Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM ThinkPad T23 - brak ładowania baterii

tomcza1970 19 Sty 2010 13:33 5124 13
  • #1 19 Sty 2010 13:33
    tomcza1970
    Poziom 2  

Witam, proszę o pomoc. Laptop jak w tytule, co jakiś czas odmawiał włączenia, wstawał raz normalnie lub kilka razy trzeba było próbować, ale ładował bateria jak już ruszył.
    Zrobiłem chyba prawie wszystko co można zrobić,czyli zamiana pamięci,przelutowanie induktorów,i poprawa tylko połowiczna,bo startuje ok ,ale zniknęło ładowanie,mało tego,pomimo podłączenia zasilacza (sprawny) nadal pokazuje pracę na baterii.Zauważyłem też nadtopiony induktor obok procesora ,atki jak w tym poście:

The numbers on L9 are OR6NH (the first digit could also be a zero rather than a capital "O"), and below that H1N2. It's about one mm wider than the ones on T20-22 boards (marked R47/H11 or R47/Hxx, just to the left of the keyboard connector) so although they look similar, they apparently aren't identical.

Here's a link to a complete T23 mainboard image (top) with the inductors marked with red arrows:

IBM ThinkPad T23 - brak ładowania baterii

0 13
  • #2 22 Sie 2010 11:15
    sq3kca
    Poziom 10  

Witam, również mam problem z ładowaniem baterii w IBM ThinkPad T23 jednak u mnie sytuacja wygląda nieco inaczej. Komputer uruchamia się normalnie, kontrolka baterii na prawym zawiasie cały czas świeci na pomarańczowo, czyli ładowanie. Komputer zostawiony na całą noc podłaczony do zasilacza, rano nadal świecił na pomarańczowo. Po uruchomieniu systemu i odłączeniu zasilacza natychmiast się wyłączył, jakby bateria była całkowicie rozładowana. Bateria z kolei jest na 100% sprawna, ponieważ naładowana w innym komputerze pozwala na normalną pracę laptopa, bez zasilacza...

0
  • #3 23 Sie 2010 12:35
    marek_1980
    Poziom 20  

trzeba sprawdzić układ zasilania baterii, czyli kontroler i napięcia na nim.

0
  • #4 25 Sie 2010 08:35
    sq3kca
    Poziom 10  

Na stykach wyprowadzonych z komputera do baterii są niewielkie napięcia, ok 3-4V... choć nie wiem, jakie powinny być ;)

0
  • #5 25 Sie 2010 23:04
    marek_1980
    Poziom 20  

to wygląda na to, że jest Ok skoro na wyjściu masz napięcia.

0
  • #6 27 Lis 2010 10:33
    sq3kca
    Poziom 10  

A może ktoś podpowiedzieć, gdzie jest umieszczony moduł odpowiedzialny za ładowanie baterii? Czy jest zintegrowany w płycie głównej, czy osobno? Mam pod ręką takiego samego IBMa, więc testowo chiałbym na chwilę przełożyć ten moduł do mojego i sprawdzić.

0
  • #7 27 Lis 2010 12:20
    kodd
    Poziom 32  

Podzespoły elektroniczne związane z ładowaniem baterii są rozmieszczone na płycie głównej. Przenoszenie podzespołów "testowo" z płyty na płytę nie ma sensu. Proponuję pobrać z sieci za free schemat do T23 i prześledzić temat.

0
  • #8 06 Lut 2011 19:27
    ZXXX
    Poziom 9  

Mam identyczny problem co sq3kca też kupiłem nówkę baterię i po rozładowaniu się nie chce się ładować. Wskaźniki w WINDOWSIE wskazują że 0% ładuje i trwa to dwa dni i jest 0% inne programy diagnostyczne podobnie. Napięcia na końcówkach w płycie głównej ok 3,5V- na baterii10V i to mierzone bez obciążenia baterią, może i ono niknie po włożeniu baterii. Czy ktoś wie jak pomóc? Mam jeszcze płytę główną ale ona ma podobne napięcia ładowania. Ktoś wspominał o schemacie T23 skąd to można ściągnąć? Mi się udało tylko instrukcje obsługi i stery, jak ktoś chce mogę udostępnić. sq3kca mógłbyś napisać czy dałeś sobie jakoś radę z ładowaniem czy nie, bo to było już jakiś czas temu. Wszystkim którzy mogą pomóc w tej sprawie proszę o pomoc. ZXXX

0
  • #9 06 Lut 2011 20:05
    M@rek
    Poziom 17  

Podstawa to zlokalizować kontroler ładowania baterii. Najczęściej (choć nie zawsze) jest to scalak w okolicach złącza baterii. Najprosciej (choć nie najszybciej) jest po kolei odczytywać oznaczenai scalaków i szukać ich not katalogowych. Tylko jeden z nich będzie odpowiedzialny za ładowanie. Gdy już odnajdziesz kontroler ładowania, musisz sprawdzić czy na jego nóżkach są poprawne napięcia (wartości odczytasz z noty). Na tej podstawie można określić czy uszkodził się kontroler ładowania, czy jakiś inny element przez ktory kontroler nie dostaje wszystkich potrzebnych sygnałów sterujących.

Co do pomiarów napięcia na baterii, napięcia około 3V, z tego co mi wiadomo to są na szynach po których elektronika baterii komunikuje się z elektronika płyty głównej. Oprócz tego na jednym z pinów złącza ładowania powinno być napięcie takie jak napięcie pracy baterii (jego wartość jest na naklejce na baterii). Oczywiście zakładam, że bateria nie jest całkowicie rozładowana.

0
  • #11 06 Lut 2011 21:28
    ZXXX
    Poziom 9  

Bateria nie jest całkiem rozładowana oczywiście. A jeśli mam dwa wyjścia na baterię to będą to dwa scalaki niezależne czy jeden centralny sterujący dwoma? Bo drugą baterię można włożyć zamiast napędu i nie jest przy złączu pierwszym. PRzy tych złączach kręcą się jakieś 4 scalaki 8 nóżkowe. Jesteś pewny że tym zajmuje się tylko jeden? Cieszę się że mi wytłumaczyłeś od czego są te napięcia 3,5V
    A skąd można wziąć schemat baterii? Bo dwa skrajne są zaznaczone + i - to pewnie wyjścia, wszystkich jest 5 bolców. Orientujesz się ile idzie do elektroniki?
    Masa może być wspólna, tak myślę ale nigdzie nie mogę znaleźć żadnych schematów. Dziękuję Ci Bardzo za pomoc, to kawał cennej wiedzy. Pozdrawiam ZXXX
    PS. Jeszcze słyszałem o programie IBM Battery MaxiMiser nim podobno ustawia się próg początku ładowania, może to taka przyczyna tego.

0
  • #12 06 Lut 2011 21:41
    michał3411_2007
    Poziom 29  

Cytuję
    " PRzy tych złączach kręcą się jakieś 4 scalaki 8 nóżkowe."

tonie są scalaki tylko tranzystory FET

0
  • #13 07 Lut 2011 18:13
    M@rek
    Poziom 17  

Schemat T23 -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8304972#8304972
    z tego co widze, to jest tylko jeden kontroler ladowania: ADP3806 (str. 59 schematu). Baterie są odpowiednio dolaczane do kontrolera za pomoca kluczy MOSFET. To jak i polaczenie elektroniki baterii z plyta glowna jest zaznaczone w schemacie oraz w "bat1" dolaczonym przez michał3411_2007.
    Teraz nie pozostaje nic innego, jak tylko pomeczyc note katalogowa kontrolera, schemat plyty i sprawdzic czy ADP dostaje poprawne sygnaly sterujace oraz czy nie sa pozwierane klucze MOSFET

0
  • #14 18 Maj 2012 17:29
    Br0k3R
    Poziom 18  

sq3kca napisał:
    Witam, również mam problem z ładowaniem baterii w IBM ThinkPad T23 jednak u mnie sytuacja wygląda nieco inaczej. Komputer uruchamia się normalnie, kontrolka baterii na prawym zawiasie cały czas świeci na pomarańczowo, czyli ładowanie. Komputer zostawiony na całą noc podłaczony do zasilacza, rano nadal świecił na pomarańczowo. Po uruchomieniu systemu i odłączeniu zasilacza natychmiast się wyłączył, jakby bateria była całkowicie rozładowana. Bateria z kolei jest na 100% sprawna, ponieważ naładowana w innym komputerze pozwala na normalną pracę laptopa, bez zasilacza...

mam taki sam problem, przelutowałem wszystkie cewki, przelutowałem układ ładowania ADP3806 z drugiego IBM'a i nadal cały czas świeci dioda na pomarańczowo. W drugim laptopie ładuje się bez problemu, gdzie szukać przyczyny?

0