Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie silnika 3fazowego

19 Sty 2010 08:58 4739 15
  • Poziom 12  
    Witam!Szukam pomocy w przygotowaniu sterownika do sterowania silnikiem silnik bedzie napedzal uchylanie wywietrznikow wszystko to jest zrobione na listwie zebatej tam tez umieszcze wylaczniki krancowe elementem decydujacym czy wywietrzniki maja byc otwarte czy zamkniete bedzie termostat elektroniczny za wysoka temperatura wtedy przekaznik z termostatu sie zalancza i otwiera wywietrzniki temeratura spada przekaznik w termostacie sie wylancza a silnik powinien zamknac wywietrzniki .Pozdrawiam Jarek
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista Automatyk
    A w czym dokładnie problem ?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 18  
    Większość dzisiejszych falowników ma różne wejścia cyfrowe, które można odpowiednio zaprogramować już w samym falowniku.
    Również niektóre przeznaczone do pomp i wentylatorów mają również wejścia analogowe dla czujnika temperatury (pętla sprzężenia zwrotnego zamknięta przez czujnik temperatury). Jeśli nie masz jakichś wymagań odnośnie regulacji prędkości to możesz zastosować prosty falownik ze sterowaniem U/f.
  • Poziom 12  
    Na dzień dzisiejszy chciałbym to zrobić w miarę prosto w przyszłości będzie to wszystko sterowane centralnie wtedy tez myślę ze takie zaawansowane technologie będzie można wykorzystać.Jeszcze raz może bardziej przystępnie opisze o co chodzi trzeba zamknąć lub otworzyć okna wentylacyjne napędza to to silniczek ok 1kW trzy fazowy i potrzebuje schematu aby otwierać lub zamykać te wywietrzniki za pomocą włącznika ściennego na przykład :) nie wiem może się tego w miarę prosto nie da zrobić:|
  • Poziom 12  
    Witaj !Czytalem ten temat podobnie ale to nie to :)tak mi sie wydaje
  • Poziom 16  
    Możesz opisać dokładniej sam mechanizm zamykający?
  • Poziom 12  
    Cala istota dzialania to 1 wlacznik wlacz-wylacz gdy jest w pozycji wlacz silnik rusza i staje po osiagnieciu krancowki gdy wylacznik wylaczony uklad powraca do stanu pierwotnego-zamkniete to chyba najprosciej jak mozna przedstawic moj problem
  • Specjalista Automatyk
    Witam

rozwiązanie wydaje się proste -> stycznikowy układ nawrotny + krańcówki wyłączające silnik -> reasumując : 2 styczniki i okablowanie , dla bezpieczeństwa wyłącznik główny .

Proponuję narysować sobie schemacik w tym programie CADeSimu_PL , pozwala również zasymulować układ .

pozdrowienia

PS w razie kłopotu podeślę schemat
  • Poziom 26  
    Witam.
    Cytat:
    Na dzień dzisiejszy chciałbym to zrobić w miarę prosto

Idea może być taka:
    1)termostat steruje przekaźnikiem.Klapa zamknięta ;stycznik zamykania klapy wyłączony krańcówką.
    2)W stanie "za gorąco" przekaźnik jest załączony i stykiem NO steruje odpowiedni stycznik (otwierania klapy) .Stycznik jest załączony do czasu ,aż klapa nie zostanie otwarta i zadziała krańcówka która wyłączy stycznik i silnik (krańcówki byłyby wpięte w obwód cewek styczników.Przy otwieraniu klapy druga krańcówka zwiera obwód sterowania stycznika (zamykanie klapy)
    3)Taki stan będzie trwał do czasu,aż termostat nie "wyczuje "stanu "za zimno". Wtedy przekaźnik wyłączy się i stykami NC załączy stycznik zamykania (styczniki z blokadą mechaniczną),który będzie załączony do czasu, aż druga krańcówka go nie wyłączy.
    Taki stan będzie do czasu ,gdy wystąpi "za gorąco" itd.W zależności od stanu termostatu ,klapa będzie zamykana lub otwierana cyklicznie.Dodatkowe blokady załączenia styczników przez styki pomocnicze styczników. I dla bezpieczeństwa wyłącznik.

Mój opis dotyczy prostego sposobu sterowania ,lecz nie uwzględnia różnych aspektów bezpieczeństwa (np. czy w twoim przypadku można tak prosto sterować tym 'ustrojstwem" lub jaka jest bezwładność napędu, i jakie będą skutki po przemieszczeniu się układu "za daleko". To tylko przykład możliwych problemów.)
  • Poziom 12  
    Myślę ze dokładnie opisałeś to co ja tak chaotycznie próbowałem :) opisać
  • Specjalista Automatyk
    Kiedyś zrobiłem sterowanie wietrzeniem w szklarniach.
    Jednym z warunków wietrzenia jest "uchylanie" a nie "otwieranie".
    Zastosowałem podwójną czasówkę: 1-czas postoju - stabilizacja temperatury po uprzednim "uchyleniu" lub "przymknięciu" wietrzników; 2-czas pracy - chwilowe zasilenie silnika (skok wietrznika o np. 5 cm).
    Dodatkowo zastosowany termostat z dwoma progami, tak by uzyskać "strefę martwą".
    W Twoim przypadku wietrznik będzie jeździł góra-dół-góra...
  • Poziom 12  
    a histereza termostatu nie wystarczy w moim termostacie jest ustawiana od 0,1 do 20 stopni
  • Specjalista Automatyk
    Histereza - OK, ale stan przekaźnika (styku) wyjściowego będzie ustalony: albo na otwieranie, albo na zamykanie.
    Przy czasowym sterowaniu - zawsze nastąpi ruch, wynikający ze stanu przekaźnika; optymalnie gdyby to był termostat jednak ze "strefą martwą".
    Przy stanie stałym np. jest bardzo ciepło, albo bardzo zimno - nie ma to większego znaczenia: otworzą się lub zamkną do oporu i taki stan będzie trwał wiele godzin.
    Jednak w porach przejściowych dla uzyskania zadanej temperatury optymalnym będzie uchylenie i trwanie w takim stanie - oszczędność energi i optymalizacja temperatury wewnątrz.
  • Specjalista Automatyk
    Witam

Wydaje się ,że istotną rzeczą jest umiejscowienie termostatu w miejscu reprezentatywnym dla temperatury pomieszczenia , z dala od klapy - tak żeby uchylenie nie wpływało natychmiast na zmianę pomiaru

pozdrowienia