Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Legalizacja liczników elektrycznych, proszę o wytłumaczenie.

19 Sty 2010 13:04 28218 23
  • Poziom 30  
    Co to jest legalizacja liczników elektrycznych i co jaki czas się ją przeprowadza.

Z góry dziękuje za odpowiedz.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 30  
    Nie wiem może przeoczyłem ale nigdzie nie przeczytałem co jaki czas się robi legalizację.
  • Poziom 27  
    Tak jak napisałem proszę czytać na stronie nr 14 ( załącznik nr 6 do rozporządzenia )
  • Poziom 39  
    sebaele22 napisał:
    Cytat:
    Nie wiem może przeoczyłem ale nigdzie nie przeczytałem co jaki czas się robi legalizację.

O ile się nie mylę, to już nie stosuje się legalizacji układu pomiarowego- a jego wzorcowanie- co 15 lat. Co to jest legalizacja? Sprawdzenie przez odpowiedni organ (zakład) i potwierdzenie, że jest "sprawny" (tak na chłopski rozum). Sprawdzenie zabezpieczenie licznika w sposób uniemożliwiający ingerencję do jego wnętrza, oraz przypadkowe lub celowe zafałszowanie wskazań (np. potraktowanie magnesem neodymowym). Na plombie powinna być data (ostatnie dwie cyfry), ale najważniejszym dokumentem jest protokół zainstalowania (jeśli licznik jest montowany- a nie sprzedawany, jak to ma miejsce w wielu przypadkach), który właściciel lokalu powinien mieć. Przy każdym instalowaniu, lub wymianie taki protokół jest sporządzany. Nie dziw się, że w przypadku kupna licznika ktoś pyta o legalizację... :wink:
  • Poziom 27  
    Obawiam się jednak, że myli się Pan. Legalizację liczników (nie układu pomiarowego - sic! ) przeprowadza się zgodnie z terminami w powyższym rozporządzeniu.
    Okresy ważności legalizacji:
    -dla liczników o mocy mierzonej ≤ 30 kW wynosi 15 lat ( legalizacja pierwotna ), a po ponownej legalizacji kolejne 15 lat ( legalizacja wtórna ),
    - dla liczników o mocy mierzonej ≥ 30 kW wynosi 8 lat, a po ponownej legalizacji kolejne 8 lat.
    Trudno sobie wyobrazić, że po 8 latach wyrzucimy stosunkowo drogi licznik energii elektrycznej np. ZMD
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 20  
    A ja twierdzę że liczniki są wymieniane co 5lat bo dostaje systematycznie zlecenia na wymianę liczników (liczniki mi dostarcza energetyk) u ich klientów i wymieniam je jeżeli poprzedni był 5 lat wcześniej wymieniany
  • Poziom 39  
    Kol. jurkuc- Czy licznik Pafal C52 nie jest układem pomiarowym (bezpośrednim)? Czy można go zaliczyć do urządzeń pomiarowych?

anntek- To raczej zależy od lokalnego ZE- zasada jest taka, że podany czas 15 lat dla układu pomiarowego bezpośredniego (licznika) jest czasem max. Jeśli ZE "stać" na wymianę wcześniejszą, to widocznie taka jest "polityka" lokalnego ZE :lol:
    Czy ta wymiana (5 lat) dotyczy każdego rodzaju licznika?
  • Poziom 20  
    Ja po zainstalowaniu nowego licznika też wypisuje protokół wykonania i wręczam go klientowi
  • Poziom 30  
    Temat założyłem dlatego że posiadam parę sztuk liczników C52 Pafal które zostały zdjęte z pomieszczeń (sklepów) przeznaczonych do rozbiórki. Oczywiście są sprawne z wszystkimi plombami zabezpieczającymi na których nabite jest 93. Dziś miałem klienta który zapytał się czy są legalizowane odpowiedziałem że nie, ale czy na pewno skoro są sprawne?
  • Poziom 39  
    Cytat kol. sebaele22:
    Cytat:
    Oczywiście są sprawne z wszystkimi plombami zabezpieczającymi na których nabite jest 93

Z tego wynika, że legalizowany był w 93 roku.
  • Poziom 30  
    17lat temu!!! To znaczy że musiałby być ponownie z legalizowany? Skoro tak to dlaczego pracował on do tej pory w sklepie?
  • Poziom 10  
    W układzie bezpośrednim jest 15 lat a w układzie pośrednim 8 lat ale z.e może wymienić wcześniej podejrzewając n.p o małe zużycie energii lub na wniosek odbiorcy.

Dodano po 9 [minuty]:

17 lat? dlatego że pracownik nie zadał sobie trudu by sprawdzić legalizacje przy odczycie licznika,a na marginesie powiem że miałem okazje wymienić licznik niemiecki z 1934 roku w 1997 bez legalizacji bo plomby boczne (legalizacyjne) były z 34 w tej chwili jest w gablocie na emeryturze .
  • Poziom 30  
    To znaczy że one się już nie nadają do użytku?
  • Poziom 20  
    Ja wymieniam wszystkie po za cyfrowymi i jak patrzę w dokumentacje to poprzedni był założony (ten który zdejmuje) 5 lat temu. Wymieniam 1F, 3F oraz te z naliczaniem strefowym (z przystawka). Dostaje np 2 ulice i mam na to 1 miesiąc robię zdaje stare i dostaje następne. gadałem z jednym z gości który tam też wymienia i mówi że robi tam ponad 10lat i już mu się zdarzyło być na jeden ulicy 2 razy dlatego myślę że co 5 lat się wymienia ale jak będę u kierownictwa to się zapytam. Oczywiście pragnę dodać że nie wymieniam na nowe tylko powtórnie zalegalizowane i muszą mieć blokadę biegu wstecznego żeby ich nie oszukiwał klient.
  • Poziom 24  
    Witam.
    Legalizacja liczników elektrycznych - bo to waga(jak w markecie).
    17 lat - 70 lat od legalizacji - burdel(przepraszam) w papierach.
    Legalizacja co 5 - 10 lat, jeżeli jest zapisane 15 lat(nie chce mi się czytać), to zwykłe okradanie klientów(ktoś za to płaci), utrzymywanie ciepłych posadek itd. Oczywiście data montażu nie ma nic wspólnego z datą legalizacji(np. leg. 2009r, zamontowany w 2010r - następna legalizacja 2014r).
    Co do tematu, liczniki są bez legalizacji - nie mogą służyć do rozliczania energii między dostawcą i odbiorcą, do innych celów tak(np. między odbiorcą, a sąsiadem - na działce), są dobre i będą działały wiele lat.
  • Poziom 35  
    pp1964 napisał:
    Witam.
    Legalizacja liczników elektrycznych - bo to waga(jak w markecie).
    17 lat - 70 lat od legalizacji - burdel(przepraszam) w papierach.
    Legalizacja co 5 - 10 lat, jeżeli jest zapisane 15 lat(nie chce mi się czytać), to zwykłe okradanie klientów(ktoś za to płaci), utrzymywanie ciepłych posadek itd. Oczywiście data montażu nie ma nic wspólnego z datą legalizacji(np. leg. 2009r, zamontowany w 2010r - następna legalizacja 2014r).
    Co do tematu, liczniki są bez legalizacji - nie mogą służyć do rozliczania energii między dostawcą i odbiorcą, do innych celów tak(np. między odbiorcą, a sąsiadem - na działce), są dobre i będą działały wiele lat.

Prosze o podstawe prawna takiego twierdzenia ?
    Bo nie wiedze nigdzie w prawie takiego zapisu.
  • Poziom 24  
    Pod pojęciem dostawcy pp1964 pewnie miał na myśli zakład energetyczny...
  • Poziom 40  
    Sorry za odkop
    Bo interesujące mnie pytanie padło w tym ale bez odpowiedzi.
    Czy jest jakaś podstawa prawna do tego że nie można liczyć w oparciu o licznik bez legalizacji.
    I co jeśli według takiego nielegalizowanego licznika rozliczenia miały jednak miejsce.
  • Poziom 25  
    O Złoty Łopaciarzu - tak tłumacząc z polskiego na nasze - sprzedawca czy to ziemniaków, wody czy energii elektrycznej - ma obowiązek "prawny" przy pomiarze ilości tych rzeczy używać "legalizowanych" urządzeń do pomiaru ilości - znaczy np wagi, wodomierza czy to licznika energii elektrycznej.

Jeśli tak nie robi to srogie czekają go kary - oczywiście przy ewentualnej kontroli jednej z wielu służb kontrolujących - np jakiegoś tam Urzędu Miar czy Inspekcji Handlowej - czyli w przypadku licznika prądu raczej nigdy, ale jak masz budkę z warzywami to jest to jeden z pierwszych celów kontrolujących.

Zapewne też przy jakichś reklamacjach n/t sprzeczności co do wielkości zużycia energii byłby to argument na rzecz nabywcy - dlatego dostawcy prądu jednak dbają żeby liczniki były legalizowane - czyli wymieniają je w odpowiednim czasie i tak jest naprawdę w realu :-)
  • Poziom 27  
    Przeprowadzam wymiany legalizacyjne liczników energii elektrycznej dla Tauron. Sprawa wygląda tak: Z prawnego punktu widzenia urządzenie na podstawie wskazań którego jest pobierana opłata musi posiadać ważną cechę legalizacyjną. Potwierdzeniem legalizacji nie jest świadectwo jak niektórzy sądzą ale cecha (w przypadku liczników plomba) umieszczona na samym urządzeniu nie na osłonie zacisków. I zapewniam was, że Tauron bardzo pilnuje terminów wymian czasem wręcz do przesady liczniki które mają "schodzić" w przyszłym roku czasem ściąga się już w tym roku... Choć czasem znajdują się liczniki do których nie ma dostępu...
  • Poziom 40  
    A co powiedzie na licznik z 1989 tego :P. Z rok może mniej temu była kontrola tylko nową plombę dołożyli twierdząc że stara "nic dziś nie znaczy" a teraz wymiana. Mam fotkę licznika z przebiegiem jaki został sfotografowany dla operatora przez pracownika bo też cyknąłem.
  • Poziom 27  
    liczniki indukcyjne były legalizowane na 15 lat, ponowna legalizacja polegała na przebiciu plomby na kolejne 15 lat. Tak było mniej więcej do 2007 roku. A ostatnio to była kontrola tego układu ponieważ Tauron i pewnie inni operatorzy też powoli chcą wycofywać z rynku liczniki indukcyjne. Tak więc w 2019 pewnie będzie wymiana tego układu pomiarowego.