Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Izolacja TDA od radiatora

MatBas07 19 Sty 2010 16:29 2289 15
  • #1 19 Sty 2010 16:29
    MatBas07
    Poziom 14  

Witam. Robie wzmacniacz i radiator ląduje na zewnatrz wiec wypadało by go odizolowac od układu. Niestety nie moge nigdzie dostać podkładki izolującej więc mam pytanie czy zwykła pasta termoprzewodząca ma wlasciwosci izolujące ?
    Natomiast taka pasta czy przewodzi cieplo dobrze : http://allegro.pl [p.10.11/prezeswal/.].

0 15
  • TermoPasty.pl
  • #2 19 Sty 2010 16:43
    goldi74
    Poziom 43  

Sama pasta nie wystarczy. Poszukaj w sklepach większego kawałka gumy silikonowej z której będzie można wyciąć odpowiednią podkładkę.

0
  • Pomocny post
    #3 19 Sty 2010 16:46
    peloks
    Poziom 27  

To dobra pasta i nie musisz izolować układu w zależności jaka to wersja TDA.... to i tak masz masę na obudowie układu i nie ma potrzeby go izolować.Zastosuj raczej pastę termiczną dobrze przewodzącą cipło.
    Pozdrawiam.

0
  • #4 19 Sty 2010 16:58
    goldi74
    Poziom 43  

Fakt. Nie wiadomo o jaki TDA chodzi. Jednak np. TDA 7294 przy zasilaniu symetrycznym ma radiator na potencjale -Vs a nie na masie. W tym wypadku jego izolacja od radiatora jest jak najbardziej wskazana.

0
  • #5 19 Sty 2010 17:33
    peloks
    Poziom 27  

Zgadza się dlatego napisałem (w zależności jaka to wersja TDA....) a jeśli to np. TDA 7294 to nie zapomnij o tulejce izolacyjnej.

0
  • TermoPasty.pl
  • #6 19 Sty 2010 20:13
    MatBas07
    Poziom 14  

Koncówka mocy to TDA 8511J. Na metalowej częsci scalaka wystepuje GND. Czy bezpiecznie będzie nie izolowąc układu bo jak wspominałem radiator ląduje na zewnatrz a obok bedą podpiete kable sygnałowe i głosnikowe ?

0
  • Pomocny post
    #7 19 Sty 2010 20:21
    goldi74
    Poziom 43  

Wystarczy tylko pasta termoprzewodząca.

0
  • #8 19 Sty 2010 20:27
    MatBas07
    Poziom 14  

Ok dzięki za pomoc

0
  • #9 20 Sty 2010 01:20
    pinkin
    Poziom 18  

MatBas07 napisał:
    czy zwykła pasta termoprzewodząca ma wlasciwosci izolujące ?
    Tak.
    Natomiast nie można jej użyć jako izolatora właściwego. Na przykład dla zabezpieczenia smaruje się styczniki akumulatora wazeliną techniczną która jest izolatorem.
    Ewentualnie można zastosować klej termoprzewodzący montując to na odpowiedniej odległości od radiatora. Możesz też wyciąć odpowiedniej wielkości kawałek z cieńszej butelki plastikowej, smarując to ową pastą termoprzewodzącą. Przy 100°C taki plastik nie topi się na pewno.
    Jeśli połączysz to samą pastą, jako na obudowie TDA mając masę - GND, musisz uważać żeby nie zewrzeć radiatora z innym potencjałem np obudowy innego wzmacniacza, metalowych części lampki nocnej, kaloryfera itp.
    Pozdrawiam

0
  • #10 20 Sty 2010 08:50
    goldi74
    Poziom 43  

pinkin napisał:
    Możesz też wyciąć odpowiedniej wielkości kawałek z cieńszej butelki plastikowej, smarując to ową pastą termoprzewodzącą. Przy 100°C taki plastik nie topi się na pewno.

Nie pisz herezji. Od kiedy to przekładki izolacyjne robi się z butelek plastikowych?

0
  • #11 20 Sty 2010 17:48
    pinkin
    Poziom 18  

No cóż może popełniłem błąd, ale stosowałem kilka razy taką metodę przy podłączeniach testowych tranzystorów mocy, działało poprawnie i tylko dlatego opisałem ten sposób.

0
  • #12 20 Sty 2010 17:59
    peloks
    Poziom 27  

I dlatego ci się tranzystory nie spaliły bo to nie jest herezja tyko
    (polak potrafi).

0
  • #13 20 Sty 2010 18:36
    skaktus
    Poziom 37  

Z tego co wiem plastik dość dobrze izoluje...Gdyby był to dobry sposób Chińczycy już dawno stosowali by go w swoich zestawach komputerowych po 10 zł a tak do dziś z uporem maniaka stosują podkładki sylikonowe...dziwne nie ? ;)

Co do pytania - czy końcówka idzie do obudowy metalowej a ta dopiero do radiatora ? To też ważne, bo wiem że początkujący mają czasem z tym problemy i np uziemiają taką obudowę a potem idzie to na obudowę TDA (brak podkładki) i są różne nieciekawe efekty uboczne.

Pewnie to już wiesz, ale do lepszego odprowadzania ciepła dobrze by było trochę wypolerować radiator - miejsce styku, podobnie można zrobić z TDA-często są one pokryte jakimś dziwnym nalotem.

0
  • #14 20 Sty 2010 20:15
    MatBas07
    Poziom 14  

Obudowe mam plastikową wiec radiator moze nie być odizolowany ale mi chodzi głowne o inne wypadki jakie mogą sie stac podczas uzytkowania wzmacniacza. Na przykład co by sie stało jak przypadkowo zewre jeden przewód głosnikowy do radiatora ? (4 kanały zostały zmostkowane w celu uzyskania dwóch mocniejszych wiec żaden z dwóch przewodów glosnikowych nie jest podpinany pod mase)

0
  • #15 20 Sty 2010 20:26
    goldi74
    Poziom 43  

To przewód głośnikowy będziesz miał bez izolacji? Bo nawet zwarcie do masy jednej odizolowanej końcówki od głośnika przy już przyłączonej drugiej nie spowoduje uszkodzenia wzmacniacza.

0
  • #16 20 Sty 2010 20:38
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Temat izolowania radiatora został wyczerpany, zamykam.

0