Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ czasowy sterujący wysuwaną anteną

19 Sty 2010 20:44 905 5
  • Poziom 12  
    Witam. Spalił mi się oryginalny układ sterujący anteną automatyczną. Jako że jest kompletnie zwęglony nie mogę odtworzyć płytki.

Chciałbym zbudować układ który na podstawie napięcia (sygnału) oraz czasu sterował by wysuwaniem i chowaniem anteny.

Szczegóły :

Układ zasilany napięciem 12V - 14.4V

Po podaniu sygnału o uruchomionym radiu (+12V) układ powinien podać napięcie na silniczek i utrzymywać je przez około 7s od podania sygnału o uruchomionym radiu. W ciągu tych 10s nastąpi wysunięcie Bata anteny a po 7s układ odcina napięcie na silniczku dzięki czemu mamy wysunięty bat a silniczek jest bez obciążenia.

Po wyłączeniu radia sygnał +12V znika , układ odwraca polaryzację napięcia podawanego na silniczek po czym utrzymuje je przez 7s , bat się chowa .

Czy ktoś mógłby mi pomóc z opracowaniem takiego układu?
  • Poziom 16  
    Witam
    Co prawda nie pomogę przy budowie takiego układu, ale mam jedno pytanie:
    Jesteś pewien, że chcesz sterować w czasie??? Nie lepiej będzie zastosować jakiś układzik nadmiarowy?
  • Poziom 12  
    Może to głupio zabrzmi ale co to takiego? I na jakiej zasadzie to działa?

Myślałem też nad układem który by załączał/wyłączał napięcie na silniczku w zależności od obciążenia silniczka/spadku napięcia . Bo gdy bat się wysunie lub wsunie na max to silniczek stanie pobierając więcej prądu
  • Poziom 16  
    hehe sam sobie odpowiedziałeś :)
  • Poziom 43  
    Kup na szrocie antenę uszkodzoną/złamaną(kilkanaście zł) i wymontuj sterownik, podłączenie to żaden problem. Identycznie zrobiłem, szukając sterownika do siłownika obiegu zamkniętego w aucie, antena od lanosa ze szrotu-10zł. i klapa obiegu działa jak talala
  • Poziom 12  
    A jaki układ mógłby odciąć zasilanie po jakimś spadku napięć?