Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Viessman Vitodens 200 W duże zużycie propanu

adab 19 Jan 2010 16:09 4552 4
 • #1
  adab
  Level 1  
  Witam,
  Mam problem z którym nie mogę sobie poradzić. Ogrzewam dom propanem technicznym i mam duże zuzycie gazu 2200 Litrów od 13 listopada 2009 do 19 stycznia 2010. Dom oddany w czerwcu, grzany od grudnia 2009 pradem, piec Vitodens chodzi od 1 marca 2009 roku. Powierzchnia domu 200 metrów użytkowa grzana, 50 metrów garaż + kotłownia niegrzane. Dom zbudowany z ściany trójwarstowej: 10 cm klinkier+10 cm wełna +25 pustak U220, na podłodze 10 styropianu, okna drewniane wspólcznnyk przenikania 1,1; dach 25 cm wełny w korkwaich podłoga strychu 35 cm wełny, powierzchnia okien 50 m.kw., idealnie dopasowany kierunkami świata: północ garaż, południe/zachód salon, wejście od wschodu. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem krzyżowym 60% odzysku ciepła oraz wymiennikiem gruntowym Rehau.Instalcja w rurach rehau, mam ogrzewanie podłogowe w kuchni, hallu, wszytskich 3 łazienkach. Grzejniki konwekcyjne strada firmy jaga, dodatkowo zasobnik c.w.u. Wolf 300 litrów dwuwężownicowy z zasilaniem na 2 solary topsun.
  Do pieca Viessman mam sprzęgło hydrauliczne oraz 3 pompy sterowane z pieca: obieg grzejniki dół i góra oraz podłogówka. Regulatory mam dwa Vitotroll 300 na dole do podłogówki oraz Vitotroll 200 na górze do grzejników.
  Elektorniki i sprzętu dużo a rachunki płacę niebotyczne. Czy ktoś ma jakiś pomysł oc jest nie tak. Sprawdziłęm dom kamera termowizyjną i jest ok, zbadałem gaz i kaloryczność wyszła ok, ale zamaist propanu okazało się że mam porpan-butam w proporcji 65%/ 35%.
  Proszę o rade i wsparcie. zgóry dziękuję.
 • #2
  hifi22
  Level 2  
  ...myślę, iż powinieneś zamówić serwisanta vissmanna do analizy(wybierz z listy z www), ale wcześniej zobacz na ostatnie wipis => "viessmann vitodens-200w. duże zużycie / straty palnika?" i pokombinuj z instrukcją serwisową. Ja mam podobna konfigurację domu odzysk ciepła itp. Poredukuj gaz rozruchowy, moc rozruchową i obetnij moce do 35% - zobacz co wyjdzie. Pogadaj z kimś mądrym (inżynierem), poczytaj o kondensacji i efektywności ciepła (na stronie vissmanna). W/g tego co piszą to LPG ma dwa razy większą wartość opałową niż gaz ziemny (powinno sie opłacać). Przeczytaj http://www.viessmann.pl/etc/medialib/internet...n%20-%20Technika%20Kondensacyjna%20200901.pdf
 • #3
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Pomimo wysokiej wart. opałowej koszt ogrzewania budynku gazem płynnym w praktyce są wysokie że aż strach... ciekawe czemu... .

  Ludzie których znam tankują gaz płynny 2 razy na na rok (c.o.+c.w.u.) a to koszt ok 10 tys. zł. Przy ocieplonym bud. ok. 200 m2 takie koszty są nie do przyjęcia. Wyższe niż za olej opałowy. Podsumowując... gaz płynny - zawsze odradzam.
 • #4
  torpedos78
  Level 12  
  32m na dobę to raczej norma. Droższe od grzania propanem jest tylko grzanie prądem.
 • #5
  bodekg1
  Level 10  
  A co z instalacją .czy rzeczywiście jest niskoparametrowa.Często wybierając ofertę firmy instalacyjnej tańszej o ileś tam , strzelamy sobie sami w pięty.Wykonuję instalacje od 14 lat i mam około 20 z propanem(nie propan-butan, bo to porażka).Koszt roczny domu 200 m to przedział od 3500 do 5000 zł.rozbieżnośc wynika z różnicy w izolacji domu, okien , wietrzności , sterowania i co najważniejsze-przyzwyczajeń użytkowników.Podniesienie temperatury pomieszczeń o 1 st.C zwiększa zużycie o 9%.Latwo piliczyc.Sumując ;żeby instalacja była ekonomiczna w eksploatacji to trzeba na nią WYDAC, a nie szukac 5 ofert i brac najtańszą.Pozdrawiam.