniu dużej ilości wody.

  Witam moje CO. jest na PP z wkładką aluminiową kilka razy woda w kotle przekroczyła sporo powyżej 100.C
  instalacja zyje od 12 lat bez problemu . Co do obiegu grawitacyjnego , u mnie rozmiar rur : 20 , 26 i 32mm i nie ma problemu . Oczywiscie woda nie pędzi jak Inter City ale płynie . Z pierwszym razem jak mi się zagotowało w kotle(wskazanie termometru 120.C dalej skali nie było)to tylko czekałem na bum lub coś w tym rodzaju , zadziwiające instalacja wytrzymała rury powyginało już nie powróciły do pierwotnego stanu są lekko pofalowane ale na szczęście w miejscach mało widocznych (kotłownia)