Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring w oborze - prosba o pomoc

End 07 Lut 2010 23:54 23297 94
 • #61
  End
  Poziom 29  
  Witam. Tak, wspominałeś o tym właśnie, ale nie wiem czy to będzie dobre tak do końca.
  Tzn. nie wiem czy jak będzie czarno biało - a w podczerwieni będę miał pewnie obraz b/w to czy będzie dobrze widać szczegóły?
 • OptexOptex
 • #62
  crunky
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Nie śledziłem tego wątku zupełnie... Ludzie co wy temu człowiekowi radzicie?! Przecież żadna z tych kamer nie jest kamerą DZIEŃ/NOC! Żadna nie zobaczy nic oprócz lekkiej poświaty od podczerwieni! Wkopałeś się z tymi kamerami. Mam nadzieje że oferowałeś właścicielowi coś lepszego, a ten system który zamontowałeś był świadomym wyborem inwestora :)

  Jeśli chcesz świecić światłem widzialnym (a tylko taka opcja Ci zostaje) to proponuje jak już coś to metalohalogen lub świetlówki kompakt. Tylko pytanie zasadnicze którego jeszcze nikt nie zadał - jakiego koloru masz sufit i ściany?
 • #63
  End
  Poziom 29  
  Niby są to kamery dzień/noc więc już nie wiem o co chodzi...

  W oborze jest tak jak na foto, to za dnia. Widać lampy, które jak się ściemni świecą jak płomyk świecy.
 • #64
  crunky
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Właśnie są to kamery "niby" dzień/noc, jak to często producenci opisują "z funkcją dzień noc". Owa funkcja niewiele ma wspólnego z podniesieniem czułości, polega jedynie na PROGRAMOWYM wycięciu chrominancji (koloru) przez co nie widać aż tak bardzo kolorowego szumu. Spektrum widzianego światła rozpoczyna się na kolorze czerwonym i na fiolecie kończy. Nie ważne czy jest w trybie kolor czy BW. Prawdziwa kamera dzień/noc posiada mechanicznie przesuwany filtr odcinający podczerwień. W trybie kolor kamera "widzi" zakres od czerwonego do fioletu (gdyby widziała również podczerwień jak to w tanich bywa, przekłamywała by kolory), natomiast przechodząc w tryb nocny (BW) odsuwa się filtr i kamera "widzi" podczerwień, dalej kolor czerwony, na fiolecie kończąc. Tym samym wzrasta czułość. Mało tego, każdy subpiksel matrycy (RGGB) może pełnić rolę prawdziwego piksela, przez co rozdzielczość kamery wzrasta.
  To tak tytułem wyjaśnienia.
  Będziesz miał problem z oświetleniem bo wszystko jest czarne, szare, ciemne i nie ma co tego światła odbijać. A pamiętaj że kamery rejestrują tak na prawdę światło odbite, nie padające. Na nic świecenie halogenem 500W w czarną ścianę , bo i tak nic nie zobaczysz, lepszy skutek odniesie żarówka 60W oświetlająca białą ścianę. Gdybyś miał prawdziwe kamery D/N jest duża szansa że oświetlając IR ściany odbiją znacznie więcej. Nie masz możliwości chlapnięcia tych ścian białą emulsją na próbę?
  Kiedyś podobny pod względem oświetlenia (czarne ściany) obiekt przerabiałem i okazało się że najlepiej radziły sobie zwykłe kamery kompaktowe bez DSP, automatyka tych bardziej rozbudowanych po prostu głupiała i nie było rady na poprawne ustawienie.
 • #65
  End
  Poziom 29  
  Hej. Dzięki za wyjaśnienie, teraz widzę, że problem z monitorowaniem takich miejsc jest dosyć złożony.

  Na chwilę obecną to zabiłeś mnie z tym doświetlaniem, bo faktycznie te 500W mogą nie dać rady i pewnie nie dadzą, bo ściany brudne/ciemne.
  Zapytam właściciela o pomalowanie tego, ale pewnie będę to musiał zrobić ja, bo monitoring miał działać i tyle.

  Największe problemy mam z ustawieniem ostrości, bo praktycznie nie ma jej w ogóle, ale jak się domyślam to spowodowane jest to brakiem doświetlenia - dlatego kamery "głupieją" i nie można ich ustawić.
 • #66
  crunky
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Co do ostrości to spróbuj powyłączać w tych kamerach redukcję szumów (DNR czy jak to się w tych modelach nazywa). W tanich wynalazkach ta redukcja działa właśnie w ten sposób że rozmywa obraz. Pojawią się kolorowe śmieci ale ostrość powinna się poprawić. Bardzo dobrze się spisuje SSNRII według mnie, ale to tylko w samsungach. Redukcja szumów to jest to nad czym dobre firmy pracują, natomiast pozostałe udają że problem nie istnieje.
  Może być też kwestia obiektywów bo powiedzmy sobie szczerze że tańszych od tych co kupiłeś będzie ciężko znaleźć. A tanie mają to do siebie że przy słabym świetle i w pełni otwartej przysłonie ostrość jest słabiutka, płaszczyzna ostrości nie jest prostopadła do osi optycznej obiektywu.. Być może gdy bardziej doświetlisz obiektywy trochę się przymkną i ostrość się poprawi, choć wątpię czy jakoś radykalnie.
  Słabe obiektywy mają tez to do siebie że głębia ostrości przesuwa się w miarę zmian oświetlenia. I tak jeśli masz trzy punkty oddalone od kamery A,B,C każdy z nich o inną odległość, może się okazać że jeżeli ostrzysz przy słabym oświetleniu na punkt A to po wzroście światła przesunie się ostrość dalej na punkt B lub C.
  Inna sprawa że masz obiektyw F1.2 (teoretycznie) który posiada małą głębię ostrości przez to że jasny.
  Masz tanie kamery, tanie obiektywy i masz problem można by powiedzieć.
 • OptexOptex
 • #68
  crunky
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Sense UP zostaw włączony na maksa, będzie smużyć ale ale statyczne obrazy będą ładne. Widzę że w tym D-max samsung techwin siedzi, pytanie tylko jak DNR się zachowuje. Wyłącz go całkiem i sprawdź efekt. Jeśli DNR nie rozmywa znacząco to proponuje ustawić w ten sposób:
  DNR - LOW
  AGC - MIDLLE lub LOW
  SENSE-UP AUTO -> 128X (na próbę)
  SPECJAL -> SHARPNESS ON -> 10-15
 • #69
  End
  Poziom 29  
  Cytat:
  Widzę że w tym D-max samsung techwin siedzi

  Czyli nie jest tak źle? ; )

  Ustawię jak proponujesz i zobaczymy.

  Myślę, że za te pieniądze, te kamery były jedynym słusznym wyborem i kompromisem pomiędzy cena/jakość.

  Dodano po 2 [godziny] 56 [minuty]:

  Zostałem postawiony w sytuacji bez wyjścia. Właściciel nie zgadza się na halogeny, które uciągną mu 2kW - nawet z opcją włącz/wyłącz przez rejestrator.
  Uparł się na świetlówki, które chyba jednak będę musiał tam zainstalować.
  Może być problem z tym, bo nie wiem jaka będzie reakcja kamer na światło jarzeniówek... które będą mniejszym złem, ciepłe czy zimne światło?
 • #70
  crunky
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Zdecydowanie ciepłe! Przecież na tej hali masz lampy sodówki, jak zamontujesz zimne będzie pomarańczowo-niebieska mieszanina. I tak będzie nawet z ciepłymi ale mniejsza.
 • #71
  End
  Poziom 29  
  Witam. To nie są lampy sodowe, tylko zwykłe energooszczędne żarówki "100W".
  Jutro jadę kupić 6 podwójnych lamp z ciepłymi żarówkami - zobaczymy co z tego wyjdzie.

  Dodano po 3 [godziny] 18 [minuty]:

  Oto zrzuty z rejestratora w stanie niedoświetlenia:

  Monitoring w oborze - prosba o pomoc

  Monitoring w oborze - prosba o pomoc

  Monitoring w oborze - prosba o pomoc

  Monitoring w oborze - prosba o pomoc
 • #72
  hubiwit
  Poziom 25  
  Ten pierwszy zrzut to tak Ci rejestrator kaszane robi, czy bezpośrednio z kamery też tak masz? Te pierwsze 3 zrzuty to są te co zleceniodawcy nie pasują?
 • #73
  crunky
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Czekam na postępy po dołożeniu oświetlenia
  Tą kaszanę to zdaje się właśnie filtr antyszumowy w połączeniu z wysokim AGC powoduje.
  Masz ogólnie ciemne tło, duży kontrast, ostre światło oraz fatalne obiektywy - duże flary, nieostre, że migreny można dostać (kojaży mi się z bokeh w starych heliosach)
  Niech zgadnę, KAM1 to ten D-max?
 • #74
  hubiwit
  Poziom 25  
  Tak jak patrze na twoje zrzuty to muszę szczerze przyznać, że lepszy obraz miałem stosując takie cuda:
  http://sklep.delta.poznan.pl/kamera-cc-606s-ird-4-6mm-ir_c505_p2698.html

  Mimo braku możliwości konfiguracji, obraz zarówno w dzień jak i w nocy był dobry. Mocny IR trochę wypalał środki przy odległości 3 m, ale dalej było już ok. Kolory w dzień nie są takie złe mimo braku mechanicznie odsuwanego filtra, zresztą w oborze to nie ma aż takiego znaczenia. A co do odporności, to już 1,5 roku pracują i nic się złego nie dzieje.

  (sorry "todaks" ze te kamery brałem z delty)
 • #75
  crunky
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Te cuda z delty miałeś zawieszone w takich samych warunkach? Poza tym zupełnie inny kąt widzenia.
 • #76
  hubiwit
  Poziom 25  
  Podobnych - ogród, trawa i świerki słabo odbijające IR. Był też obszar, gdzie były 2 lampy, obraz był lepszy od tego, co widzimy na zrzutach, mimo o wiele mniejszych nakładów finansowych.
 • #77
  crunky
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Trawa i drzewa stosunkowo dobrze odbijają podczerwień! Inaczej wypaliły by się na słońcu :)
  Zobacz sobie przykłady fotografii w podczerwieni:
  http://images2.fotosik.pl/88/d39312f6a3957147.jpg
  http://images1.fotosik.pl/88/1071e1fb57cf8a07.jpg
  Jak myślisz dlaczego trawa jest tak jasna? Oprócz obróbki w PS rzecz jasna.
  Co innego czarne ściany.
  Nie twierdzę oczywiście że podczerwień by się nie sprawdziła, a wręcz przeciwnie. Tyle że trzeba obiektywnie podchodzić do takich porównań.
 • #78
  hubiwit
  Poziom 25  
  Nie mówię, że zupełnie nie odbijają, ale skierujmy kamerę na trawnik, na którym stoi człowiek - człowiek będzie jasny a trawa ciemna
 • #79
  crunky
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Człowiek na pewno, tym bardziej że przeważnie jest bliżej obiektywu niż trawnik. Na drugiej przedstawionej fotce masz wyraźnie przedstawiony kontrast między trawą a jakąś szopą czy też budynkiem gospodarczym (ogrodzenie też). Ściany w tej oborze (w sensie odbicia światła) bardziej przypominają mi tą szopę niż trawę.
  Dążę do tego że jedynym sensownym sposobem porównania jest powieszenie dwóch kamer obok siebie, na tej samej ścianie w tych samych warunkach i w tym samym czasie. Jeżeli ktoś się zajmuje CCTV na poważnie to z reguły ma kilka różnych kamer przy sobie i wtedy nie wychodzą takie niespodzianki jaka spotkała autora tematu.
 • #80
  End
  Poziom 29  
  Witam. Dzięki kolego crunky za wypowiedzi i pomoc, bo tylko Twoje jak i kolegi beno w czymś mi pomogły.

  Wczoraj doświetliłem boks 1 (kamera 1) dwie podwójne świetlówki IP65 o mocy 2x36W - jestem zaskoczony diametralną zmianą obrazu - jest znacznie lepiej - zrzuty podeślę jak już skończę ustawiać wszystko.
  Świetlówki zastosowałem ciepłe "cool white". Na cały obiekt wyszło 11 lamp i jest jasno prawie jak w dzień ;)

  To całkowicie zmieniło postać rzeczy i klient już jest zadowolony - za 4500 trudno domagać się czegoś więcej.

  Już dwa mniejsze monitoringi mam za sobą, ale jednak w monitoringu sytuacje te same rzadko się zdarzają i do każdego miejsca trzeba podchodzić bardzo indywidualnie.
  Oczywiście chciałbym nabrać doświadczenia i w przyszłości profesjonalnie zając się monitoringiem i robić to przede wszystkim dobrze, bo mimo tego, że ten, który zrobiłem nie jest dla was dobrą jakością za 4500zł to powiem wam, że u mojego klienta był facet, któremu też jedna firma zrobiła monitoring za dużo większe pieniądze i ten facet nawet w dzień widzi plamy i jest zaskoczony jakością tego tańszego...
  Może ktoś poleci coś lepszego w cenie 4500zł (4 kamery, obudowy, kable antenowe, zasilające - po 150m, rejestrator, zasilacze)

  Wracając doi tematu...

  Panowie, mam taki problem, że jak ustawię w rejestratorze kompresję na D1 z CIF to niestety kamery zatrzymują się, lub mocno rozjeżdżają się czasy, niekiedy nie mozliwe jest "otworzenie" kamery i nie mogę uzyskać podglądu.
  Jeśli rejestrator działa na ustawieniach "default" to wszystko jest w porządku, czasu idą jak należy, kamery włączają podgląd za każdym razem.
  Zadzwoniłem do serwisu BCS i facet podpowiedział mi, że to wina ustawienia bitrate.
  No to zmieniam na D1 i bitrate na 1024, ale albo w ogóle rejestrator jakby nie odpala kamery, albo staje w miejscu i po chwili załapuje i tak w kółko a czas opóźnia się do kilku minut względem innych kamer.
  Dzieje się to nawet po LAN' ie - więc wykluczam opóźnienia AP.

  Oczywiście kompresja D1 jest jak najbardziej wskazana, bo mam najlepszą jakość kompresji, ale właśnie pojawia się ten problem i nie wiem jak to ugryźć.

  Poza tym, jak ustawie na kamerze kompresję D1 i 25 kl/s to na pozostałych kamerach, przy rozdzielczości D1 mogę ustawić tylko max. 6 kl/s.
  Dodam, że rejestrator chodzi bez HDD, ale serwis powiedział mi, że to nie ma żadnego wpływu więc można jakby to wykluczyć.
  Nie wiem czego się złapać w temacie kompresji.

  Druga sprawa to oświetlenie, żeby nie świecić zwierzakom całą noc należałoby włączać lampy w momencie jak się chce coś zobaczyć...
  Pomyślałem, że można wykorzystać wyjście ALARM i tam podłączyć zewnętrzny przekaźnik większej mocy załączający świetlówki. Tylko nie bardzo wiem gdzie to włączyć w opcjach - żeby przekaźnik w rejestratorze załączył się przez obsługę przeglądarką.
  Myślę też nad wykorzystaniem softu dodanego do rejestratora, bo jak się domyślam to jest tam więcej opcji w menu - jest bardziej zaawansowane.

  Z gry dzięki za odp.
 • #81
  crunky
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  D1 to nie kompresja a rozdzielczość zapisu, to że przy D1 masz tylko 6 klatek to sprawa oczywista. Czym się w takim razie kierowałeś przy wyborze rejestratora? Te opóźnienia masz przy monitorze dołączonym do wyjścia VGA lub BNC, czy poprzez logowanie sieciowe? Zdaje mi się że kolego błądzisz po nieodkrytych przez siebie terenach
 • #82
  End
  Poziom 29  
  crunky napisał:
  D1 to nie kompresja a rozdzielczość zapisu, to że przy D1 masz tylko 6 klatek to sprawa oczywista. Czym się w takim razie kierowałeś przy wyborze rejestratora? Te opóźnienia masz przy monitorze dołączonym do wyjścia VGA lub BNC, czy poprzez logowanie sieciowe? Zdaje mi się że kolego błądzisz po nieodkrytych przez siebie terenach

  Hej. No błądzę - dlatego pytam, bo nie jestem tak biegły w tych sprawach jak Ty.
  Co do kompresji a rozdzielczości to już wiem, pomyliłem to.
  Te opóźnienia mam przez sieć - logowanie przez IE. Jutro sprawdzę jeszcze przez VGA i zobaczymy czy tam też się zatrzymuje.
 • #83
  crunky
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Przez sieć nigdy nie będziesz miał tak płynnie jak bezpośrednio z kamery i z tym się musisz pogodzić, tym bardziej przez radio. Przesył przez sieć to rozwiązanie kompromisowe. I to trzeba przewidzieć przy projektowaniu takiego systemu. Możesz jedynie spróbować zmniejszyć bitrate, ale pogorszysz obraz. Na jakim sprzęcie próbujesz podglądać te kamery? kompresja h264 jest dość wymagająca co do sprzętu. Spróbuj też zainstalować oprogramowanie z płyty (EPSS) i sprawdzić czy się poprawia przy podglądzie przez ten program. Ale i tak nie uzyskasz to co masz live - maksymalnie te 6 klatek i pogorszone przez kompresję.
 • #84
  Olexy71
  Poziom 20  
  todaks napisał:
  Problem w tym, ze dostałem przykładowy zrzut z rejestratora po wifi. Wygląda tak:

  Monitoring w oborze - prosba o pomoc

  W poprzednim moim wpisie podałem Ci link do przykładowego rejestratora . Połącz się z nim i zobacz obraz . Wg mnie nie potrzebna Ci jakość na poziomie HD. Wchodzenie w temat nadajników dla każdej kamery jest nieracjonalne i całkowicie zbędne


  To jest zrzut wifi + net.
 • #85
  crunky
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Ten zrzut świadczy tylko o słabej kamerze i słabej przepustowości łącza-> 0,4FPS. Poza tym jest to obraz interpolowany dwukrotnie (powiększenie). Niech zgadnę, rejestrator w stylu REJX?
 • #86
  Olexy71
  Poziom 20  
  crunky napisał:
  Ten zrzut świadczy tylko o słabej kamerze i słabej przepustowości łącza-> 0,4FPS. Poza tym jest to obraz interpolowany dwukrotnie (powiększenie). Niech zgadnę, rejestrator w stylu REJX?


  Kompletne pudło.
  Aper s1004 + mielkeelektronics 5.8 Ghz. tzw. VID-7. Kamera Aper VACC-1665DN. Obiektyw 14038DIR.
  Było oszczędnie, ale nie aż tak ... Do tego ciężko się przyczepić.

  Odległość transmisji to ok. 400 m, dla nadajnika do 300 i bardzo bliskie sąsiedztwo nadajnika GSM. Widać na innych kanałach ...
  Odległość obserwacji kamery od traktora to jakieś 70 m.
  Proponowałem silniejszy nadajnik, ale nie było zastrzeżeń.
  Na żywca wygląda dobrze. Dopiero przy kompresji wychodzą braki, ale też nie ma padaki.
  Zrzut wykonany na laptopie 16:9 przy transmisji przez neostradę up 256 ...
  Mało odzwierciedla stan faktyczny obrazu.
 • #87
  BENO99
  Poziom 26  
  Olexy71 napisał:

  To jest zrzut wifi + net.


  Witam.
  A co wspólnego ma VID-7 z WIFI ??

  Pozdrawiam
 • #88
  Olexy71
  Poziom 20  
  BENO99 napisał:
  Olexy71 napisał:

  To jest zrzut wifi + net.


  Witam.
  A co wspólnego ma VID-7 z WIFI ??

  Pozdrawiam

  medium
 • #89
  BENO99
  Poziom 26  
  Witam.
  VID-7 to zestaw nadajnika i odbiornika małej mocy, które zostały zaprojektowane do bezpośredniej współpracy z kamerami CCTV. Umożliwiają przesyłanie drogą radiową sygnału m-cz fonii (2 tory) i wizji (modulacja zgodna z CCIR 405).


  http://pl.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi

  Tak żeby inni nie mylili jednego z drugim.

  Pozdrawiam
 • #90
  crunky
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  To mnie zastrzeliłeś. Nigdy nie przypuszczałbym że taka padaczka wyjdzie z tego zestawu. Więc albo ten Twój laptop taką kaszanę zrobił albo ten cały VID-7. Tyle że ten VID-7 niewiele ma wspólnego z WIFI bo sygnał przesyła analogowo (CCIR). Kamerę chyba miałeś na myśli VADN-1625 ? Ta podana przez Ciebie w przyrodzie nie występuje