Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodzenie dysków w komputerze stacjonarnym

El2009 19 Sty 2010 09:00 5043 19
  • #1 19 Sty 2010 09:00
    El2009
    Poziom 11  

W moim starym komputerze mam 2 dyski, które są zainstalowane z przerwą
    pomiędzy nimi. Teraz muszę na dłuższy czas zainstalować jeszcze jeden dysk
    i z uwagi na ograniczoną ilość miejsca muszę go zainstalować pomiędzy tamtymi.
    W rezultacie będą 3 dyski jeden nad drugim.
    Obawiam się, że będą się grzały. Co można zrobić w celu ich schłodzenia?
    Zasilacz ma 300W. W komputerze jest jeszcze nagrywarka DVD, napęd dyskietek,
    karta graficzna i karta telewizyjna.
    Otwory wentylacyjne są tylko w tylnej ścianie obudowy.
    Pewnie byłby potrzebny dodatkowy wiatrak, ale nic na ten temat nie wiem.
    Ważne żeby był cichy.
    Nie wiem jak są zasilane takie wiatraki. I tutaj mam jeszcze jedno pytanie -
    jak można sprawdzić czy zasilacz ma jeszcze "wolne moce"?

Bardzo proszę o pomoc.
    Pozdrawiam

0 19
  • #2 19 Sty 2010 09:45
    tronic1
    Spec od komputerów

Raczej nie będzie potrzebny dodatkowy wentylator. Ciepło z dysku odbiera metalowa obudowa komputera. Dysk należy przykręcić na 4 śruby i będzie dobrze. Co do zasilacza, zależy jakiej marki zasilacz. Jeżeli firmowy, uznanej marki, to możesz przyjąć że ma 300W. Jeżeli to wyrób zasilaczopodobny to nie wiadomo jaką ma moc. W sieci znajdziesz kalkulator mocy, zsumujesz komponenty komputera i będziesz znał orientacyjne zapotrzebowanie na moc.

0
  • #3 19 Sty 2010 09:48
    ducia
    Poziom 22  

Na twoim miejscu bym zmienił zasilacz, jak przedmówca przykręcić dysk na czterech śrubkach oraz założyć jeden wentylator z przodu obudowy.

0
  • #4 19 Sty 2010 09:58
    akon
    Poziom 1  

to się nazywa czytanie ze zrozumieniem- napisał przecież El2009 że ma otwory tylko z tyłu;
    włącz S.M.A.R.T. dysków w Biosie, jak to nie pomoże to:
    Acutake Dark HDD Cooler (są różne opinie- wg mnie najcichszy z dolnej półki);
    a czy zasilacz wyrabia, możesz tylko sprawdzić mierząc mu napięcia pod pełnym obciążeniem;

0
  • #5 19 Sty 2010 10:16
    arko71
    Poziom 25  

Nie przesadzajmy z tymi zmianami zasilacza! Dysk nie bierze więcej, jak kilkanaście watów i jeżeli do tej pory nie było problemów ze stabilnością, a konfiguracja nie jest "wypasiona" to 300W przyzwoitego zasilacza w zupełności wystarczy.

Dlaczego na siłę chcesz instalować dysk między już zainstalowanymi? Będziesz tylko miał problem z przepływem powietrza i ułożeniem kabli (o ile masz je podpięte na IDE).
    Zainstaluj dysk w wolnej zatoce CD - przymocuj go tylko na dwie śróbki i ewentualnie podeprzyj drugi bok np. korkiem od wina itp.
    Jeżeli chcesz poprawić przepływ powietrza to zainstaluj (choćby na opaski zaciskowe) dowolny wentylator np. ze starego zasilacza AT/ATX (cichy) wiejący od dołu obudowy w kierunku dysków. By poprawić przepływ powietrza możesz usunąć blaszki maskujące/śledzie na dole obudowy.

Wentylator możesz zasilić bezpośrednio z wolnego wtyku MOLEX po prostu wtykając kawałek odizolowanego przewodu w odpowiednie miejsce i dbając, by nie zrobić zwarcia. Zabezpiecz tak zrobione "złącze" taśmą izolacyjną, by zapobiec wysunięciu się kabla i będzie śmigać.

Jak nie masz takiego wentylatora to kup typowy, cichy wentylator do obudowy i podepniesz go do dodatkowego gniazda wentylatora na płycie głównej.
    By zmniejszyć hałas wentylatora możesz go podłączyć przez rezystor (wartość i moc wylicz z prawa Ohma i nominalnego prądu wentylatora oraz zakłądanego spadku napięcia na wentylku).

0
  • #6 19 Sty 2010 10:49
    El2009
    Poziom 11  

Bardzo dziękuję za wszystkie rady.

arko71 napisał:

Dlaczego na siłę chcesz instalować dysk między już zainstalowanymi? Będziesz tylko miał problem z przepływem powietrza i ułożeniem kabli (o ile masz je podpięte na IDE).
    Zainstaluj dysk w wolnej zatoce CD - przymocuj go tylko na dwie śróbki i ewentualnie podeprzyj drugi bok np. korkiem od wina itp.

Ten trzeci dysk jest SATA, więc z kablami jakoś sobie radzę, z tą drobną uwagą,
    która chyba dotyczy w ogóle dysków SATA, a nie tylko mojego przypadku,
    że końcówka kabla dosyć luźno tkwi w slocie na płycie. Może jest na to jakiś sposób?

A pomysł z zainstalowaniem w zatoce CD też mi przyszedł do głowy, ale nie z korkiem
    od wina. :-) Muszę to spróbować. Płyta główna jest duża i tam też są kłopoty, ale
    zobaczę.
    Za mało wiem, żeby móc skorzystać z pozostałych Twoich rad. :-(

W ogóle jeśli chodzi o dodatkowy wiatrak, to muszę wiedzieć jaki, jak zamontować
    i jak zasilać (jeśli z zasilacza, to będzie potrzebny rozgałęziacz, bo są tylko 4
    końcówki). Jakichkolwiek własnych przemontowań nie zrobię, bo nie mam o tym
    pojęcia. Niestety.

Pozdrawiam

0
  • #7 19 Sty 2010 13:39
    arko71
    Poziom 25  

Zamontuj dysk w zatoce CD - będzie OK.

Zainstaluj program do monitorowania temperatur dysków - znajdziesz jakiś np. na dobreprogramy.pl - jeżeli temperatury dysków nie będą przekraczać 40*C, płyty 50*C, a procesora 60*C to możesz tak zostawić.

Jak juz się zdecydujesz na dodatkowy wentylator to kup typowy, cichy wentylator do obudowy za około 20-30zł i podepniesz go do dodatkowego gniazda wentylatora na płycie głównej - jest takie małe, trzypinowe opisane MB_FAN, albo CHA_FAN (poszukaj opisu gniazd w instrukcji do płyty)itp. Polecam Xilence, ale każdy z poziomem szumów poniżej 26dB będzie OK. Zamocuj go na tasiemki samozaciskowe tak, jak opisałem w poprzednim poście.

Co do kabli SATA - tanie kabelki tak mają. Jeżeli płyta pozwala na to (gniazdo SATA musi mieć szczeliny pod zatrzaski - ich brak spowoduje rozparcie gniazda i powiększy luz), to kup kabelek z metalowym zatrzaskiem, jeżeli płyta nie ma takich gniazd postaraj się o jakiś inny kabel.

0
  • #8 19 Sty 2010 16:19
    El2009
    Poziom 11  

Jestem już przy swoim komputerze, więc będzie mi dużo łatwiej odpowiadać.

Co do zasilacza to jest na nim napisane:
    FEEL oraz MODEL-ESP-300ATXSP4
    OUTPUT: 300 WATTS, VERSION 2.03.
    Ponadto jest tam jeszcze bardzo dużo tekstu, ale nie wiem co jest ważne.

W BIOSie było ustawione dla wszystkich HDD SMART Monitoring na AUTO, teraz jest
    Enabled.

Co do Acute Dark HDD Cooler to moje dyski spełniają podany w Internecie
    warunek kompatybilności czyli mają nagwintowane otwory montażowe od spodu.
    Ale przy trzech dyskach zainstalowanych jeden nad drugim na taki wentylator
    byłoby miejsce tylko dla tego zainstalowanego najniżej.

W tej chwili w tylnej części obudowy jest dziura po zainstalowanej kiedyś dodatkowej
    karcie dźwiękowej, która okazała się nie do zastosowania, bo gryzła się z kartą
    zintegrowaną. Ponadto jeszcze 3 inne blaszki pod śledzie można by usunąć.

Co do tej zatoczki CD to teoretycznie są 4 miejsca na napędy CD/DVD.
    Ale płyta jest tak duża, że praktycznie dla takich napędów dostępne są tylko
    2 pierwsze od góry. Dysk chociaż węższy niż napęd CD/DVD nie mógłby być
    zainstalowany na miejscu 4-tym od góry ze względu na sloty, w które wpięte
    są taśmy dysków EIDE i napędu dyskietek. Pozostaje układ taki, że na miejscu
    1-szym od góry byłaby nagrywarka, a na 3-cim dysk. To mogłoby być do
    przyjęcia, ale trzeba by coś wymyśleć na podpórkę wysokości ok. 6 cm.

Na grupie dyskusyjnej ktoś zwrócił uwagę na przestrzeń pomiędzy stelażem
    na dyski a plastikową obudową z przodu. Ku mojemu zdziwieniu jest tam metalowa
    część obudowy nawet z dziurkami wentylacyjnym na kole, podobnie jak na
    tylnej części obudowy. Być może wentylator by się tam zmieścił, chociaż
    mógłby kolidować z kabelkami prowadzącymi do guzików włączania/wyłączania
    komputera, resetu i światełek POWER i HDD. Ponadto nie wiem czy przy
    zainstalowanej plastikowej obudowie mógły zasysać powietrze z zewnątrz
    żeby potem dmuchać nim na dyski.

Program Everest Home Edition pokazuje w tej chwili przy zdjętej obudowie
    i dysku SATA podpiętym ale leżącym obok komputera następujące temperatury:
    płyta główna 31 C
    procesor 41C
    dysk EIDE z systemem wewnątrz otwartego komputera 43C
    drugi dysk EIDE wewnątrz otwartego komputera 38C
    Nie pokazuje temperatury dysku SATA.

Pozdrawiam

0
  • #9 19 Sty 2010 16:34
    Karaczan
    Poziom 39  

Masz bardzo cieple dyski.
    Nie wiem jak masz rozwiazany koszyk na hdd, ale moze mozna odciac mu dolne wzmocnienie. Lub moze go nawet i tam nie ma.
    Wtedy mozna zalozyc "jakostam" na patencie wentylator by wial na elektronike dolnego dysku. Lub kupic caly gotowy taki schladzacz, do przykrecenia pod dyskiem.
    Ew odczepic jakos caly kosz na napedy 3.5", postawic na dole obudowy, i miejsce na wentylator sie wtedy znajdzie ;)
    Chlodzenie dolnego dysku da juz dosc duze spadki temperatury na wszystkich dyskach, choc zalecane jest rozwiazanie by wentylator owiewal wszystkie dyski.

Dyski nie lubia zbytniego ciepla, taka moja opinia. Pracujac w temp <30st zdecydowanie dluzej zyja.

Obudowa sama w sobie przez przykrecenie do niej dysku odbiera cieplo, owszem.
    Przy jednym dysku jest to wystarczajace, ale "paczka" 3ch i wiecej hdd naprawde potrafi byc ciepla!

0
  • #10 19 Sty 2010 20:35
    store10
    Poziom 16  

Polegał bym bardziej na:
    Failure Trends in a Large Disk Drive Population

A za ten korek od wina to powinni banować, za dużo mniejsze bzdury posty lecą do kosza.

0
  • #11 19 Sty 2010 21:41
    arko71
    Poziom 25  

Naprawdę wiele wniosłeś do dyskusji... aż oczy bolą.

Człowiek nie wie, jak podłączyć wentylator więc staram się podpowiedzieć możliwie proste rozwiązania:

"Zainstaluj dysk w wolnej zatoce CD - przymocuj go tylko na dwie śrubki i ewentualnie podeprzyj drugi bok np. korkiem od wina " Co w tym takiego złego?

Oczywiście można kupić adapter dysku 3,5" do kieszeni 5 1/4".

0
  • #12 19 Sty 2010 21:58
    El2009
    Poziom 11  

arko71 napisał:

Oczywiście można kupić adapter dysku 3,5" do kieszeni 5 1/4".

Czy dobrze rozumiem, że można kupić taką nazwijmy to konstrukcję lub stelaż,
    który można zamontować do zatoki CD i który pozwoli dysk przykręcić stabilnie
    na 4 śrubki, bez konieczności podpórki?
    Jeśli tak, to byłoby to dla mnie rozwiązanie optymalne.

Dziękuję i pozdrawiam

0
  • #13 19 Sty 2010 23:47
    Karaczan
    Poziom 39  

A moglbys zrobic zdjecie swoich zatok 5.25"?
    Jesli konstrukcja nie jest specialnie mobilna mozna zamontowac tam dyski na opaskach samozaciskowych.
    Przewlekasz 2 lub wiecej opasek(zalezy od dlugosci) przez otwory na sruby(jesli konstrukcja obudowy pozwala, musisz miec 2 otwory jeden pod 2gim). Robisz 2 takie mocowania, z przodu i z tylu dysku. W powstala "kieszen" wsadzasz dysk i zaciagasz opaski.
    Minusem takiej konstrukcji moze byc stabilnosc, ale dodatkowym wielkim plusem jest znaczne wyciszenie pracy hdd ;)

0
  • #15 20 Sty 2010 08:22
    Karaczan
    Poziom 39  

Chłodzenie dysków w komputerze stacjonarnym Chłodzenie dysków w komputerze stacjonarnym

Mam nadzieje ze jasno narysowalem jak przeciagnac opaski ;)
    I w powstala kieszen wkladasz dysk, mocujesz dociagajac opaski.

0
  • #16 20 Sty 2010 08:52
    El2009
    Poziom 11  

Bardzo Ci dziękuję.
    Rysunek jest jasny, dopóki nie zacznę tego robić :-)
    Myślę, że jakoś sobie poradzę.
    Rozumiem, że wystarczy kupić opaski zaciskowe.
    Nagrywarkę przełożę na 1-sze miejsce od góry
    żeby dysk miał jeszcze więcej powietrza dookoła.

Jest to na chwilę obecną najlepsze rozwiązanie.
    Lepsze, przynajmniej jeśli chodzi o stabilność,
    mógłby być jedynie jakiś metalowy stelaż wielkością
    dopasowany do szerokości dysku, a montowany
    w zatoce CD. Ale podejrzewam, że w sprzedaży
    takich gotowych rzeczy nie ma.

Zakładam, że rozwiązanie z opaskami zaciskowymi
    bywało używane i stabilność dysku była wystarczająca.
    Z zasady nie poruszam komputerem gdy jest włączony,
    więc chyba będzie ok.

Pozdrawiam

0
  • #18 20 Sty 2010 09:52
    El2009
    Poziom 11  

Bardzo dziękuję.

Czy dysk dokręca się do takiego adapteru od spodu korzystając
    z tych nagwintowanych otworów, jak do Acute DarkHDD Cooler?

Są tam także szyny, które zwężają zatokę by zainstalować dysk
    na 4 śrubki. Chyba będą lepsze. Muszę tylko zmierzyć szerokość
    boku mojej zatoki CD żeby te szyny nie wystawały, bo wtedy
    ze względu na dużą płytę dysk musiałby sąsiadować z nagrywarką
    na pozycjach 1-2 od góry. Lepsza byłaby sytuacja gdyby
    nagrywarka była na pozycji 1-szej od góry a dysk na pozycji 3-ciej.

Pozdrawiam

0
  • #19 20 Sty 2010 11:51
    Karaczan
    Poziom 39  

Oczywiscie ze mocowanie na opaski jest sprawdzone ;)
    Stabilnosc tez jest ok, choc duzo zalezy tez od zastosowanych opasek. Grubsze sa lepsze. Rozwiazanie to powstalo raczej w celu wygluszania pracy dysku w obudowach z cienkich blach, nie przenosi tak wibracji dysku.
    Jednak jest to tez dobry, tani i szybki sposob umocowania dysku w zatoce 5.25" gdy bak miejsca w zatokach 3.5" badz gdy dyski w oryginalnych miejscach sie grzeja ;)

Oczywiscie dokupienie firmowego adaptera do mocowania dysku jest rozwiazaniem bardziej eleganskim i bardziej stabilnym.
    Choc moze powodowac czasem wzrost glosnosci pracujacego dysku.

Ja bym proponowal na opaski bo to groszowa sprawa i zobaczysz jak bedzie. Jak ze stabilnoscia, halasem, temperatura. Jak bedziesz zadowolony z dysku w zatoce 5.25" to wtedy mozna pomyslec o adapterze.

0
  • #20 20 Sty 2010 16:18
    El2009
    Poziom 11  

Gotowe. :-)

Odnośnie opasek zaciskowych, to facet w sklepie nie wiedział o czym mówię.
    Miał natomiast szyny, które doskonale spełniły moje oczekiwania.
    Teraz każdy z dysków oraz napędy DVD i FDD mają dookoła przestrzeń.
    Dysk SATA jest cichy. Gdyby z przypadku intensywnego wykorzystywania
    okazał się głośny, to rozważę rozwiązanie przy pomocy opasek.
    Będę systematycznie mierzyć temperaturę dysków przy pomocy programu
    Everest Home Edition i jeśli okaże się wysoka to zdecyduję się na dodatkowe
    chłodzenie. W tej chwili byłoby miejsce na Acute DarkHDD Cooler pod każdym
    z nich.

Bardzo dziękuję za wszystkie cenne rady i pozdrawiam.

0