Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Audi80 B4 TDI 1Z ECU nie reguluje kąta wtrysku. Twarda praca

virus_lx 19 Sty 2010 15:04 31262 54
  • #1 19 Sty 2010 15:04
    virus_lx
    Poziom 17  

Witam.
    Mam problem taki jak w temacie.
    Auto Audi 80 93r 1.9TDI 90km 1Z przepływomierz mechaniczny boscha z klapką.
    Auto kupiłem z taką usterką: silnik pracuje twardo wywala "check engine" na desce, brak mocy(kompresja OK), nie kopci .
    Kąt na pompie opóźniony maksymalnie, rozrząd sprawdzony.
    Natomiast ecu nie reguluje kątem wtrysku, podłączając "na krótko" zawór regulujący kąt na pompie, słychać różnice w pracy (pompa i zawór OK) mierzyłem miernikiem na wtyczce i nie dochodzi impuls z ECU do nastawnika kąta. Co może być przyczyną??? ma ktoś pinologię sterownika silnika??? (chcę sprawdzić czy nie jest to wina okablowania)
    VAG DELTASCAN1Z VWTOOL nie łączą się z kompem próbowałem już chyba wszystkie opisy świata kablem na max232(schemat https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/vag_interfeace2_555.gif) max sprawdzony ustawiałem nim centralke tartarini bingo nicolaus i kilka innych i jakimś prostym na 2 tranzystorach(działał z 80tką 2.0 ACE 93r) zwierałem linie K i L. Mierzyłem wtyczki + i - jest OK natomiast wtyczka biała tam gdzie idzie biały kabel jest 11,86v na drugim pinie jest 0
    Miał ktoś podobny problem?
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.

0 29
  • #2 19 Sty 2010 16:52
    mk731
    Poziom 11  

Kat wtrysku ustawiasz przekrecajac pompe nastawnikiem zmieniasz dawke paliwa

0
  • #3 19 Sty 2010 18:20
    virus_lx
    Poziom 17  

mk731
    To jest TDI 1Z kąt wtrysku ustawia się kręcąc pompą co jest potrzebne przy odpalaniu auta natomiast podczas jazdy kątem poprzez elektrozawór steruje ECU.
    U mnie kąt jest opóźniony maksymalnie (pompa jest przekręcona maksymalnie) a ECU nie daje sygnału na elektrozawór sterujący kątem. i dlatego silnik twardo pracuje... Jak podłącze ten elektrozawór na pompie na krótko to kąt się zmienia i silnik cichnie
    Pozdrawiam
    Kolega z innego forum podpowiedział mi że ten elektrozawór nazywa się N108

0
  • #4 19 Sty 2010 20:39
    Heroses
    Poziom 24  

Spalony bezpiecznik.

Sprawdź czy na trzy pinowej wtyczce z której idą kable do elektrozaworu na pompie w dwóch pozostałych kablach masz napięcie.

Bezpiecznik pod maską często w plastikowej osłonce opisanej MOTOR ludzie często tez wyciągają te bezp z myślą że są w zapasowych gniazdach.

0
  • #5 19 Sty 2010 23:15
    virus_lx
    Poziom 17  

W dwóch pozostałych kablach napięcia brak...

1
  • Pomocny post
    #6 20 Sty 2010 09:57
    Heroses
    Poziom 24  

A bezpieczniki sprawdziłeś??

0
  • #7 20 Sty 2010 11:06
    virus_lx
    Poziom 17  

Witam.
    Bezpieczników jeszcze nie sprawdzałem .
    Zaraz pójdę do autka to zobaczę.

Dodano po 53 [minuty]:

Witam.
    Faktycznie były dwie podstawki bez bezpieczników.
    Wsadziłem tam brakujące bezpieczniki ale niestety siadł mi akumulator.
    Akumulator już na prostowniku.... czekam aż się naładuje i napiszę czy pomogło

0
  • #8 20 Sty 2010 18:34
    virus_lx
    Poziom 17  

Witam.
    Faktycznie problemem był brak tych 2 bezpieczników, po założeniu ecu steruje już tym zaworkiem(n108).
    Heroses - pokłony w twoją stronę

Teraz kolejne problemy ;] brakuje mocy, ale silnik pracuje równo w miarę miękko

Turbina daje, na manometrze pokazywała przy dodaniu gazu (mam troche lipny manometr) 1Bar i zaraz obcinało do 0,6 - 0,7 i tak trzymało podczas jazdy, po odpięciu wężyka z gruszki ładuje do ok 1,3 - 1,2 pod czas jazdy z odpiętą nie zauważyłem różnicy w dynamice

Przy 2000 obr stukając we wtrysk sterujący nic się nie dzieje? co powinno się stać jak mocno trzeba stuknąć w którą część bo opukałem go dookoła z różną siłą i nic, mierzyłem rezystancję wynosi 105ohm

Domyślam się że jest za mała dawka bo podczas jazdy nie dymi, przy przegazowaniu również nie ma jakiejś chmury ani na biało ani na siwo ani na czarno a tego ostatniego mi brakuje ;]

Przepływomierz był rozbierany ktoś go rozkręcił na max, tzn tak że klapka była cały czas otwarta, jak odłączy się go na pracującym silniku to wywala check engine na deskę rozdzielczą, regulując go tzn siłę domykania klapki również nie zauważyłem różnicy w pracy i w dynamice podczas jazdy.

Jak oszukać ecu żeby zwiększył dawkę??? jakiś "chip rezystor" do przepływomierza (klapkowy boscha) czy oszukać jakiś czujnik temp ???

Niestety dalej nie mogę się podpiąć do ECU :( we wtyczce diagnostycznej (białej) pojawiło się jeszcze drugie napięcie 14 i coś tam V i 11 i coś tam V (było wcześniej) tu kolejne pytanie czy ma ktoś sprawdzony sprzęt? tzn VAGa z woj. śląskiego tzn sosnowiec będzin dąbrowa górnicza siewierz itp?
    Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
    Pozdrawiam

0
  • #9 20 Sty 2010 18:44
    manta
    Poziom 39  

A teraz to ustaw prawidłowo pompe mechanicznie.

0
  • #10 21 Sty 2010 08:00
    virus_lx
    Poziom 17  

Co do ustawienia kąta "mechanicznie" to jest problem bo nie mam sprzętu :( chciałem ustawić do na vag-u ale niestety nie chce się skomunikować z ECU :(

0
  • #11 21 Sty 2010 10:09
    trans-serwis
    Poziom 39  

Skoro jest maksymalnie opóźniona to ją trochę przyspiesz i już będzie poprawa. Na dokładne ustawienie albo zegar albo dobry VAG.

0
  • #12 21 Sty 2010 10:17
    carrot
    Moderator Samochody

Zewrzyj sobie KzL w białej wtyczce, wtedy się połączy

0
  • #13 21 Sty 2010 13:58
    virus_lx
    Poziom 17  

Witam.
    Zwierałem K i L ustawiałem baudrate na 240 próbowałem deltascan1z i niestety ale nie działa.
    Co do ustawienia kąta to kręciłem nim "na słuch" nie mam zegara żeby ustawić go mechanicznie a VAG mi nie działa :(
    Kto wie jak oszukać ECU żeby dało większą dawkę???

0
  • #14 21 Sty 2010 17:48
    Jozef199
    Poziom 19  

Wprowadż błąd do sterownika zewrzyj KiL i łącz sie na wolnych obrotach delta scan

0
  • #15 21 Sty 2010 20:11
    me cha nior
    Poziom 11  

dawke zwiekszysz na pompie - poluzuj 3 srubki mocujace srodkowy korpus pompy i metoda prob i bledow lewo ,prawo-powodzenia

0
  • #16 21 Sty 2010 21:07
    manta
    Poziom 39  

Ustaw najpierw pompe a potem baw się dawką.

0
  • #17 11 Maj 2010 19:56
    audidziuba
    Poziom 1  

witam .ja też nie mam zasilania na n 108 bezpieczniki są dobre.wyśledziłem że ten kabel zasilający n 108 leżał sobie pod skrzynką z bezpiecznikami .gdzie mam go podłączyć?silnik twardo pracuje .

1
  • #18 28 Sty 2011 13:33
    SAWEK101
    Poziom 30  

Witam to jak w końcu jest w tym 1z u mnie silnik też twardo pracuję , a jak odłączę zaworek przy kompie to pracuję ciszej, nie wiem co jest grane jest tak od dawna, cewka na wtrysku ma 103ohm z kompem też nie da rady się połączyć.
    Ale wy opisujecie że jak podacie napięcie na n108 to zapłon się opóźnia, a u mnie jest odwrotnie.

1
  • #19 28 Sty 2011 14:04
    romoo
    Użytkownik obserwowany

A masz wpięte te poziome bezpieczniki?

1
  • #20 28 Sty 2011 14:36
    SAWEK101
    Poziom 30  

Bezpieczniki dopiero sprawdzałem ok, zasilanie idzie na zaworek n108 cały czas podczas pracy silnika, auto jeździ normalnie .
    Ale dlaczego u mnie jest odwrotnie niż u wszystkich, jak odłączę ten przestawiacz n108 to silnik pracuję normalnie lecz nie pali na zimnym), a jak go podłącze to jakby go okładał ktoś młotkiem (ojciec jeździ tak tym traktorem już z osiem lat :D) ale bardzo mało jeździ, słychać go już z 600m po pracy silnika wiem że to on jedzie hehe.
    Audi 80 silnik 1.9 1z 92r.

1
  • #21 28 Sty 2011 15:00
    trans-serwis
    Poziom 39  

Ustaw dobrze kąt wtrysku.

0
  • #22 28 Sty 2011 15:20
    SAWEK101
    Poziom 30  

Akurat to na 100procent nie to i co dalej mam go pchać, już to przerabiałem.
    Podejrzewam że mam zamontowany inny typ pompy i przez to komp steruję odwrotnie zaworkiem niż potrzeba, silnik pracuję tak od początku jak ojciec kupił samochód, ponadto przerabiałem kiedyś (odrazu po kupnie) taki myk żeby świece mu się wcześniej załączały bo nie chciał odpalać w okolicy zera bez świec, ale w -25 odpalał za świecami :D

1
  • #23 28 Sty 2011 16:42
    trans-serwis
    Poziom 39  

Twierdzisz że na 100% to nie kąt wtrysku to powiedz jaki masz teraz ustawiony i jak mierzony czujnikiem zegarowym, Vagiem?

0
  • #24 28 Sty 2011 17:08
    SAWEK101
    Poziom 30  

Nie mierzyłem czujnikiem bo nie ma jeszcze takiej potrzeby, z kompem też nie da rady się połączyć, teoretycznie silnik pracuję poprawnie , nie dymi , odpala , osiągi przyzwoite, tylko ta strasznie twarda praca, próbowałem opóźniać zapłon, na ciepłym chodził całkiem przyzwoicie, ale zimny nie chciał palić, dziś próbowałem odłączać n108 i jak odłączę mu zasilanie to wreszcie silnik chodzi jak powinien.
    Tylko to dziwne bo reakcja powinna być odwrotna (z tego ca opisują koledzy)
    Ecu powinno odciąć zasilanie na n108 na wolnych obrotach i było by ok a tego nie robi, przez to ojciec ma najgłośniejszy diesel w okolicy hehe.
    Ale jeszcze się zastanawiam co ecu jest potrzebne do sterowania tym nastawnikiem, czy możliwe że wtrysk prowadzący jest uszkodzony choć ma rezystancję ok 100ohm.
    Jak odłączyłem cewkę wtrysku prowadzącego to nie ma reakcji na wolnych obrotach, podczas jazdy nie próbowałem.

0
  • #25 28 Sty 2011 17:26
    trans-serwis
    Poziom 39  

"Nie mierzyłem czujnikiem bo nie ma jeszcze takiej potrzeby" nie wiem co masz na myśli?
    Czujnikiem ustawia się statyczny kąt wtrysku.
    Zawór n108 ma stałego plusa a ze sterownika jest wysterowany masą. Może jest gdzieś zwarcie do masy.

Dodano po 58 [sekundy]:

Może też być uszkodzony sam zawór n 108.

0
  • #26 28 Sty 2011 17:37
    SAWEK101
    Poziom 30  

Jutro jeszcze raz sprawdzę czy nie ma przebicia cewka n108, wydaje mi się że sprawdzałem ,ale zrobię to jeszcze raz.

Ale czy ktoś może mi jednoznacznie powiedzieć czy po podaniu napięcia na n108 zapłon powinien się opóźnić czy przyspieszyć.

Ale przecież nie możliwe żeby zawór się uszkodził i działał odwrotnie, mianowicie po podaniu napięcia przyspieszał zapłon a u mnie tak jest na 100proc.

Bo wydaje mi się że u mnie to jakieś czary są :D

0
  • #27 28 Sty 2011 18:06
    trans-serwis
    Poziom 39  

Zawór zasilany napęciem otwiera się zmniejsając ciśnienie paliwa, wtrysk się opóźnia. Zrozumiałeś?

0
  • #28 28 Sty 2011 22:23
    SAWEK101
    Poziom 30  

W końcu jakiś konkret , bo na innych forach jedni piszą że jest tak a inni że odwrotnie i już zgłupiałem i zaczyna mi się to mylać :cry:
    To jakim cudem jak odłączę cewkę n108 silnik zaczyna pracować bardziej miękko (właśnie tak jak powinien chodzić), to chyba znaczy że zapłon się opóźnia , a jak podłącze cewkę to znów twarda praca :cry:

Numerki pompy 440 bt 4012

1
  • #29 31 Sty 2011 12:34
    SAWEK101
    Poziom 30  

Jednak tylko mi się wydawało, ale jak sprawdzałem zapłon lampą to faktycznie po podaniu napięcia zapłon się opóźnia, a silnik na wolnych obrotach chodzi głośniej po prostu cuda nie z tej ziemi, jeszcze jedna dziwna rzecz która wyszła przy sprawdzaniu zapłonu lampą (czujnik na rurce wtrysku) to skakanie przyspieszenia przy ok 1500obr (ale to nie wina sterowania zaworem bo następuje to za szybko) przy wyższych już jest stabilniej i nawet jakby się zapłon opóźniał , ciekawi mnie czy to wina pompy czy może kiepskich wtrysków (ale nie leją).

Kolego Trans serwis czy mógłbyś mi powiedzieć czy ten elektrozawór n108 ma coś do powiedzenia w momencie rozruchu ,tzn czy jak komp go załącza podczas kręcenia silnikiem to może gorzej odpalać? (czy wtedy też regulacja z n108 działa),czy nie ma to znaczenia?, bo może w tym jest problem, bo jak kiedyś opóźniałem zapłon pompą to silniczek chodził jak lalunia cichy i osiągi przyzwoite ale nie było mowy go odpalić jak ostygł.
    Z kolei teraz jak patrzę na pracę zaworu n108 to faktycznie komp próbuję opóźnić zapłon bo zawór jest stale załączony.
    Podczas rozruchu zawór też jest załączony i może tu jest pies pogrzebany

Więc tak opóźniłem zapłon pompą ,tak żeby chodził przyzwoicie i zrobiłem odcięcie cewki n108 jak kontrolka ładowania się świeci , efekt taki że silniczek chodzi bardziej miękko i z rana odpala tak jak przedtem no i już nie dymi na niebiesko tylko delikatny szary dymek z komina :D, wiec temat zapłonu na razie zamknięty, ustawię go dokładnie jak zmienię rozrząd (już niedługo), no i przydało by się zmienić popychacze hydrauliczne bo trochę klepią.

Co do konta zapłonu to na lampie od samego początku było ok 15 do 20st na wolnych obrotach więc bardzo dużo , ale jak tylko trochę cofnąłem pompą to już nie chciał palić, jak odłączyłem n108 to silnik na wolnych obrotach pracował ciszej (na wyższych było jednak głośniej), ale zapłon skoczył na około 30 stopni , silnik pracował normalnie , dla mnie to jakieś cuda , bo nie powinien w ogóle odpalić, na szczęście testowałem go tylko na podwórku bo ostra jazda mogła się źle skończyć.

0
  • #30 11 Lut 2011 20:13
    pico1
    Poziom 14  

Mam też problem z N108 -Tak mi się wydaje ,auto też na przepływomierzu bosh.Tylko u mnie jest odwrotna sytuacja w sposobie wysterowania zaworka.Mam problem z zapaleniem zimnego sinika w niskich temperaturach jak odpali nierówno chodzi , dragania zaczynają się już od 5-8 stopni w plusie.Kąt ustawiony na 58 silnik pracuje równiutko a w czasie jazdy też nie wykazuje usterek.Zrobiłem sobie też odcięcie N108 kabelkiem z włącznikiem do kabiny i to przynosi efekty.Zimny silnik zapala lepiej i nie szarpie.U mnie właśnie jeżeli jest podpięty to silnik chodzi miękko a jak odetnę twardo.Na razie przed odpaleniem pomagam sobie odcinając N108.Jak myślicie zawór szwankuje czy coś go tak wysterowywuje ? Jest sens jego podmiany na inny ? Test samego zaworka na Vag wydaje się że działa.
    Jeszcze jedna dziwna sytuacja.W skrzynce bezpieczników nie mam własnie tych dwóch bezpieczników.Jeżeli założę bezpiecznik w gniazdo MOTOR to silnika nie odpalę a jeżeli założę go na pracującym silniku i wyłączam go stacyjką auta nie można zgasić .
    Może jakieś inne wskazówki ???
    Dodam że podstawy czyli filtry świece itd porobione

0