Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gitara klasyczna+Przystawka+Komputer=Cisza (schemat kabla)

moberek 19 Jan 2010 21:11 3440 2
 • #1
  moberek
  Level 10  
  Witam.

  Mam problem z podłączeniem gitary klasycznej do komputera.
  Zakupiłem przystawkę, lecz po podłączeniu do komputera, nie działała.
  Wpadłem na pomysł, że może jest wadliwa, więc poszedłem do wujka wypróbować na piecyku. Działała pięknie :)

  Także nie wiem, dlaczego na komputerze jest cisza.
  PS. Podłączam pod mik/line in. Nic nie jest wyciszone.


  Znalazłem na allegro kabel, który umożliwia bezpośrednie podłączenie gitary do komputera, jednak jest drogi (jak na kabel :D), więc mam do Was pytanie.
  Czy jest ktoś w posiadaniu schematu, albo może to jakoś wytłumaczyć, jak takie coś zrobić?


  duży jack mono - mały jack mono
  Opis przedmiotu: W kabelku jest elektronika umożliwiająca ów "manewr", ponieważ jak wiadomo nie można podłączyć gitary bezpośrednio do karty dźwiękowej pod wejście mikrofonowe. 
  
  Trochę teorii:
  
  Wejście przedwzmacniacza gitarowego posiada wysoka impedancję co umożliwia podłączenie gitary. Zastosowana elektronika korzysta z napięcia BIAS (podawane na wejście mikrofonowe w komputerze), układ wzmacnia sygnał o około 18dB, co wystarcza do poprawnego wysterowania wejścia mikrofonowego i obniżenia szumów. Efekt jest taki, że dostajemy silny sygnał, podbicie wzmocnienia w mikserze systemowym należy wyłączyć (+20dB), a suwak głośności ustawić na około 50%. Poziom szumów wynosi około -62dB. 


  Edit: Teraz sobie przypomniałem, że w przystawce mam dwa potencjometry (volume i barwa dźwięku) i jak podpiąłem kablem stereo i trochę tym pokręciłem, to szumy się zmieniały (raz prawie nie było, albo były przytłumione, innym razem głośniejsze), a jak podpiąłem kablem mono to była kompletna cisza.

  Zależałoby mi na szybkiej odpowiedzi.
  Z góry dzięki za pomoc.
 • #2
  vipmatrix7
  Level 18  
  No nie bardzo wiem dokładnie ale powiem tak. Ja podłaczałem gitarę pod wejście mikrofonowe to trzeba było podkręcic suwaki głośności mikrofonu. Podkręć wszystko w przystawce na maksymalną głosność i oczywiście spróbuj też podkręcic głośnosc głośników. Struny stalowe? Co do kabla to w gitarze pewnie masz jacka dużego takze kupić możesz dwa męskie wtyki jack. Jeden duzy mono drugi duży mono. Na próbę kabel dwuzyłowy. Masa do masy, kanał do kanału
 • #3
  moberek
  Level 10  
  Struny są metalowe.

  Do przystawki wchodzi mały jack i do komputera tak samo. Ale jak coś, to mam 2 przejściówki stereo (d.jack-m.jack i odwrotnie). Wszystko miałem na "full".

  PS. Kable posiadam takie:
  D.jack mono - M.jack mono (był z przystawką)
  M.jack stereo - M.jack stereo
  i 2 przejściówki stereo

  Próbowałem wszystkim podpiąć i nie działało. Nawet tata próbował "zrobić" tą "elektrykę" tj. rozcięliśmy dwa kable (jeden mono, drugi stereo) i połączyliśmy razem, jednak efekt był taki, jak bym podłączał samym kablem stereo (czyt. szumy).

  Edit: Sprawdziłem teraz jeszcze raz tym przerobionym kablem (m.jack mono-m.jack stereo) i szarpałem struny w gitarze jednocześnie sprawdzając różne ustawienia na przystawce. W jednym momencie komputer nagrał mi kilka uderzeń gitary, ale szum jest nie do zniesienia i jest to bardzo ciche. Słyszałem, że potrzeba do tego przedwzmacniacza, albo wzmacniacza. Więc zwracam się do Was z prośbą, czy dało by się zrobić/kupić przedwzmacniacz lub wzmacniacz w cenie 50zł-100zł?