Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sól kuchenna, jaką farbą zabezpieczyć powierzchnie stalwą

serwal 19 Sty 2010 18:59 1995 9
 • #1 19 Sty 2010 18:59
  serwal
  Poziom 20  

  Witam
  Mam urządzenie wykonane ze stali zwykłej tzw czarnej służące do mieszania okresowego (raz na tydzień, dwa) zwykłej soli kuchennej z innymi dość agresywnymi proszkami. Urządzenie jest zamknięte bez możliwości dostania się do wnętrza bez kłopotliwego i pracochłonnego zdjęcia pokrywy, przez co znacznym problem jest opróżnianie do "zera". Proces odbywa się w pomieszczeniu o przeciętnej wilgotności bez możliwości jej obniżenia.
  Przewiduję znaczną korozję wewnątrz w miejscach trudno dostępnych gdzie będzie zalegała sól lub mieszanina. Muszę jakoś zabezpieczyć te powierzchnie i tu dylemat: jaka farba by starczyła na lata nie odpryskiwała i była odporna na wycieranie? Mam możliwość rozebrania części urządzenia i pomalowania pistoletem, malowanie proszkowe odpada ze względu na wielkość pojedynczego elementu podobnie cynkowanie ogniowe. Cena farby nie ma większego znaczenia, ale w granicach rozsądku.
  Może ktoś z szanownych eletrodowiczów miał podobny problem lub zetknął się z farbami do zabezpieczania takich powierzchni, będę wdzięczny za rady i sugestie.

  Jeśli to niewłaściwy dział proszę moderatora o przesunięcie, by kliknięciem podziękować pomocnym.

  0 9
 • #2 19 Sty 2010 19:13
  goldi74
  Poziom 43  

  Może farba chlorokauczukowa będzie do tego dobra.

  0
 • #3 19 Sty 2010 19:33
  serwal
  Poziom 20  

  Obawiam się że nie. Z doświadczenie wiem że jena warstwa jest mało odporna na ścieranie.

  0
 • #4 19 Sty 2010 19:47
  ANUBIS
  Moderator sekcji Technicznej

  Witam


  Szukałbym farby na bazie żywic epoksydowych , odpornej na ścieranie ze względu na mieszanie jak kolega podaje czynników ściernych -- sól i inne . Pokrycie 2 -3 krotna warstwą powinno starczyć na dłuższy okres użytkowania .

  0
 • #5 19 Sty 2010 21:57
  Filip
  Poziom 23  

  Farby beda sie scierały, może ochrona anodowa (kawał cynku albo magnezu) połączony elektrycznie z żelastwem? Plus czesciowe napełnienie woda po mieszaniu?

  0
 • #6 19 Sty 2010 22:18
  zbychu80
  Poziom 16  

  Cynkowanie, farba okrętowa (najlepsza z lodołamaczy :D).

  0
 • #7 20 Sty 2010 11:15
  serwal
  Poziom 20  

  Zbychu80
  Dzięki, poszukam informacji na ten temat.

  ANUBIS
  O, to jest dobry pomysł, sprawdzę jak z dostępnością.

  Filip
  Odpada, urządzenie nie jest szczelne a gdyby nawet je uszczlnić problemem będzie usuniecie resztek wody przed kolejnym mieszaniem.

  0
 • #8 20 Sty 2010 13:38
  cirrostrato
  Poziom 36  

  serwal napisał:
  jaka farba by starczyła na lata nie odpryskiwała i była odporna na wycieranie?
  Nie ma bata, albo zrobisz to z nierdzewki albo nic sensownego , na dłuższy czas, nie uzyskasz, twoja mieszanina działa jak ścierniwo.

  0
 • #9 20 Sty 2010 15:12
  serwal
  Poziom 20  

  cirrostrato
  Początkowo miał być z kwasówki, ale firmy które miały go zrobić
  - zrobiły szybko ale ceny z kosmosu
  - ceny realne ale terminy 1/2roku
  - szybko i w dobrych cenach ale bez doświadczenia w kwasówce, bez wiedzy która jest odporna na chlorki lub bez doświadczenie w urządzeniach które potrzebowaliśmy.
  Padło na firmę która zrobiła kilka podobnych urządzeń ale nie chciała robić z kwasówki ze względu na pracochłonność.  Przeszukałem neta, podzwoniłem i padło na epoksydową morską farbę zanurzeniową (do malowania kadłuba poniżej linii wodnej) odporną na ścieranie i działanie soli. Z farb na dzień dzisiejszy wybrałem Epinox 77, nie że jakaś specjalna, lepsza od innych, banalnie: bardzo dobry dział pomocy technicznej, wytłumaczyli mi łopatologicznie jak przedszkolakowi. Teraz problemem jest konieczność szorskowienie i nanoszenie.

  Kolegą Anubis i Zbychu80 serdecznie dziękuje za pomoc.

  Przeglądałem farby cynkowe, mimo dobrych właściwości antykorozyjnych i utwardzania wilgocią z powietrza odporność na ścieranie jest zbyt niska.

  0