Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SONY KV-29FX66K Korekcja E/W i liniowość H po wymianie trafa

waco 20 Jan 2010 11:11 3273 12
    waco
    Level 28  
    W TV uszkodziły dwa rezystory R8895, R8896 po 0,47Ω, które są połączone równolegla na zasilaniu trafa. Zwarty też był Q8804 2SC5696.

Zatem wymieniono trafopowielacz 8-598-851-50 i zamontowano w jego miejsce zamiennik HR8638.

TV się uruchomił. Jednakże był trochę za szeroki w H i przesunięty w lewo.

Z tego co pamiętam przy montowaniu oryginalnych transformatorów nie była zazwyczaj konieczna regulacja prametrów obrazu w trybie serwisowym.

Nie ma możliwości ustawienie liniowości obrazu w H. Z lewej strony obraz jest dość ściśniety.

Czy na HR8638 tak będzie i koniec?
    Czy też coś się jeszcze uszkodziło?
    adzrtv
    Level 22  
    Po wymianie na orginalny trafopowielacz nie trzeba nic korygować w trybie serwisowym. Zobacz czy twój HR ma wygrawerowany HR8638 napis, czy jest naklejka ? Są na rynku juz podróby HR prosto rodem z Chin. Sam kupiłem w opakowaniu, ale do Samsunga, i oprócz niemożliwości ustawienia geometrii działy się różne cuda.
    adzrtv
    Level 22  
    To są podróbki HR-a Wzieli się na sposób> te Chińskie trafa co były ddostępne po15-20 zł także u Cyborga pakują i sprzedają w opakowaniach HR, ktoś zbija niezłą kasę.Tak jak wspomniałem naciąłem się z tym już 2 razy,a po wymianie na Eldora i orginalny droższy o 20 żł wszystko było ok. Na HR-ach z Hiszpanii nigdy nie miałem problemów.Pytaj o orginał lub eldora.
    waco
    Level 28  
    Miałem wrażenie, że HR zaczął oszczędzać bo kryzys i zmierzch produkcji trafopowielaczy.
    Gorsze kartoniki, brak kolorowej ulotki reklamowej wewnątrz kartonika, brak napisów HR Diemen na przyssawce WN, oraz brak grawerowanej nazwy typu transformatora w miast jej zwyczajna naklejka.
    bogred
    Moderator of TV
    Oto co napisane jest na stronie C-T o trafach HR Diemena:
    "Lider w produkcji zamiennikow. Znany z dobrej jakosci choc produkuje coraz wiecej swych wyrobow w Chinach.
    Widac to po innym kolorze plastiku jak i opakowaniach. Dzieki temu znacznie obniza ceny na swe produkty."
    Jakość zresztą też. :cry:
    A co do sprawy z korekcją, to przy uszkodzeniu trafa zdarzały się również uszkodzenia w układzie korekcji. Czeka Cię więc być może żmudne sprawdzanie tego układu. Na forum sporo było o korekcji w chassis AE6B.
    waco
    Level 28  
    Okazało sie iż w tranzystorze Q8805 IRF614 zwarta była bramka do żródła.

Za IRF614 zamontowano IRF634A. Liniowość w poziomie wyrównała się.

Jedynym mankamentem jaki pozostał, to to iż obraz jest wklęsły na dole obrazu (ku górze) a wypukły u góry (ku górze). Widoczne jest szczególnie na obrazach nadawanych w formacie 16:9, gdyż wtedy jest widoczne zniekształcenie lini.

Nie wiem czy istnieje taka regulacja?

Regulacja taka istniała w Neptunie 672 poprzez pokręcanie magnesikami na zespole cewek odchylających.

Być może trzeba by było poluzować i odkleić cewki odchylające w celu ich podniesienia.

I jeszcze jedno pytanie odnośnie obsługi:

Jak uzyskać dostęp do funkcji: -/--. Posiadam pilota RM-934
    bogred
    Moderator of TV
    W trybie serwisowym są regulacje "up cornerpin" i "lo cornerpin" i ewentualnie jeszcze inne, np. trapez, może nimi się uda.
    bogred
    Moderator of TV
    Mi też nie chodzi o poduszki. Widzę, że nie bardzo się orientujesz... To co Ci podałem, to właśnie regulacje rogów górnych i dolnych (corner=róg, up=górny, lo=dolny)
    NATAL
    Level 13  
    Na szyjce kineskopu są założone 2 pierścienie dla tej regulacji, o której napisałeś, założone są one oddzielnie od pierścieni zbieżności. W serwisówce jest to dokładnie pokazane. A wyświetlany ciągle numer programu i jego nazwę normalnie można wyłączyć przyciskiem "I+" w pilocie.