Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podgrzać olej hydrauliczny?

semmac 19 Sty 2010 21:19 5562 14
  • #1 19 Sty 2010 21:19
    semmac
    Poziom 11  

Witam, proszę o radę. Zbudowana przeze mnie łuparka hydrauliczna do drewna sprawuje się doskonale.
    Niestety w niższych temperaturach olej gęstnieje i nie ma takiego przepływu
    jaki powinien być. Pomyślałem o ogrzaniu tych niecałych 30l grzałką elektryczną. I tu pojawia się moje pytanie.
    Czy do podgrzewania oleju mogę używać zwykłej grzałki z termostatem, za kilkadziesiąt zł przeznaczonej do podgrzewania bojlera z wodą? Np. coś w tym stylu:
    http://www.

Dodam, że zamierzam ten olej rozgrzać do mniej więcej 15-20 stopni.

Z góry dziękuje za odpowiedz

Usunąłem link aukcji - regulamin
    mod - mirrzo

0 14
  • #2 19 Sty 2010 21:29
    barylizator
    Poziom 9  

Myślę że to będzie dobry pomysł z tą grzałką. Tylko nie przesadź z wysokością temperatury. Pamiętaj że czynnik( olej ) podczas pracy się nagrzewa. Tak więc czas nagrzewania będzie uzależniony od czasu pracy łuparki. A tak na marginesie nie próbowałeś zalać czymś całkiem rzadkim? U mnie w wózku widłowym serwis wymieniał na jakąś rzadziznę bo pompa strasznie głośno pracowała a teraz się uspokoiło.W każdym razie pomysł z tą grzałką uważam za trafiony

0
  • #3 20 Sty 2010 06:37
    semmac
    Poziom 11  

Martwi mnie jedna rzecz: olej jest gęściejszy od wody więc i przekazywanie ciepła ma gorsze. Czy nie będzie przypadkiem tak, że olej w pobliżu samej grzałki będzie się tylko nagrzewał i doprowadzi to do przegrzania tej grzałki?

-1
  • #4 20 Sty 2010 07:56
    mczapski
    Poziom 38  

Trochę mało wiem o tym urządzeniu. W tym z jaką mocą mamy do czynienia. Ale wydaje mi się, że pomysł nie jest dobry. Mianowicie nagrzanie jak piszesz 30 l oleju to sporo energii, czyli kosztów. Olej w urządzeniach hydraulicznych jest w sposób ciągły przelewany, czyli sprężany. Wiąże się z tym oczywiście nagrzewanie. 30 l to dużo więc może istnieje możliwość zmniejszenia. Ponadto olej hydrauliczny posiada niską lepkość więc sprawdź, czy jest właściwy.

0
  • #5 20 Sty 2010 20:23
    barylizator
    Poziom 9  

Że będzie strata energii to jest rzeczą ewidentną. faktycznie spróbuj zmniejszyć nieco objętość tego oleju . Jeżeli masz pojemnik na olej ze stali to powiem ci jak ja robiłem w wózkach widłowych. Pod zbiornik oleju wkładałem taką zwykłą maszynkę elektryczną dociskałem jakimiś wystruganymi z drewna klinami i podgrzewało olej rewelacyjnie.Pewne , sprawdzone, wydajne.:D

0
  • #6 02 Lut 2010 19:21
    semmac
    Poziom 11  

barylizator napisał:
    Że będzie strata energii to jest rzeczą ewidentną. faktycznie spróbuj zmniejszyć nieco objętość tego oleju . Jeżeli masz pojemnik na olej ze stali to powiem ci jak ja robiłem w wózkach widłowych. Pod zbiornik oleju wkładałem taką zwykłą maszynkę elektryczną dociskałem jakimiś wystruganymi z drewna klinami i podgrzewało olej rewelacyjnie.Pewne , sprawdzone, wydajne.:D

Prymitywne ale powinno być skuteczne. Z deugiej strony grzałka zanurzeniowa jest rozwiazaniem bardziej eleganckim.

O stratach ciepla nie mysle, na razie jedynie cjcialbym sprawdzic czy podgrzanie oleju pomoze.

I nadal zastanawiam sie czy dajac grzalke wodna do leju czegos nie spartole-jakies sugestie?

Dzieki wszystkim za porady

0
  • #8 29 Kwi 2010 14:55
    pablo1521
    Specjalista - palniki olejowe

Możesz dać grzałkę wodną ale na przewodzie fazowym do grzałki włącz szeregowo diodę prostowniczą 6A/ 600V lub 2-3 szt po 3A.

Zmniejszysz moc grzałki i tempetarurę powierzchniową a wydłużysz jej żywotność .
    Patent sprawdzony, działa skutecznie.
    pozdro

0
  • #9 29 Kwi 2010 15:40
    niutat
    Poziom 37  

Pablo 1521 ma rację z tym obniżeniem temperatury, można to uzyskać stosując grzałkę mniejszej mocy ale o dużej powierzchni grzejnej. Olej nie lubi być podgrzewany wysoką temperaturą bo po pierwsze osadza się na grzałce w postaci czarnej smarówy doprowadzając do jej przegrzania i po drugie sam się rozkłada w takiej temperaturze.
    P.s.
    Są specjalne grzałki do oleju.
    Link

0
  • #10 29 Kwi 2010 18:32
    ol_an
    Specjalista - systemy grzewcze

Przecież są ogrzewacze, tak zwane olejaki, w których pracują grzałki elektryczne. Wystarczy zamontować takie właśnie grzałki jak podaje w linku kolega w poście wyżej.

0
  • #11 29 Kwi 2010 22:02
    pablo1521

Święta racja. Grzałka olejowa to najlepsze rozwiązanie.... ale pytanie dotyczyło grzałki od bijlera czyli wodnej.
    Poradziłem jak wyżej aby dostosować parametry wodnej grzałki do pracy z olejem.
    Ten patent sprawdza się w 100%.

0
  • #12 30 Kwi 2010 20:58
    ol_an

pablo1521 napisał:
    Święta racja. Grzałka olejowa to najlepsze rozwiązanie.... ale pytanie dotyczyło grzałki od bijlera czyli wodnej.
    Poradziłem jak wyżej aby dostosować parametry wodnej grzałki do pracy z olejem.
    Ten patent sprawdza się w 100%.

No tak przecież Amerykę można odkrywać każdego dnia i przy okazji wyważać otwarte drzwi. Jest grzałka do oleju i nie kosztuje majątku, mało tego można ją podłączyć bezpośrednio do sieci. Ale dla niektórych to mało. Trzeba zrobić tak żeby było bardziej skomplikowane. Dołączyć jakieś diody, wodotryski itp. Wtedy wszyscy będą wiedzieli, że umysł został wysilony, by jak najbardziej skomplikować rzecz prostą.

1
  • #13 30 Kwi 2010 21:10
    niutat
    Poziom 37  

Spokojnie, spokojnie, te grzałki olejowe też przypalają olej, jeśli olej służy tylko do ogrzewania to nie ma problemu co innego jeśli ma pracować w układzie z pompą siłownikiem itp.

1
  • #14 30 Kwi 2010 22:33
    pablo1521

Info do sz. pana
    ol_an
    Specjalista - systemy grzewcze.

Pytanie kolegi w pierwszyn poście dotyczyło, CYTUJĘ:

Czy do podgrzewania oleju mogę używać zwykłej grzałki z termostatem, za kilkadziesiąt zł przeznaczonej do podgrzewania bojlera z wodą?

I do tego moja odpowiedź.
    Może ol-an nie poczytałeś dokładnie.
    Przyznałem ci rację że olejowa to wybór najlepszy ale Ty i tak swoje.

Dołączyć 1 diodę do gotowego urządzenia to żadna filozofia, a poprawia warunki pracy.
    Ta olejowa to tylko powłokę ma inną, no i większą powierzchnię, ale jak to grzałka - może przypalać olej.

Ratencik z diodą prosty nawet dla dziecka, grzałka z termostatem gotowa tania
    i bezpieczna.
    I wszyscy są szczęśliwi.
    Krótko mówiąc było pytanie konkretne to dałem konkretne rozwiązanie, i nie widzę powodu by kolegę narażać na koszty zakupu potrzebnych części i budowę całego ustrojstwa od nowa, jak istniejące można łatwo dostosować.

pozdrawiam.

0
  • #15 30 Kwi 2010 23:21
    ol_an

Po prostu szkoda klawiatury na odpisywanie na bezsensowne posty kolegi pablo1521. Wystarczy porównać całe pytanie o grzałkę, a nie tylko fragmencik zacytowany przez kolegę. Nie przeczę, że podłączenie diody spowoduje, że grzałka będzie grzała z mocą ok 1/2 mniejszą od znamionowej.1/2 sinusoidy i jest to jakieś rozwiązanie. Pytanie brzmi: Po co?

semmac napisał:
    Witam, proszę o radę. Zbudowana przeze mnie łuparka hydrauliczna do drewna sprawuje się doskonale.
    Niestety w niższych temperaturach olej gęstnieje i nie ma takiego przepływu
    jaki powinien być. Pomyślałem o ogrzaniu tych niecałych 30l grzałką elektryczną. I tu pojawia się moje pytanie.
    Czy do podgrzewania oleju mogę
    używać zwykłej grzałki z termostatem, za kilkadziesiąt zł przeznaczonej do podgrzewania bojlera z wodą? Np. coś w tym stylu:...

podkreślenia moje.

0