Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór uziemienia ochronnego

piter2551 20 Sty 2010 09:30 5744 13
  • #1 20 Sty 2010 09:30
    piter2551
    Poziom 2  

Witam wszystkich na forum. W skrócie opisze na czym polega moje pytanie do kolegów. Stoi domek zasilany przewodem 5x10mm2 ze złącza kablowego ,w którym jest umiejscowiony licznik pomiarowy. Z przewodu wynika że wykonano uziemienie w złączu kablowym, i poprowadzono do budynku. Dookoła domu wykonano uziemienie ochronne bednarką, i połączono z GSW. Moje pytanie polega na tym, czy można połączyć te dwa uziemienia ze sobą. Jeżeli nie to które uziemienie powinno być rozprowadzone po obwodach (bolcach gniazd) budynku. Może ktoś poda mi jaka jest różnica pomiędzy tymi uziemieniami. Za wszelkie sugestie i podpowiedzi bardzo dziękuje i pozdrawiam.

0 13
  • Sklep HeluKabel
  • #2 20 Sty 2010 10:10
    pavulon
    Poziom 21  

Temat wlz 5x był wielokrotnie opisywany na forum, powinien być 4x. Jak najbardziej jako główne uziemienie powinieneś wykorzystać otok.

Nie wiem jak u Ciebie ZE do tego podchodzi ale w Szczecinie na wszystkich warunkach jest kabel 4x a budynek powinien mieć własny uziom, jeżeli jednak zdarzy się, że ktoś ułoży kabel 5x to PE w złączu i tak jest podłączany, tylko nie wiem jaki to ma sens.

0
  • #3 20 Sty 2010 19:33
    Akrzy74
    Poziom 39  

Cytat kol. piter2551

Cytat:
    Może ktoś poda mi jaka jest różnica pomiędzy tymi uziemieniami.
    Różnica między tymi uziemieniami jest taka, że to w złączu ma poprawić parametry sieci (punkt rozdziału jest ostatnim elementem sieci), natomiast Twoje uziemienie ma wpłynąć na poprawę ochrony przeciwporażeniowej.
    Cytat:
    Moje pytanie polega na tym, czy można połączyć te dwa uziemienia ze sobą. Jeżeli nie to które uziemienie powinno być rozprowadzone po obwodach (bolcach gniazd) budynku.
    Zapewne w warunkach o przyłączenie był zapis, żeby wykonać własne uziemienie- i tak elektryk zrobił. Uziemienie w złączu kablowym zostaw w "spokoju".

0
  • #4 20 Sty 2010 20:02
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • Sklep HeluKabel
  • #5 20 Sty 2010 20:34
    Akrzy74
    Poziom 39  

Cytat kol. Bronek22-

Cytat:
    Z postów kolegów wynikają przypuszczenia ,co to za sieć.

1- Czy w przypadku sieci TN-C-S zalecasz połączenie uziomów? Jeśli tak, to dlaczego?
    2- Czy widziałeś złącze wykonane wg aktualnych standardów w układzie TN bez bednarki, lub w układzie TT z bednarką?
    3- Czy w przypadku sieci zasilającej TT kabel zasilający od złącza będzie 5x?

1
  • #6 20 Sty 2010 20:43
    greg16
    Poziom 15  

Kolego Bronek troche za bardzo negatywnie podchodzisz do wszystkich . Kolega który pyta napewno nie podłączy bezpośrednio szpilki uziemienia do bolca w gniazdku , a to że źle sie wyraził to nieznaczy , że to miał na myśli . Odnośnie typu sieci jak już to podsumował kolega Akrzy to Twoje pytanie było bez sensu .

0
  • #7 20 Sty 2010 20:50
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 20 Sty 2010 21:17
    Akrzy74
    Poziom 39  

Cytat:

Cytat:
    Bardzo proszę wszystkich o wypowiedzenie się co zrobić w takiej sytuacji.

Autor napisał:
    Cytat:
    Stoi domek zasilany przewodem 5x10mm2 ze złącza kablowego ,w którym jest umiejscowiony licznik pomiarowy.
    Czyli chodzi o ZKP- złącze kablowo- pomiarowe, więc jak to się ma do tego co napisałeś:
    Cytat:
    Od ZK do pomiarówki trzeba dać kabel 4x a od pomiarówki do budynku 5x.

W złączu kablowym uziemia się PEN, natomiast w instalacji PE- przez GSU (lub samo PE).

0
  • #9 20 Sty 2010 21:26
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 20 Sty 2010 21:38
    greg16
    Poziom 15  

No właśnie jezeli chodzi o tą kwestie . Robiąc ostatnio przyłacze dwóch domków do złącza ZK2a z układami pomiarowymi , kładłem kabel 5x10mm2 bo taki był w projecie i tak zostało zrobione . Odległość dalszego domku to 100 metrów . Instalacja w domu była robiona wcześniej niż przyłącze wiec zrobiłem też uziemienie i GSU . Według mnie na tak dużą odległość to bez sensu . Inna sprawa jest u mnie w domu gdzie złącze jest na ścianie budynku i od złącza do rozdzielnicy jest 5 metrów tak więc rozdział PE i N mam w złączu .

0
  • #11 20 Sty 2010 21:50
    pavulon
    Poziom 21  

Cytat:
    Kolego Pavulon, przeczytaj dokładnie pierwszy post i się zastanów. Wynika z niego że dom zasilany jest z pomiarówki wolno stojącej, przy granicy posesji najprawdopodobniej.
    Przecież od dawna Enea wymaga wykonanie punktu rozdziału PEN na N i PE w pomiarówce i trzeba go uziemić. Od ZK do pomiarówki trzeba dać kabel 4x a od pomiarówki do budynku 5x. Licznik ma pracować w TN-C a za licznikiem ma być TN-C-S.
    Tak jest od kilku lat więc nie rozumiem o czym piszesz w swoim poście.
    Więc elektryk wykonujący przyłącz i zasilanie do budynku zrobił wszystko jak należy, tak jak było w warunkach i schemacie lub projekcie (zależy czy dokumentacja była pełna czy skrócona)
    Bardzo proszę wszystkich o wypowiedzenie się co zrobić w takiej sytuacji.

No przeczytałem. Nic się nie zmieniło w nim.

Właśnie przejrzałem wszystkie dokumentacje budów domków jednorodzinnych (i nie tylko)
    Do końca roku 2008 w schematach jedno kreskowych uzgodnionych już w enei jest kabel 5x, natomiast cały 2009 to już kabel 4x i uziom z rozdzielni głównej czy też gsu.

Jako że energetyka układając kabel układa również bednarkę pod nim każdy to wykorzystuje i podpina się do niegjo. Czasami elektryk rzuci kilka zwojów drutu fi6 w ziemię i twierdzi, że to uziom a i tak po cichajcu wpina się w bednarkę energetyki.
    Najczęściej elektrykom nie chce się przyłożyć i zrobić otoku dla obiektu, czasami wykonawca wybiera elektryka troszkę za późno i już nie ma czasu na zabawy ze szpadlem i bednarką skoro jest doskonały uziom 20m dalej i rzuca 5x.

Nigdzie w w warunkach nie jest napisane jaki ma być kabel i jaki uziom. Napisane jest jedynie:
    Zasilająca sieć niskiego napięcia pracuje w układzie TN-C, w instalacji odbiorczej należy zastosować odpowiedni dla tego układu system i urządzenia ochrony przeciwporażeniowej. i jeszcze, że instalacja ma być wykonana zgodnie z wymaganiami normy PN-IEC 60364.
    Więc panowie powoli przestają uzgadniać schematy z kablem 5x.

0
  • #12 20 Sty 2010 22:14
    Akrzy74
    Poziom 39  

Cytat:
    Akrzy, tylko ze to PE jest już uziemione w punkcie rozdziału przy liczniku.

To nie tak. Napisałem wcześniej-
    Cytat:
    Różnica między tymi uziemieniami jest taka, że to w złączu ma poprawić parametry sieci (punkt rozdziału jest ostatnim elementem sieci), natomiast Twoje uziemienie ma wpłynąć na poprawę ochrony przeciwporażeniowej.

Cytat:
    Co do tego że punkt rozdziału PEN na N i PE jest ostatnim punktem sieci to też nie do końca prawda, bo to zależy od tego kto patrzy. Na przykład dla ZE sieć kończy się na bezpiecznikach zabezpieczających WLZ idący do złącza pomiarowego lub na zaciskach prądowych na szczycie budynku przy przyłączu napowietrznym.

Ciekawe, czy ten co "patrzy" przyjmuje kryteria (wymagania) dla sieci, czy instalacji. Czy wlz wchodzi w skład sieci? Nie sądzę- raczej do instalacji. Ale to dyskusja na inny wątek :wink:

0
  • #13 21 Sty 2010 18:11
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 21 Sty 2010 18:27
    pavulon
    Poziom 21  

Cytat:
    Przeżyłem już wiele zmian, najpierw były złacza z nadstawkami pomiarowymi z drzwiczkami od przodu, potem trzeba było obracać nadstawkę o 180 stopni, potem trzeba było ściągać nadstawki i montować je obok złącza na osobnym fundamencie, potem złącze po za granicą a pomiarówka na terenie posesji, teraz znowu są nadstawki pomiarowe ZKP. Ogólnie bajzel wielki, jak zresztą wszędzie.

i jako ciekawostka:
    Teraz znów zk, wk, zkp, .. zabudowuje się na terenie "prywatnym" (nie należącym do miasta) bo jeżeli jest na terenie miasta, a elektryk chciałby np. wymienić BMa to musi zgłosić do zditm zajęcie pasa ruchu - i to nie jest żart - mam biuro drzwi w drzwi z dużą firmą elektroinstalatorską, która robi same ziemne dla ZE.

I jeszcze bolączką energetyki jest to, że teoretycznie robią odbiór wlz - ale jeżeli stawiamy RBetke to energetyka odbiera kabel do niej, później kładziemy kabel docelowy i wypełniamy jedynie wniosek o rozplombowanie i umawiamy się na zaplombowanie, przyjeżdżają panowie, sprawdzają kolejność podłączenia faz w liczniku, dokręcają śrubki, plombują i jadą.

Dużo jeszcze takich różnych kruczków znam ale to już nadaje się na nowy temat.

0