Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diody led + czujnik dzwieku

Flavo89 19 Sty 2010 17:49 2837 6
  • #1 19 Sty 2010 17:49
    Flavo89
    Poziom 8  

Witam,

mam pytanie: czy projekt taki jak w linku mozna zbudowac na atmedze 8 ? Link

Jesli tak, to w jaki sposob mozna rozwiazac sprawe dzwieku? czy istnieja jakies czujniki czy cos w tym rodzaju? czy ktos widzial moze jakies tutoriale na zrobienie czegos takiego?

przepraszam, za te lamerskie pytania, ale jestem zielony, a nie mam kogo zapytac o porade.

pozdrawiam
    Flavo89

• #2 19 Sty 2010 18:09
    Kabuto15
    Poziom 18  

To jest prosty wskaźnik wysterowania z mikrofonem elektretowym. W najprostszym ujęciu sygnał z mikrofonu jest wzmacniany i trafia na przetwornik analogowo-cyfrowy kontrolera (dawniej całość robiło się za pomocą wskaźników wysterowania LM3914..LM3916).
    Co do wykonania takiego układu najlepiej zacząć od migania diodą na ATmedze8 a później reszta pójdzie jakoś.
    Poniżej linik z opisem "Pomiaru poziomu dźwięku"
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1326784.html

EDIT:
    Masz tutaj jeszcze "Mega Wypas", który też się da zrobić ;P
    http://www.youtube.com/watch?v=VEeLkMuNzh0

• #3 19 Sty 2010 18:13
    Logan
    Poziom 30  

Mikrofon + wbudowany ADC to na pewno, do tego diody RGB, tylko trzeba pomyśleć nad sterowaniem.

• #4 19 Sty 2010 18:56
    Flavo89
    Poziom 8  

no dobra, czyli juz ogarniam co musze kupic itd. diode na atmedze umiem zapalic wiec to nie problem. chodzi tylko o to, czy jak dostane ten sygnal z mikrofonu, to on bedzie mial jakas wartosc, prawda ? czyli np im mocniejsze klasniecie, tym wyzszy sygnal? jesli tak, to w programie bede musial uzyc jakichs warunkow, ze jesli sygnal jest wiekszy od jakiegos tam poziomu, to wtedy zapal diode ?

dziekuje za odpowiedzi ;)

Dodano po 26 [minuty]:

Kabuto15 napisał:

EDIT:
    Masz tutaj jeszcze "Mega Wypas", który też się da zrobić ;P
    http://www.youtube.com/watch?v=VEeLkMuNzh0

a w tym projekcie chodzi tylko o to stukanie ? calkiem fajny i nie wiem czy nie latwiejszy nawet ;p wyswietlacz tez umiem obslugiwac w bascomie np ;p tylko ciagle problem mam z tym 'odczytywaniem' stukniecia :d

• Pomocny post
    #5 19 Sty 2010 19:41
    Kabuto15
    Poziom 18  

Po pierwsze.
    Sygnał z mikrofonu elektretowego jest rzędu kilkunastu mV (zasadniczo im mocniejszy sygnał tym wyższe napięcie). Gdybyś to bezpośrednio wrzucał na przetwornik ADC ATmegi to nie miałbyś za dużego pola manewru. Dlatego musisz wzmocnić sygnał mikrofonowy.
    Po drugie.
    Wzmocniony sygnał trafia do ATmegi. Poprzez obsługę jej przetwornika ADC jesteś w stanie otrzymać wartość liczbową proporcjonalną do napięcia wejściowego (z mikrofonu). Teraz tak jak już zauważyłeś możesz robić tak, że porównujesz otrzymaną wartość z różnymi wartościami progowymi (ustalonymi przez Ciebie) i wtedy zapalasz odpowiednie diody.
    Z kolei rozwiązanie, które wymaga wykrywania danej sekwencji jest nieco trudniejsze, gdyż musisz mierzyć (za pomocą timera) interwały pomiędzy odpowiednimi zdarzeniami (stuknięciami). Zakładasz oczywiście pewien margines czasowy błędu.

• #6 30 Sty 2010 15:21
    Flavo89
    Poziom 8  

witam, troszke czasu minelo, ale mam nadzieje, ze znajdzie sie ktos chetny do pomocy ;)

tak wiec, na moj zestaw sklada sie plytka uniwersalna u-08, atmega8, kilka ledow, mikrofon pojemnosciowy, kondensatory, rezystor i wejscie na zasilanie. polutuje to wszystko sobie tylko czy ktos bylby taki dobry i powiedzial mi czym wzmocnic sygnal z mikro? czy nie musze po drodze stosowac zadnych kondensatorow ? moge bezposrednio do adc podpiac i bedzie okej ?

• Pomocny post
    #7 30 Sty 2010 15:28
    Balu
    Poziom 38  

Zapewne musisz, a oprócz tego pewnie tranzystor też..i kilka rezystorów...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME