Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o konsultację w naprawie pralki

lewek405 19 Lip 2004 00:51 7236 22
  • #1 19 Lip 2004 00:51
    lewek405
    Poziom 10  

Witam!
    Mam problem: padła mi pralka, mam tone brudnych ciuchów do uprania, a w piątek wyjeżdżam na urlop

Pralka zwyczajna, automatyczna, dziesięcioletnmi Indesit - do tej pory zero problemów, aż tu w najmniej odpowiednim momencie...
    Mam prośbę, może ktoś ogarnia trochę temat i coś by podpowiedział, bo po obejżeniu "Usterki" mam spore opory co do "fachowców" :?

A jest tak: Zamiast załączyć obroty ( wirowanie, czy normalne kręcenie ) robi to na ułamek sekundy i przestaje, po czym za kolejną sekundę, czy dwie znowu załącza na chwilę i przestaje, zamiast kręcić dalej. Z programatora, czy z innych miejsc nie dochodzą żadne dziwne odgłosy, wszystko poza "kręceniem" działa ok - cykl prania przebiega normalnie. Zastanawiałem się nad programatorem, ew. może jakis przekaźnik do napędu silnika? Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam!

0 22
  • #2 19 Lip 2004 01:03
    Robert B
    Poziom 43  

A może byś tak podał typ tej pralki bo Indesitów sporo... ?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/search.php?mode=results

0
  • #4 19 Lip 2004 08:11
    zayzayer
    Specjalista AGD

lewek405 napisał:
    Mam prośbę, może ktoś ogarnia trochę temat i coś by podpowiedział, bo po obejżeniu "Usterki" mam spore opory co do "fachowców" :?

W takim razie musisz czekać, aż znajdzie się jakiś amator, który podpowie Ci jak naprawić pralkę. Ja odpadam.

0
  • #5 19 Lip 2004 10:09
    cziornyj
    Poziom 12  

lewek405 napisał:

Sory Winnetou, z powodów jak wyżej, również odpadam.

0
  • #6 19 Lip 2004 10:19
    Paw_el

Specjalista AGD

lewek405 napisał:

Witam.
    Ja również odpadam, może amator Ci pomoże :?:

0
  • #7 19 Lip 2004 11:04
    lewek405
    Poziom 10  

zayzayer napisał:
    lewek405 napisał:

W takim razie musisz czekać, aż znajdzie się jakiś amator, który podpowie Ci jak naprawić pralkę. Ja odpadam.

Szkoda... :( . Chyba kolega źle zrozumiał moje intencje - chcę wiedzieć jak rozmawiać z serwisantem, aby mnie nie naciągnął na kasę. Pytam, bo przypuszczam, że znalazłem miejsce gdzie są ludzie którzy rzeczywiście znają się na rzeczy. Może trochę głupio wyszło, sory. Pozdrawiam.

0
  • #8 19 Lip 2004 12:53
    Dobromir
    Poziom 17  

Sprawdż czy nie jest uszkodzone tacho przy silniku. Jeśli nie wiesz o co chodzi to wyjaśniam. Przy silniku a dokładnie na osi w tylnej części znajduje się prądniczka zamieniająca obroty silnika na impulsy dla układu elektronicznego.To prawdopodobnie ona jest uszkodzona mechanicznie lub elektrycznie.Sprawdz może usterka jest widoczna oderwany magnes lub wypadła cewka, albo spalona cewka. Powodzenia

0
  • #9 19 Lip 2004 13:16
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 19 Lip 2004 15:29
    lewek405
    Poziom 10  

Bleble napisał:
    czy te obroty są wolne czy szybkie ?

Problem zaczął się od wirowania, kiedy w momencie gdy powinno się wirowanie rozpocząć zanim się dobrze rozkręci odłącza napęd i zanim się zatrzyma znów załącza napęd. Teraz już jest prawie cały czas. Przy rozpoczynaniu wolnego obrotu czasem na ułamek sekundy "szarpnie" szybciej, po czym kręci normalnie, czasem się zatrzyma i tak w kółko. Czasem "szarpnie" tylko na chwilę i pózniej przez 15 - 20 sekund nic, a powinno kręcić cały czas.

->Dobromir

Dziękuję, sprawdzę wieczorem i napewno dam znać.

0
  • #11 19 Lip 2004 15:40
    zayzayer
    Specjalista AGD

No dobrze. Silnik ma chyba zyżyte szczotki.
    Wracając do pierwszego Twojego posta, to nie każdy fachowiec jest "fachowcem". Wierz mi, większośc jest uczciwa. A przekręty były, są i będą w _każdej_ branży. Zauwasz, że Ci fachowcy byli przypadkowi -z ogłoszenia. Porządny fachowiec nie ogłasza się, jest polecany przez innych klientów. Poszukaj takiego, a będzie wszystko ok.

0
  • #12 19 Lip 2004 17:41
    camco
    Poziom 14  

dobrzy fachowcy tez sie oglaszaja przeciez z tego zyja a nie dorabiaja na boku :) nowi klijenci sa potrzebni tez reklama jest dwignia handli ale nie bede sie zabardzo rozwodzil co na temat czy przed wirowaniem jest wypompwana woda moze jest lekko zapchana

0
  • #13 19 Lip 2004 18:28
    lewek405
    Poziom 10  

zayzayer napisał:
    No dobrze. Silnik ma chyba zyżyte szczotki.
    Wracając do pierwszego Twojego posta, to nie każdy fachowiec jest "fachowcem". Wierz mi, większośc jest uczciwa. A przekręty były, są i będą w _każdej_ branży. Zauwasz, że Ci fachowcy byli przypadkowi -z ogłoszenia. Porządny fachowiec nie ogłasza się, jest polecany przez innych klientów. Poszukaj takiego, a będzie wszystko ok.

Owszem, prawda w 100%. Jeśli zmuszony jestem do skorzystania z usług jakiejś firmy, czy osoby to raczej polegam na poleceniach znajomych - i to się sprawdza najlepiej. Akurat w tym przypadku niestety takiego polecenia nie znalazłem. Zastanawiam się czy w ogóle warto inwestować w naprawę, bo przecież jeżeli np zapłaciłbym 300 zł za jedna wizytę, a za miesiąc cos innego by padło to chybga warto pomyslec nad nagięciem sie do kupna nowej praleczki... Dlatego liczę na pomoc z Waszej strony, czyli osób orientujących się w temacie - inaczej by Was tu nie było. Aktualnie pralka, odziwo chodzi... nie wiem co robić

0
  • #14 19 Lip 2004 18:35
    lewek405
    Poziom 10  

camco napisał:
    dobrzy fachowcy tez się oglaszaja przeciez z tego zyja a nie dorabiaja na boku :) nowi klijenci sa potrzebni tez reklama jest dwignia handli ale nie bede się zabardzo rozwodzil co na temat czy przed wirowaniem jest wypompwana woda moze jest lekko zapchana

Woda normalnie jest wypompowywana, cały cykl prania oprócz równego kręcenia ( szybkiego i wolnego ) przebiega ok. Więc podsumowywując:
    .
    .
    Zamiast wirować na stałych obrotach, czasem wyłącza napęd i włącza spowrotem ( na 1 - 2 sekundy ). Innym razem jak podczas prania powinna obrócić bębnem np około 5 obrotów, tylko ledwo poruszy się bęben i stoi. Albo zamiast ruszyć i powoli kręcić, to rusza bardzo szybko ( zrywnie ), ale po dosłownie ułamku sekundy zwalnia do normalnych obrotów.

0
  • #15 19 Lip 2004 18:42
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 19 Lip 2004 18:47
    zayzayer
    Specjalista AGD

:arrow: lewek405 Kto Ci naopowiadał o takich cenach. A może jesteś z Warszawy ? :D

Ps. Nie mam nic przeciwko warszawiakom. Tak na wszelki wypadek.

0
  • #17 19 Lip 2004 18:56
    lewek405
    Poziom 10  

[quote="zayzayer"]:arrow: lewek405 Kto Ci naopowiadał o takich cenach. A może jesteś z Warszawy ? :D

Strzał w 10! Akurat w tym momencie powiem: niestety...
    Hmmm... a może by tak zabrac pralke w mój samochodzik ( SC ) i naprawić gdzies w polsce? Będzie taniej :D

0
  • #18 19 Lip 2004 20:41
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 19 Lip 2004 21:25
    jmk
    Poziom 28  

Do Lewek 45-jeli SC to daj głos na GG do4821544 a nie jeżdpo Polsce -zobaczymy!

0
  • #20 28 Lip 2004 00:16
    rychu21
    Poziom 1  

moim zdaniem to uzwojenie silnika trzeba by było przewinąć ale teraz mało kto to robi

0
  • #21 30 Lip 2004 14:04
    doxent
    Poziom 21  

u mnie ostatnio walnely szczotki w 6-cio letnim elektroluksie. Na poczatku krecilo, potem przestalo wirowac a w koncu wogole nie ruszalo chyba ze reka popchnalem.
    jezeli nie ma szczotek to moze byc kondensator.

0
  • #22 10 Sie 2004 01:13
    lewek405
    Poziom 10  

doxent napisał:
    u mnie ostatnio walnely szczotki w 6-cio letnim elektroluksie. Na poczatku krecilo, potem przestalo wirowac a w koncu wogole nie ruszalo chyba ze reka popchnalem.
    jezeli nie ma szczotek to moze byc kondensator.

Witam, ponownie! Wróciłem z urlopu i doprawdy nie wiem co robić... Znowu nie działa... Jak ruszę ręką to nic nie pomoga. Szczotki po wysunięciu mają długość około 15 mm, jak przykręcam trzymak to sie chowają jeszcze dość dużo, więc to chyba nie to. "Tacho" nie znalazłem - ani z tyłu, ani z przodu silnika nic nie znalazłem co by mogło tym być ( nie jestem elektrykiem z wykształcenia, ale mechanik samochodowy to też nie idiota, w razie co dysponuje zdjęciem silnika ). Jak poprzechylam pralkę, przy okazji oględzin, podotykam tu i uwdzie, działa przez kilka godzin i potem nic... połaczenia elektryczne na moje oko są ok. Co robić?

0
  • #23 10 Sie 2004 15:37
    axxx
    Specjalista AGD

Witam!!!
    Samochody tez naprawiam na oko , ale jezeli chodzi o sprawy elektryczne
    to przykladam sie sumiennie i sprawdzam kabelek po kabelku :D

0